Stadiometr mechaniczny ze skalą, pozycjonerem głowy lub suwakiem pomiarowym charakteryzuje się metodą odczytu polegającą na opuszczeniu pozycjonera do wysokości czubka głowy pacjenta i odczytania wzrostu w okienku lub na skali. Skala stadiometra mechanicznego posiada przedziałkę co 1 mm. Stadiometr mechaniczny w odróżnieniu do stadiometra elektronicznego nie potrzebuje baterii i jest gotowy do użycia w każdej chwili.
Stadiometr ścienny, czyli stacjonarny, jest urządzeniem montowanym do ściany. Nie wymaga zajęcia dużo miejsca ściany, co jest dużym ułatwieniem w małych gabinetach lekarskich. Wynik pomiaru można odczytać w łatwy sposób, na wysokości wzroku osoby badanej. Pozycjoner zatrzymuje się na ostatnim wyniku pomiaru wzrostu, co ułatwia lekarzowi zajęcie się pacjentem, zwłaszcza w przypadku dzieci, a wynik ze stadiometru odczytać w następnej kolejności.
Stadiometr przenośny jest przyrządem pomiarowym przeznaczonym do użytku mobilnego. Główną cechą przenośnych wzrostomierzów jest ich mobilność, możliwość złożenia w łatwy sposób oraz lekka choć stabilna konstrukcja. Wzrostomierz przenośny może mieć postać stojaka do pomiaru w pozycji pionowej. Stadiometr do mobilnego użytkowania nadaje się dla osób, które potrafią ustać w tej pozycji. Dla noworodków i niemowląt stosowane są maty pomiarowe lub infantometry.
Wysokość ciała mierzona za pomocą stadiometru (wzrostomierza) lub przenośnego antropometru to długość odległości od podstawy do najwyższego punktu anatomicznego na głowie (tzw. vertex). Osoba poddana badaniu bez butów i nakrycia głowy, z płasko leżącymi włosami, bez zbędnych ozdób na głowie stoi wyprostowana plecami do wzrostomierza. Głowa, ramiona, pośladki i pięty dotykają urządzenia, ręce swobodnie opadają wzdłuż ciała. Kanał ucha mieści się w jednej linii z kością policzkową.
Pomiar wzrostu jest podstawowym i niezwykle ważnym badaniem w bilansie zdrowia dziecka, dzięki niemu możliwe jest szybkie wykrycie nieprawidłowości w jego rozwoju. Z kolei osoby dorosłe dokonują pomiaru wysokości głównie w celu obliczenia BMI, czyli wskaźnika masy ciała, które ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorób związanych z nadwagą i otyłością, ale również wskazują czy masa ciała u konkretnej osoby jest prawidłowa. Zarówno stadiometr, jak i miarki do obwodu ciała lub głowy, to urządzenia, które muszą spełniać odpowiednie wymogi medyczne.
W sklepie medycznym KREDOS znajdą Państwo wzrostomierze z różnym zakresem pomiaru, a także miarki jednorazowe do pomiaru obwodu głowy i ciała. W ofercie znajdują się również wzrostomierze teleskopowe oraz wzrostomierze do wag niemowlęcych.
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny