ZAMKNIJ ZAMKNIJ

choroby układu oddechowego

Choroby układu oddechowego mogą mieć różną formę i natężenie. Związane z nim jest zarówno samo przeziębienie i grypa, jak również i inne przypadłości, jak zapalenie płuc, gruźlica, astma oskrzelowa, katar sienny czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jedne choroby są mniej poważne, inne bardzo poważne, zagrażające życiu. Najgorszym stanem jest rak płuc, który jest praktycznie niemożliwy do wyleczenia, jeśli na płucach pojawią się nacieki. Żadnych objawów nie można bagatelizować. Badanie spirometryczne, rtg klatki piersiowej i inne z badań to bez wątpienia podstawa.

  • Badanie spirometrem - czyli krótko o obturacji, restrykcji i pseudorestrykcji

    Proces oddychania, to przede wszystkim wymiana tlenu i dwutlenku węgla, jaka odbywa się między organizmem, a otoczeniem. Składają się na niego trzy elementy - wentylacja płuc, dyfuzja i transport tlenu przez krew do tkanek. Na czym to wszystko dokładnie polega? Co w sytuacji, gdy pojawiają się problemy z układem oddechowym? Czy naschorzenia układu oddechowego niezbędny będzie spirometr?

  • Czym są spirometry?

    Badanie spirometrem to pomiar oddechu, którego celem jest zmierzenie objętości wydychanego powietrza, jak również i pojemności płuc, wraz z przepływami powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego. Pomiar taki umożliwia przeprowadzenie badania w warunkach statycznych, jak również i dynamicznych. Dzięki spirometrii możliwe jest wykrycie takich schorzeń, jak na przykład astma, POChP, mukowiscydoza, jak również i zwłóknienie płuc. Co więcej, spirometria wykorzystywana jest także w medycynie sportowej. W tym artykule chcielibyśmy odpowiedzieć sobie na zasadnicze w tym temacie pytania: co to jest spirometr? Jaką rolę pełnią ustniki do spirometru? Jakie są ich rodzaje i jakie ceny spirometrów oferuje nam branża medyczna?

  • Jak działa spirometr i co widać w wynikach?

    Spirometr to urządzenie do pomiaru pojemności i objętości płuc oraz przepływu powietrza przez oskrzela i płuca. Dzięki niemu lekarz może dowiedzieć się wiele o stanie sprawności naszych płuc. Jak więc działa i co mierzy spirometr?

    Spirometr – jak to działa?

    Spirometry mogą opierać się o różne metody działania, ale wszystkie mają wspólny cel – zmierzyć i zapisać przepływ powietrza przez płuca, ich objętość i zbadać wzajemny stosunek obu tych parametrów. Dzięki temu lekarz może ocenić, czy pojawiają się zaburzenia oddychania czy wentylacji płuc i określić stopień ich zaawansowania.

  • Parametry spirometryczne

    Spirometria jest to badanie czynnościowe układu oddechowego. Jego celem jest zmierzenie objętości, pojemności płuc, jak również i przepływu powietrza w płucach i  oskrzelach, w trakcie różnych faz cyklu oddechowego. Główną rolę w takim badaniu odgrywa spirometr, a więc specjalne urządzenie podłączone do komputera, gdzie pacjenci wykorzystując ustniki do spirometru, wdychają i wydychają powietrze zgodnie z poleceniem lekarza wykonującego badanie. Dzięki spirometrii można rozpoznać choroby układu oddechowego, mieć nad nimi kontrolę i zwiększyć efektywność ich leczenia. W sposób szczególny sprawdza się takie badanie pojemności płuc u osób z astmą oskrzelową, mukowiscydozą, jak również i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc - POChP.

  • Pikflometr czym jest - niezbędnik astmatyka

    Astma, czyli przewlekłe zapalenie oskrzeli wywołane alergenem, to choroba coraz częściej atakująca młodszych i starszych Polaków. Objawia się dusznościami, uporczywym kaszlem i trudnościami przy nabieraniu powietrza. Na szczęście, wcześnie rozpoznana i odpowiednio leczona pozwala pacjentowi na normalne funkcjonowanie. By choremu zapewnić odpowiedni komfort życia potrzebne są nie tylko leki, ale i stała obserwacja. Najlepszym urządzeniem do tego celu jest pikflometr, czyli specjalistyczny przyrząd, który pozwala na monitorowanie  szczytowego przepływu wydechowego (PEF).

  • Pikflometry dla oznaczenia wskaźnika PEF

    Pikflometry są to urządzenia określające wskaźnik szybkości wydychanego powietrza po głębokim wdechu, określany w skrócie jako PEF. Ten niezwykle mały, ale jakże praktyczny w swoim zastosowaniu sprzęt stosowany jest w astmie oskrzelowej, określanej inaczej jako astma bronchitowa. W zależności od wyniku pomiaru, określa się stopień ciężkości tej choroby i konkretne z nią postępowanie. Z jednej strony pozwala sprawować kontrolę nad chorobą, z drugiej jest sposobem uniknięcia napadów ataku astmy. Co warto na temat tych sprzętów wiedzieć?

  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc

    Choruje na nią co dziesiąty Polak po czterdziestce. Ale wiemy też, że choroba jest niedodiagnozowana, więc liczba chorych może być dużo większa. To choroba śmiertelna, WHO zakłada, że jednak z trzech najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. Leczenie może ją wyhamować i poprawić jakość życia. Trzeba wiedzieć o niej jak najwięcej.

  • wysycenie_krwi_tlenem_palacz

    Saturacja u palacza - czyli ile tlenu we krwi znajduje się u osoby palącej?

    Dzięki zmierzeniu saturacji można dowiedzieć się, czy we krwi jest wystarczająca ilość tlenu czy też nie. Temat niezwykle ważny, z którym bez wątpienia powinna zapoznać się każda osoba uzależniona od palenia.  

  • Spirometria – co trzeba o niej wiedzieć?

    Spiro znaczy oddech, oddychanie, łatwo więc stwierdzić, że spirometria to badanie, w którym mierzy oddech (w uproszczeniu). Dlaczego trzeba go mierzyć i jak to się odbywa? Oto najważniejsze informacje o tym niebolesnym i nieinwazyjnym badaniu.

    Spirometria – co to za badanie?

    Badanie spirometryczne mierzy pojemność i objętość płuc i przepływ powietrza przez płuca i oskrzela. Są to szalenie ważne parametry, które pomagają określić, jakie są rezerwy wentylacyjne układu oddechowego i – przede wszystkim – stwierdzić, czy nie pojawiła się POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) lub astma.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny