ZAMKNIJ ZAMKNIJ

waga medyczna z wzrostomierzem ultradzwiekowym seca287Wózki inwalidzkie - ile kosztuje wózek inwalidzki?

 

Wózki inwalidzkie od lat stanowią niewymowną pomoc dla osób cierpiących na dysfunkcję ruchu różnego pochodzenia. Utrata sprawności fizycznej może być spowodowana wieloma czynnikami. U niektórych osób są to czynniki genetyczne w tym przebyte choroby u innych zaś nieszczęśliwe wypadki. Wybór odpowiedniego wózka podyktowany jest wieloma czynnikami. Przede wszystkim najpierw należy wybrać typ wózka (manualny, elektryczny) do tego kluczowym kryterium jest aktualny poziom sprawności jego użytkownika. Jeśli nie mamy pewności najlepiej poradzić się fizjoterapeuty.

 

Wózki manualne są polecane dla tych osób, których kończyny górne oraz tułów zachowują pełną sprawność. Dzięki samodzielnemu sterowaniu wózkiem utrzymuje się stałą aktywność fizyczną, ćwiczy mięśnie ramion oraz mięśnie znajdujące się w okolicy kręgosłupa. Ma to ogromne znaczenie rehabilitacyjne. Dodatkowo wózki manualne są mniejsze i lżejsze niż elektryczne, dlatego znakomicie sprawdzą się nawet w mieszkaniach nie przystosowanych do poruszania się wózkiem. Są też bardziej kompaktowe niż wózki elektryczne co ułatwia ich przewożenie.

 

Wśród wózków manualnych znajdują się też tzw. wózki aktywne. Od standardowych wózków różnią się znacznie lżejszą konstrukcją. Najcześciej nie posiadają zagłówków i podłokietników, aby możliwe jak najbardziej zmniejszyć wagę własną wózka. Wszystkie te zabiegi mają pomóc zwiększyć szybkość i zwinność wózka, aby można było się na nim poruszać znacznie płynniej. Dlatego wózki aktywne sprawdzą się znakomicie dla osób, które mimo ograniczeń wciąż chcą uprawiać sporty. Dodatkowo wózki aktywne zazwyczaj posiadają oparcie nachylone pod lekkim kątem ostrym względem siedzenia. Ma to na celu dodatkową stymulacje mięśni okołoszkieletowych, które w takiej pozycji ciała zmuszone są do większej aktywności. 

Warto też pamiętać, że wózki aktywne nie nadają się dla każdego - a przynajmniej nie na początku użytkowania, ponieważ są one mniej stabilne niż standardowe wózki manualne. 

Wózki aktywne ze względu na nieduże wymiary i niską masę własną są bardzo łatwe do transportowania. 

 

Czasem jednak wybór wózka manualnego jest zwyczajnie niemożliwy. W przypadku osób, które z jakiegokolwiek powodu nie są w stanie własnoręcznie napędzać wózka to jedynym wyjście może być wózek z napędem elektrycznym. Sprawdzi się on znakomicie dla osób starszych o osłabionej motoryce, osób cierpiących na zanik mięśni czy niedowłady. Wózek elektryczny jest znacznie większy i cięższy niż standardowe wózki manualne, ale napęd elektryczny bez problemu wprawi go w ruch. Sterowanie takim wózkiem odbywa się za pomocą wygodnego joysticka. Tak intuicyjna obsługa pozwoli z łatwością wyznaczyć kierunek jazdy. Wygodna obsługa i prosty tryb jazdy, pomogą zachować komfort i bezpieczeństwo użytkowania. 

 

Ze względu na spore wymiary i stosunkowo dużą wagę wózki elektryczne nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, którzy poszukują rozwiązań dostosowanych do małych mieszkań czy nadających się do przewożenia autem. Co prawda producenci zdaję się świetnie radzić sobie również i z tym wyzwaniem, gdyż coraz więcej wózków elektrycznych pojawia się w tzw wersjach pokojowych. Ułatwiają one poruszanie się w małych przestrzeniach. Natomiast wózki elektryczne terenowe gwarantują znacznie lepszą mobilność niezależnie od nierówności terenu, która może stanowić spore ograniczenie w swobodzie poruszania się. Dlatego też świetnym rozwiązaniem będą wózki terenowo-pokojowe. Posiadają one kompaktowe wymiary odpowiednie elektrycznym wózkom pokojowym przy jednoczesnym wdrożeniu usprawnień typowych dla wózków terenowych. 

 

Wózki pokojowo-terenowe są niesamowitą innowacją w zakresie elektrycznych wózków inwalidzkich. Pozwalają one na swobodne poruszanie się po każdym terenie. Jednocześnie niektóre elektryczne wózki pokojowo-terenowe pomogą ułatwić pionizacje użytkownika, dzięki specjalnym funkcjom. Wyposażone w odpowiednie siłowniki i podnośniki wózki te pomogą ustawić użytkownika do pozycji pionowej. Jest to funkcja szczególnie przydatna w przypadku osób, które cierpią np. na zanik mięśni. Ustabilizowanie użytkownika w pozycji pionowej oprócz usprawnienia życia codziennego ma wiele właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim pomaga zmniejszyć przykurcz stawów oraz poprawia funkcjonowanie płuc i układu trawiennego. Oprócz tego przebywanie w pozycji pionowej ma też pozytywny wpływ na wiele czynników psychologicznych. Przebywanie na wysokości wzroku rozmówcy pozwala znacznie zwiększyć pewność siebie i ułatwia interakcje ludzkie. 

 

Jeśli już wybraliśmy typ wózka następnym krokiem będzie określenie jego wymiarów. Większość wózków można zamówić wybierając wymiary oparcia, siedziska czy wysokości, a wszystko po to aby zapewnić odpowiedni komfort. Pozyskując potrzebne wymiary należy pamiętać, aby dodać do nich kilka centymetrów. Wymiary zamówionego wózka powinny być kilka cm większe niż wymiary otrzymane w wyniku pomiaru. Wynika to m.in. z bardzo prostego czynnika pogodowego. W okresie zimowym czy przejściowym pomiędzy wiosną czy jesienią, zazwyczaj aby ubrać się cieplej ubieramy się na tak zwaną cebulkę. Dodatkowe warstwy odzieży czy zwyczajnie puchate kurtki zimowe też zajmują określoną przestrzeń, o czym warto pamiętać wybierając wózek, aby ten potem nie okazał się zbyt ciasny. 

 

Dodatkowo niestety częstym przypadkiem jest też, że osoby korzystające z wózków inwalidzkich w ciągu pierwszych miesięcy ich użytkowania mogą przybrać na wadze. Jeśli u danej osoby gwałtownie zostanie obniżona aktywność fizyczna, która wynika z rozpoczęcia korzystania z wózka, zmieni się też jej współczynnik aktywności. Odpowiada on za stosowne obliczenie podstawowego oraz całkowitego zapotrzebowania kalorycznego. W takim wypadku nawet spożywając swoje dotychczasowe zero kaloryczne można przytyć. Wynika to z faktu, że wraz ze spadkiem współczynnika aktywności spada również całkowite zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli chcemy temu zapobiec najlepiej obliczyć swoje zero kaloryczne uwzględniając aktualny współczynnik aktywności.

 

Niektóre wózki posiadają też opcję samodzielnej regulacji szerokości czy głębokości siedziska oraz wielu innych parametrów w zależności od konkretnego wózka. Opcje te są niezwykle przydatne, pozwalają samodzielnie dostosować wymiary do aktualnych potrzeb użytkownika bez konieczności wymiany wózka. Producenci wprowadzają też wiele dodatkowych funkcji, usprawnień i możliwości modyfikacji wózka. Tym samym sprawiając, że dowolny wózek pacjent może zmodyfikować dostosowując go do własnych oczekiwań. Nie wszystkie modele, posiadają możliwość wprowadzenia wszystkich modyfikacji ze względu na zwyczajne ograniczenia techniczne. Dlatego należy pamiętać, żeby np nie próbować przerobić klasycznego wózka na wózek aktywny, który zwyczajnie posiada znacznie lżejszą konstrukcję od pozostałych. 

 

Oprócz kwestii technicznych modyfikacji podlegają również kwestie estetyczne. Zasadnicza większość elementów konstrukcyjnych wózka prezentowana jest w różnych wzorach czy wersjach kolorystycznych. Szeroka gama kolorów pozwala też dopasować ramę, siedzisko czy inne elementy do własnych upodobań. Oczywiście możliwość modyfikacji poszczególnych elementów jest różna dla każdego wózka dlatego warto bliżej zapoznać się z prezentowaną ofertą. 

Wózki i rowery inwalidzkie, balkoniki i kule

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny