Inhalatory to urządzenia dobrze znane zarówno alergikom jak i osobom z chorobami płuc. Często sięgają po nie również przyszli rodzice uzupełniający niemowlęcą wyprawkę. Na wybór odpowiedniego urządzenia składa się kilka czynników. Jak więc wybrać ten właściwy?

1.Rodzaje inhalatorów.

najlepszy tani inhalatorInhalatory dzieli się na dwie główne grupy: ultradźwiękowe i pneumatyczne. Te drugie nazywane są również kompresorowymi lub tłokowymi. Podzielone zostały na dwie grupy ze względu na rodzaj pracy, czyli sposób rozpraszania cząsteczek. Tutaj pewną przewagę mają inhalatory tłokowe, które pozwalają na użytkowanie niemal każdego leku. Ultradźwiękowe natomiast mają pewne ograniczenia. Metoda ultradźwiękowego rozpraszania cząsteczek nie sprawdza się niestety w przypadku leków steroidowych oraz niektórych antybiotyków. Dlatego jeśli decydujemy się na inhalator, który ma głównie służyć do podawania różnych leków, należy dokładnie zapoznać się z jego możliwościami. 

 

2.Inhalator kompresorowy czy ultradźwiękowy?

Inhalatory należące do tych dwóch grup oprócz sposobem nebulizacji różnią się również szeregiem innych cech. Głównym aspektem będzie tu zapewne ich koszt. Ceny inhalatorów kompresorowych rozpoczynają się od około 100 zł i sięgają około 350 zł w przypadku nowszych i bardziej wyposażonych urządzeń. Natomiast inhalatory ultradźwiękowe rozpoczynają się od około 200 zł sięgając również pułapu około 350 zł. Jak widać oba przedziały cenowe są do siebie bardzo zbliżone. 

Inhalatory ultradźwiękowe co prawda nie nadają się do stosowania ze wszystkimi lekami, jednak potrafią to wynagrodzić. Cechuje je duża wydajność, mimo bardzo krótkiego czasu inhalacji. najtańszy inhalator

Kolejny ważny aspekt wpływający na wybór inhalatora to wygoda. W tej kategorii zdecydowanym faworytem są urządzenia ultradźwiękowe. Cechują się one
niewielkimi wymiarami oraz cichą pracą. Wydzielany przez nie dźwięk to natężenie rzędu około 30dB. Takie natężenie dźwięku jest porównywalne do cisz bibliotecznej lub bardzo cichej rozmowy. 

Natomiast inhalatory kompresorowe są zazwyczaj znacznie większe i głośniejsze. Producenci jednak nieustannie opracowują nowe technologie. Inhalatory Beurer IH 58 i IH 60 wykorzystują technologię kompresorową. Jednocześnie producent zadbał, aby ich rozmiary były niewielkie, a głośność była znacznie niższa w porównaniu z innymi urządzeniami tego typu. 

 

3. Inhalatory dla dzieci. 

najlepszy inhalator dla niemowlątInhalatory pneumatyczne wiodą prym jeśli chodzi o nebulizację niemowląt. Urządzenia ultradźwiękowe mimo niepodważalnych zalet nie sprawdzą się niestety u dzieci poniżej 1 roku życia. Wydzielana przez nie duża gęstość cząsteczek respirabilnych jest zdecydowanie ogromnym plusem w przypadku osób dorosłych i starszych dzieci. Jednak w przypadku niemowląt może podrażniać ich ukłanajlepszy inhalator dla dziecid oddechowy. 


Dlatego też w przypadku nowonarodzonych maluszków poleca się zdecydowanie inhalatory tłokowe. Bardzo często można spotkać te inhalatory w przypominających zwięrzęta kształtach. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że urządzenia te są znacznie bardziej 
przyjazne dla maluszków. Dziecko skupia się bardziej na kolorowym i ciekawym designie urządzenia, dzięki czemu proces inhalacji staje się mniej stresujący. Inhalator w kształcie pieska, misia polarnego lub z misiem przyczepionym do maseczki można zakupić w naszym sklepie internetowym.

 

tabelka inhalatory