ZAMKNIJ ZAMKNIJ

bradykardia

Bradykardia jest to arytmia, a więc zaburzenie rytmu serca, w którym to serce bije wolniej, niż 60 uderzeń na minutę. U jednych osób taka bradykardia jest zjawiskiem normalnym i tak żyje się z nią na co dzień, nie wymaga ona leczenia. U części jednak osób jest to stan chorobowy, w którym niezbędne jest podanie leków, jakie będą miały na celu to tętno podnieść. Niezbędne jest tutaj ekg serca, na podstawie którego można sprawdzić, z jaką częstotliwością serce bije, na jakiej płaszczyźnie widoczny jest problem i jak to leczyć.

  • Arytmie - informacje ogólne, podział ze względu na przyczynę

    Arytmie są to zaburzenia rytmu serca. Serce ma właściwą dla siebie kolejność skurczu elementów – najpierw kurczą się przedsionki wpychając krew do komór, a następnie skurcz komór wypycha krew do naczyń krążenia płucnego i aorty. Jeżeli czynność ta ulega zaburzeniu, mówimy o artymii.

  • kiedy-bicie-serca-jest-prawidlowe

    Bicie serca - jakie prawidłowe tętno? Kiedy tętno jest za wysokie i kiedy za niske?

    Tętno, inaczej plus to częstotliwość bicia serca. Aby określić, czy tętno jest prawidłowe, musimy znać normy pomiaru. Wartości norm różnią się w zależności od wieku i płci. Kiedy je poznasz, dowiesz się, czy Twoje serce bije prawidłowo. 

  • Bloki kardiologiczne

    Serce jest to największy mięsień w organizmie człowieka. Zdrowe serce jest silne, jak dzwon. W wielu jednak przypadkach, pojawiać mogą się zaburzenia rytmu serca lub inne przypadłości, które są bardzo niebezpieczne, mogące prowadzić nawet do śmierci człowieka. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na blokach serca. Czym one są? Jakie są ich rodzaje? Jak je leczyć? 

  • Czym jest rozrusznik serca?

    Sztuczny rozrusznik serca to stymulator będący małym urządzeniem elektronicznym, który wszczepia się w okolicę serca osoby chorej. Jego zadaniem jest pobudzanie rytmu serca, które nie jest możliwe w sposób naturalny. Może on zastępować aktywność elektryczną serca lub ją wspomagać. Rozruszki podejmują próbę stymulacji wiązką elektryczną mięśnia sercowego jeśli przerwa pomiędzy kolejnymi uderzeniami jest zbyt długa.

  • Jaki powinien być puls i wszelkie odchylenia od normy

    Dla zdrowia każdego człowieka, prawidłowy puls czyli tętno to podstawa. Informacja o częstotliwości tętna, która określa ilość uderzeń serca na minutę, ale także miarowość czy symetryczność pulsu odgrywa niezwykle ważną rolę. Jakie jest prawidłowe tętno? Jak obniżyć puls, gdy tętno jest za wysokie? Jak podwyższyć puls, gdy to spada? Na te wszystkie pytania będziemy chcieli odpowiedzieć poniżej. 

  • Rodzaje arytmii oraz obraz EKG

    Arytmia serca - co to jest?

    Arytmia serca to zaburzenia regularności rytmu miarowego serca. Charakteryzuje się przyśpieszeniem, zwolnieniem lub zupełną nieregularnością pracy. Potocznie mówi się o kołataniu serca. Arytmia to duże zagrożenie dla naszego życia, często przebiega bezobjawowo i bez specjalistycznych badań nie jesteśmy w stanie prawidłowo jej zdiagnozować. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie ekg elektrokardiografem. Aparat ekg jest w stanie wykryć i prawidłowo podzielić arytmie na komorowe i nadkorowe. 

  • Znaczenie odstępu QT w diagnostyce kardiologicznej

    Odstęp QT jest to odległość (czas) od początku  załamka Q, czyli początku zespołu QRS, do końca załamka T. Obejmuje więc cały zespół QRS oraz załamek T. Odstęp QT jest więc wykładnikiem całkowitego czasu trwania aktywności elektrycznej (depolaryzacji - zespół QRS, repolaryzacji - załamek T) komór. Odstępy w EKG obejmują kilka załamków i odcinków.  Odpowiada on całkowitemu czasowi trwania aktywności elektrycznej komór (depolaryzacji – zespół QRS i repolaryzacji – załamek T). W nieprawidłowościach odstępu QT, tak jak w przypadku pozostałych odstępów, wyróżniamy wydłużony lub skrócony odstęp QT.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny