Termometr to urządzenie służące do mierzenia temperatury na podstawie zmiany właściwości termometrycznej ciała pod wpływem temperatury. Pawidłowa temperatura ciała u człowieka to 36,6°C (stopni Celsjusza)
Wartości temperatury zdrowego człowieka będzie się wahać w zależności od czynności, jakie wykonuje oraz pory dnia. Mogą podnosić się nieznacznie po każdym ćwiczeniu fizycznym. Termometr medyczny może służyć do pomiaru dowolnej temperatury w określonym zakresie lub wskazywania tylko wybranych wskaźników. We wnętrzu ciała dokładność informacji będzie różnić się od tego z jego powierzchni.
Temperatura wnętrza ciała - temperaturę ciała w jego wnętrzu mierzy się umieszczając termometr lekarski w jamie ciała, dzięki czemu możliwe jest określenie pomiaru temperatury ciała - tkanki łącznej galaretowatej - jej pomiar w odbycie może różnić się o 0.5°C i jest to cecha fizjologiczna - pomiar odbytniczy wykazuje najdokładniejsze wartości pomiaru. Prawidłowy zakres takiej temperatury średnio oscyluje pomiędzy wartościami 36.2-37.7°C.
Z kolei wykonywany u kobiet waginalny pomiar temperatury może wahać się pomiędzy 0.1-0.3°C w porównaniu z pomiarem w odbycie.
Pomiar temperatury w ustach wykonywany jest przez umieszczenie termometru w ustach lub pod językiem (pomiar podjęzykowy), przy czym zalecane jest wykonywanie mierzenia temperatury pod językiem. W stosunku do pomiaru odbytniczego mogą wykazywać różnicę o około 0.3°-0.8°C.
Pomiar temperatury ciała ma istotne znaczenie z medycznego punktu widzenia, gdyż jej zmiana może być oznaką wielu chorób. Mierzenie temperatury umożliwiają dobór odpowiedniego leczenia medycznego dostosowując je do pacjenta w zależności od choroby i jej przebiegu. Termometr umożliwia sprawdzenie wystąpienia wzrostu temperatury, przy czym stan powyżej 38°C oznacza gorączkę - reakcję obronną organizmu, przy czym wysokość temperatury jest wówczas zależna od potrzeb organizmu niezbędnych do odpowiedzi na specyficzne bodźce choroby, dostarczając informacji z ostrzeżeniem o zagrożeniu. W temperaturze nieco powyżej 38°C, czyli podczas wystąpienia gorączki, białka odpornościowe wykazują największą aktywność, stanowiąc skuteczną ochronę przed wirusami i bakteriami.
W praktyce klinicznej mierzenie temperatury dokonywane jest na powierzchni skóry pod pachą lub w pachwinie (pomiar pachwinowy) i w przypadku pomiaru u noworodków nie daje znacznych odchyleń, natomiast u dorosłych pomiar pachwinowy jest mniej dokładny niż pomiar odbytniczy i może wykazywać różnicę nawet o 0.5-1.5°C. Istotne jest mocne przyciśnięcie termometru do skóry w celu uniknięcia wpływu temperatury otoczenia na prawidłowe uzyskanie informacji.
Wyróżnia się także metody pomiaru przez uszy i czoło, stosując do tego specjalne termometry wykorzystujące podczerwień. Mierzona w uchu temperatura błony bębenkowej trwa bardzo krótko (1 sekunda) i jest dokonywana za pomocą czynnika podczerwieni. Tego rodzaju termometry są komfortowe w użyciu, a dodatkowo wykazują bardzo dokładne wyniki.
Podobnie, do bardzo praktycznych urządzeń, należą termometry czołowe przykładane do czoła (pomiar czołowy). Jego działanie polega na zmierzeniu temperatury przy wykorzystaniu czujnika podczerwieni oraz temperatury otoczenia, termometr dokonuje analizy różnic między tymi wartościami i wyświetla wynik na wyświetlaczu.
Termometry sensoryczne (elektroniczny termometr bezdotykowy) są najbardziej nowoczesnym przyrządem do zmierzenia temperatury z obecnie dostępnych na runku (stosującym podczerwień). Medyczny termometr bezdotykowy elektroniczny posiada czujnik podczerwieni i do uzyskania wyniku nie wymagają kontaktu z ciałem, termometr bezdotykowy wystarczy zbliżyć na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Cechują się bardzo dużą dokładnością, elektroniczny termometr bezdotykowy w swoich pomiarach waha się w granicach 0,1°-0,01°C. Są bardzo chętnie wybierane przez rodziców małych dzieci, a także przez placówki medyczne, gdzie uniknięcie kontaktu fizycznego z ciałem pacjenta ma korzystny wpływ na zapobieganie rozprzestrzeniania się zarazków. Podobnie jak termometr bezdotykowy działa jego tradycyjny odpowiednik - elektroniczny termometr tradycyjny - umożliwia uzyskanie wyniku pomiaru w czasie od kilku sekund do 5 minut, z dokładnością do 0,1°C.
Praktyczne i nieinwazyjne rozwiązanie dają termometry paskowe, które łatwe w użyciu, do mierzenia temperatury wystarczy wystarczy przyłożyć specjalny pasek do czoła nad łukiem brwiowym, czas pomiaru wynosi kilkanaście sekund. Są praktyczne, nadają się do wielokrotnego użytku i mają stosunkowo niską cenę, ale uzyskany wynik nie jest tak dokładny, jak w przypadku elektronicznych odpowiedników. Precyzyjność pomiaru może wahać się do nawet 0,5°C.
Początkowo, aby zmierzyć temperaturę, stosowano termometry rtęciowe, składające się z wąskiej, szklanej rurki ze zbiorniczkiem na ciecz (rtęć) u dołu. Termometr lekarski rtęciowy działał na zasadzie rozszerzania się cieczy podczas zmiany temperatury. Obecnie wycofano ten typ termometru z produkcji ze względu na szkodliwy wpływ rtęci i ryzyko jej przedostania się do organizmu człowieka (w szczególności dzieci) w wyniku rozbicia szklanej rurki termometru. Termometr elektroniczny na dobre zastąpił termometry rtęciowe.
Innym typem urządzenia do mierzenia jest termometr owulacyjny – stosowany w naturalnych metodach kontroli płodności (naturalnego planowania rodziny). Termometr owulacyjny jest urządzeniem umożliwiającym wykrycie tzw. skoku temperatury, czyli charakterystycznego wzrostu podstawowej temperatury ciała. Termometr owulacyjny analizuje temperaturę, przy czym jego dokładność pomiarowa nie jest istotna, gdyż skok PTC jest wykrywany przez termometr w wyniku porównania przebiegu niższych i wyższych temperatur w cyklu miesiączkowym.
W sklepie medycznym KREDOS dysponujemy szerokim zakresem termometrów lekarskich, specjalizowanych, z możliwością odczytu, dedykowanych zarówno dla lekarzy, przychodni, gabinetów, szpitali, jak i pacjentów. Wysokiej jakości termometry bezdotykowe, termometry elektroniczne oraz czołowo-skroniowe. Sprawdzą się idealnie w każdym domu, czy przychodni. Niesamowita precyzja i łatwe użytkowanie. Zapewniają szybki i bezproblemowy pomiar. Niektóre modele są w stanie mierzyć temperaturę otoczenia, cieczy i przedmiotów np. po to by móc dokładnie określić temperaturę wody do kąpieli, czy mleka w butelce dla dziecka. Są niezawodne i charakteryzują się wysoką trwałością. Wszystkie te cechy oraz różnorodność wyboru sprawia, że każdy może znaleźć model dopasowany do indywidualnych potrzeb, który sprosta wszystkim oczekiwaniom.
Termometr bezdotykowy Rossmax HC700 to idealna opcja szczególnie w przypadku mierzenia...
Termometr bezkontaktowy Microlife NC 400 delfinek
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny