Podczas tegorocznych targów medycznych Medica odbywających się w dniach 18-21 listopada w Düsseldorfie z pewnością zawrzało, a to wszystko za sprawą polskiej firmy STRING, która zaprezentowała tam swoją absolutną nowość aparat ekg STRING  inaczej zwany elektrokardiograf OPUS 1. Aparat ten jest niezaprzeczalnie najbardziej zaawansowanym technologicznie elektrokardiografem dostępnym obecnie na rynku. Elektrokardiograf OPUS1 to prawdziwa technologiczna perełka, której twórcy zadbali, aby każde zastosowane przez nich rozwiązanie było przemyślane, a każda podjęta przez nich decyzja pozwoliła użytkownikowi cieszyć się urządzeniem, którego obsługa jest szybka, intuicyjna i łatwa, a jednocześnie ofiarując użytkownikowi urządzenie nie tylko funkcjonalne, ale też niebywale zaawansowane technologicznie. Stworzony z tą myślą OPUS 1 to elektrokardiograf, który zrewolucjonizuje rynek medyczny, gwarantując niespotykaną dotychczas niezwykłą precyzję wykonywanych badań dzięki zastosowaniu częstotliwości próbkowania do 16 000 Hz, czyli kilkukrotnie wyższą niż w innych aparatach.

 

Elektrokardiograf OPUS 1 pozwala wykonać niezwykle szczegółowe badania dzięki innowacyjnej bezstopniowej regulacji częstotliwości w zakresie 50 - 60 Hz dla filtru zakłóceń sieciowych, 25 do 45 Hz dla filtru zakłóceń mięśniowych oraz 0,15 do 1,5 Hz dla filtru linii izoelektrycznej. Możliwość bezstopniowej regulacji pozwala precyzyjnie określić pożądaną częstotliwość np. 52,5 w przedziale dla filtru zakłóceń sieciowych.

Jedną z cech wyróżniających go na tle innych aparatów jest duży 10” wyświetlacz z matrycą IPS, która charakteryzuje się przede wszystkim niezwykle szerokim kątem widzenia, dzięki czemu obraz będzie doskonale widoczny z wielu perspektyw. Zastosowanie tej matrycy gwarantuje również zaskakująco wierne odwzorowanie kolorów. Matryce IPS cechują również niezwykle błyskawiczny czas reakcji oraz wysoka rozdzielczość. Wybór matrycy IPS pozwolił na zastosowanie w aparacie OPUS 1 wyświetlacza o rozdzielczości 1280 x 800 px co jest dużym przełomem i zdecydowanie wyróżnia go na tle innych aparatów.

Aparat ekg OPUS 1 posiada wbudowany dotykowy panel pojemnościowy, którego zastosowanie w urządzeniach medycznych do tej pory nie było możliwe. Pojemnościowy panel dotykowy charakteryzuje się zdecydowaną płynnością pracy oraz łatwiejszą obsługą niż rezystancyjne panele dotykowe stosowane dotychczas w aparaturach medycznych. Ekran pojemnościowy wyczuwa zmianę pola elektrostatycznego, dzięki czemu wystarczy tylko lekki dotyk, aby urządzenie precyzyjnie określiło dotykany przez użytkownika obszar ekranu, natomiast w przypadku ekranów rezystancyjnych czy też inaczej oporowych sytuacja ma się z goła nieco inaczej otóż ekrany te zbudowane są z dwóch warstw, a wierzchnia z nich pod naciskiem powodowała zmiany w oporze elektrycznym, które pozwolą określić obszar ekranu dotykany przez użytkownika, jednak w przypadku tych ekranów, nacisk palca musi być dość mocny aby urządzenie mogło zareagować co niestety w przypadku obsługi aparatury medycznej wymagającej wpisania danych pacjenta może bywać bardzo kłopotliwe. Dlatego też aby usprawnić użytkowanie elektrokardiografu firma String zastosowała w swoim aparacie pojemnościowy panel dotykowy, które do tej pory stosowano praktycznie wyłącznie w urządzeniach takich jak smartphony, tablety czy smartwatche. Firma string opracowała specjalną metodę montażu ekranu pojemnościowego w obudowę co zapewnia mu potrzebną ochronę. Jest to innowacyjny sposób umożliwiający zastosowanie ekranu pojemnościowego w urządzeniach przeznaczonych do użytku w placówkach medycznych. Zintegrowany z obudową ekran jest zabezpieczony przed szkodliwym dla elektroniki działaniem środków dezynfekujących, których użytkowanie w placówkach medycznych jest niezbędne ze względów higienicznych.

Obok wyświetlacza zamiast standardowych przycisków zostały umieszczone sensory dotykowe.

Oprócz zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zadbano również o odpowiedni design urządzenia. Obudowa w biało czarnej kolorystyce nadaje urządzeniu bardzo nowoczesny i elegancki wygląd. Dodatkowo firma String stworzyła dedykowany dla aparatu OPUS 1 wózek, który również przyciąga uwagę swoim nietuzinkowym wyglądem, nie tracąc przy tym na funkcjonalności.

Urządzenie wyposażone zostało w 3 porty USB, port HDMI FULL HD oraz czytnik karty pamięci. Dzięki temu przebieg badania można wyświetlać na każdym monitorze i telewizorze wyposażonym w port HDMI. Zarówno poprzez porty USB oraz moduł Bluetooth do aparatu można podłączyć zewnętrzną klawiaturę oraz myszkę, aby w razie indywidualnych upodobań usprawnić jego użytkowanie. Karta pamięci może zostać skonfigurowana w sieci szpitala jako oddzielny twardy dysk znajdujący się na serwerze FTP oferując tym samym zdalny dostęp do katalogu poprzez internet.
Urządzenie posiada również pamięć wewnętrzną, na której zapisać można aż 100 000 badań.

Producent oferuje również dostęp do order point czyli opcji, która pozwala z poziomu aparatu złożyć zamówienie na materiały eksploatacyjne niezbędne do użytkowania aparatu czyli między innymi papier ekg. Dodatkowo aparat wyposażono w inteligetny czujnik, który na podstawie ilości zamówionego papieru oraz ilości przeprowadzonych badań określa na bierząco zapas papieru, aby w razie konieczności wyświetlić alert informujący o kończącym się zapasie papieru.
Wynik badania można wydrukować na papierze termicznym o wymiarach 112mm lub 210 mm poprzez wbudowaną drukarkę termiczną. Zastosowanie różnego rozmiaru papieru jest możliwe gdyż drukarka wyposażona jest w inteligentny podajnik papieru który automatycznie rozpoznaje szerokość aktualnie używanego papieru. Możliwy jest również wydruk wyników w formacie A4 poprzez dowolną drukarkę zewnętrzną. Elektrokardiograf OPUS 1 pracujący w wewnętrznej sieci szpitalnej można łatwo skonfigurować z każdą znajdującą się w tej sieci drukarką.

Aparat OPUS 1 pozwala przesyłać wyniki badań do chmury lub do szpitalnych systemów informacyjnych (HiS), zapewniając bezpieczny i płynny przepływ potrzebnych danych w całym systemie danej placówki. Dane przesyłane są zgodnie ze standardem HL7 oraz normą DICOM umożliwiającą obrazowanie cyfrowe oraz wymianę danych w postaci obrazów.

Producent oferuje również możliwość wykupienia usługi String Premium, która obejmować będzie: zapas papieru na 2000 badań rocznie, dożywotnią gwarancję, bezpłatne okresowe przeglądy techniczne oraz dostęp do danych w chmurze z dowolnego miejsca.