ZAMKNIJ ZAMKNIJ

badanie ekg

Badanie EKG jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych badań, jakie przeprowadza się zarówno podczas diagnostyki chorób serca, jak również i w trakcie leczenia wszelkich zaburzeń rytmu serca. Aby przeprowadzić takie badanie, niezbędny jest aparat ekg, który wyposażony jest w elektrody ekg, jakie zakłada się na ciele pacjenta i te rejestrują czynność elektryczną i zapisują ją w formie krzywej ekg, jaką potem lekarz kardiolog interpretuje i stawia konkretną diagnozę. 

  • 24 - godzinne badanie Holterem

    Holter EKG pozwala badać pracę serca przez całą dobę, przez 24 godziny w sposób nieprzerwany. Jak takie badanie wygląda? Najprościej mówiąc, jest to badanie elektrokardiologiczne, które polega na badaniu pracy serca przez całą dobę, a nie tak, jak w przypadku zwykłego EKG spoczynkowego w danej chwili prez parenaście sekund.

  • Aparat EKG - zasada działania i interpretacja wyników

    Badanie EKG jest jednym z najczęściej wykorzystywanych do diagnozowania chorób serca jak również i kontrolowania postępów leczenia. Elektrokardiografia wykorzystuje do badania specjalne urządzenia, które rejestrują prądy czynnościowe mięśnia sercowego, produkowane przy każdorazowym skurczu serca. Na czym polega elektrokardiografia? Czym są aparaty EKG i jakie choroby pozwalają one wykryć?  

  • Badanie EKG – jak się przygotować?

    EKG należy do badań nieinwazyjnych. Jego wykonanie zaleca się w celu zdiagnozowania chorób mięśnia sercowego. Badanie jest bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak też osób starszych oraz dzieci, nawet niemowląt. O jego nieinwazyjności świadczy ponadto wykonywanie go u kobiet w ciąży. W trakcie badania możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego. Gdzie można wykonać EKG? Możliwe jest to w gabinecie zabiegowym, zarówno w szpitalu, jak też klinice, a także w przychodni, która jest wyposażona w odpowiedni sprzęt. EKG wykonuje się też przez telefon. Jak wygląda przygotowanie do EKG, jak przebiega badanie i jak długo trwa?


  • Badanie Holtera ile trwa i jak przebiega

    Badanie Holtera – ile trwa i jak przebiega?

    Badanie Holtera jest jedną z odmian badania EKG, jednak różni się od niego przede wszystkim zdecydowanie dłuższym czasem wykonywania. Pozwala na wykrycie niesprawności pracy serca, pomaga w diagnozowaniu omdlenia, a także jest wykorzystywane do potwierdzenia lub wykluczenia choroby niedokrwiennej. Badanie Holtera ma więc szerokie zastosowanie, dlatego też jest zalecane bardzo często, nawet kobietom w ciąży. Jest nieinwazyjne i bezpieczne, ponadto wykonuje się je w domu, a nie w przychodni czy szpitalu. Na czym polega badanie Holter EKG, ile trwa oraz jakie są wskazania do jego wykonania?

  • Charakterystyka zawału oraz podstawowy obraz zawału serca w EKG

    Jak dochodzi do zawału? 

    Powszechnie wiadomo, że upośledzenie ukrwienia serca może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Kardiomiocyty jak i inne komórki, żeby przeżyć, potrzebują tlenu. Gdy go brakuje, komórki mogą ,,przełączać” się na metabolizm beztlenowy, ale jest on o wiele mniej wydajny. Ponadto ,proces ten, prowadzi do zakwaszenia. W takiej sytuacji dochodzi do nagromadzenia się szkodliwych metabolitów, a jeśli ukrwienie nie wróci do normy-do śmierci komórek.

  • Choroba wieńcowa - objawy, przyczyny, leczenie

    Pod pojęciem choroby niedokrwiennej serca, czasami nazywanej chorobą wieńcową, albo dusznicą bolesną, rozumiemy objawy, których doświadcza pacjent kiedy komórki organizmu nie są wystarczająco odżywione i kiedy brakuje im tlenu. Główną przyczyną choroby niedokrwiennej serca jest miażdżyca tętnic wieńcowych. W naczyniach krwionośnych pojawiają się złogi cholesterolu i komórki zapalne. Powoduje to zwężenie światła tętnicy, co ostatecznie może skończyć się jego zamknięciem.

  • Czym jest blok serca?

    Bloki serca są to zaburzenia przewodnictwa w obrębie układu bodźcotwórczego, a więc tego, który przewodzi serce. Za główną przyczynę ich występowania uznaje się utrudnione lub zablokowane przewodnictwo tych właśnie impulsów elektrycznych w sercu. Jakie są objawy bloków serca? Co robić, gdy pojawiające się objawy nie są w stanie normalnie nam funkcjonować? Jak je leczyć? W tym artykule zajmiemy się tematem bloków serca dogłębnie. Zapraszamy.

  • Czym jest zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia?

    Zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia to stany, które są skutkiem przebytej zazwyczaj infekcji, jak również reakcji alergicznej. Objawiają się przede wszystkim ostrym bólem w okolicy klatki piersiowej i niewydolnością serca. Jak rozpoznać z którym z nich mamy do czynienia? Co zrobić, gdy przejmujący ból nie daje nam normalnie funkcjonować? I co istotne - jak leczyć zapalenie mięśnia sercowego czy osierdzia?

  • EKG - czyli wszystko co należy wiedzieć na temat badania serca

    Choroby serca stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Zdiagnozowane zbyt późno, zmniejszają szansę na przeżycie wśród pacjentów. Tak ważne więc i istotne jest to, aby w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących dolegliwości - działać.

  • ekg-dziecka-przygotowanie

    EKG u dzieci. Przygotowanie, przebieg, analiza wyników

    Badanie EKG u dziecka umożliwia rozpoznanie m.in. arytmii, zapalenia i niedotlenienia serca czy też przeciążenia komór serca. Wczesne wykrycie przyczynia się do spowolnienia lub zahamowania rozwoju choroby, a także ograniczenia ryzyka wystąpienia poważniejszych stanów chorobowych.

  • Elektrokardiografia EKG

    EKG jest jednym z tych popularnych badań, które pozwalają lekarzowi „zajrzeć” do naszego serca. Warto wiedzieć, na czym polega i jak przebiega to popularne badanie.

  • Ergospirometria i próba wysiłkowa dla biegaczy

    Bieganie stało się niezwykle modne i popularne. Ludzie zaczęli stawiać na aktywność fizyczną, zarówno w aspekcie wyglądu, jak również i zdrowia. Niestety, ale bardzo często podejście do biegania jest mało profesjonalne, co skutkuje pojawianiem się kontuzji, jak również i dużych problemów ze strony układu sercowego. Czy warto więc wykonać przed tego typu aktywnością odpowiednie badania? Czy ergospirometria bądź próba wysiłkowa to dobry sposób na to, by bieganie przez amatorów okazało się być dużo bardziej bezpieczne i co ważne - odpowiednio dobrane treningowo do możliwości biegacza? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

  • Holter EKG a aktywny styl życia

    W dzisiejszych czasach bycie aktywnym stało się niezwykle modne. Coraz więcej osób możemy spotkać na siłowni, a po alejkach w parkach biega zdecydowanie większa ilość ludzi. Aktywność zaczęła stanowić część naszego życia. I choć hasło: sport to zdrowie stanowi myśl przewodnią dla każdego z nas, to jednak przed rozpoczęciem przygody z aktywnością lub w trakcie jej trwania - niezbędna jest ciągła kontrola swojego stanu zdrowia. 

  • Holter serca jako skuteczne rozszerzenie EKG

    Badanie metodą Holtera pozwala na monitorowanie pracy serca bez przerw przez całą dobę lub dłużej. Urządzenie kontrolujące działanie serca podczas codziennych aktywności pozwala połączyć objawy i wyniki z czynnościami, które wykonuje pacjent. Skutkuje to zdecydowanie bardziej precyzyjną analizą, niż badanie przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych oraz pozwala na szybsze zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości w pracy serca.

  • Jak żyć po zawale?

    Blisko 80 tysięcy osób rocznie doświadcza zawału serca. Część osób umiera, części udaje się przeżyć. Trzeba być jednak świadomym tego, że wraz z przejściem zawału, często trzeba nauczyć się żyć od nowa. Jak więc nauczyć się funkcjonować po zawale? Jak wygląda rehabilitacja kardiologiczna w przypadku zawałowców? O czym należy pamiętać, a czego trzeba unikać?

  • Kiedy powinno się wykonać badanie EKG?

    Czy to już pora na wykonananie badania EKG? Czy wiesz, jakie dolegliwości wskazują, aby je przeprowadzić?

  • Rodzaje odprowadzeń EKG i ich funkcje

    Opanowanie odprowadzeń EKG może wydawać się trudne, zwłaszcza dla osób początkujących. W rzeczywistości są one mniej skomplikowane, niż na to wygląda.

    Zasada działania EKG serca

    Pomiar podczas badania EKG wykonywany jest przy pomocy elektrod. Elektrodę można zrozumieć jako czujnik, który mierzy aktywność elektryczną następującą pod nimi. Każda komórka mięśnia sercowego (kardiomiocyt) i układu bodźco-przewodzącego mają swoją aktywność elektryczną (potencjał).

  • Test wysiłkowy w rehabilitacji kardiologicznej

    Testy wysiłkowe, w skrócie określane jako ExT to nieinwazyjne badania czynnościowe, których celem jest ocena zintegrowanej odpowiedzi takich układów, jak: oddechowy, sercowo - naczyniowy, a także krwiotwórczy, nerwowy i mięśniowo - szkieletowy w trakcie wykonywania wysiłku.

  • Zapis EKG po przebytym zawale

    Do zawału serca dochodzi na skutek zaburzeń równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem na tlen, a jego zużyciem, przez co mięsień sercowy jest niedotleniony. Wszelkie nieprawidłowości związane z pracą serca możemy zdiagnozować z wykorzystaniem badania EKG, przeprowadzanego zarówno w celach diagnostycznych, jak też kontrolnych. Czy EKG wykaże przebyty zawał serca i w jaki sposób się on objawia? 

  • Zmiany w EKG czyli kilka słów o zawale

    EKG jest to podstawowe badanie stosowane w diagnostyce chorób serca, takich, jak na przykład arytmia, niedokrwienie mięśnia sercowego, choroba wieńcowa czy też najbardziej popularny zawał. Krótkie, nieinwazyjne i co ważne, bezbolesne badanie pozwala ocenić pracę serca i wszelkie pojawiającą się w związku z jego pracą nieprawidłowości.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny