ZAMKNIJ ZAMKNIJ

stetoskop seca s60

Stetoskopy lekarskie

 

Stetoskop to podstawowe narzędzie lekarskie przeznaczone do osłuchiwania klatki piersiowej, serca oraz jamy brzusznej pacjenta, a także do pomiaru ciśnienia tętniczego metodą odsłuchową, wraz z ciśnieniomierzem zegarowym. Słuchawka lekarska powszechnie stosowana jest w codziennej pracy m.in. przez kardiologów, anestezjologów internistów i wielu innych specjalistów.

 

Stetoskop lekarski kształtem przypomina lejkowato zakończoną rurkę. Stetoskop lekarski posiada konstrukcję składającą się z głowicy, czyli lejka z membraną akustyczną (które umożliwiają osłuchiwanie), przewodów łączących głowicę z lirą, a także z liry przewodzącej dźwięk do uszu lekarza. Lira zakończona jest miękkimi oliwkami, które dbają o odpowiednie trzymanie się przewodów łączących i liry w uszach.

 

Stetoskop medyczny - badanie

 

Stetoskop medyczny jest prosty w użytkowaniu. Lejek stetoskopu umieszczony jest przez lekarza przy klatce piersiowej, plecach czy brzuchu pacjenta. Stetoskop lekarski wzmaga i przenosi wszystkie dźwięki o wysokiej i niskiej częstotliwości powstające w danym ośrodku i transferuje je do uszu lekarza za pomocą liry.

Wykorzystanie stetoskopu pozwala na wykrycie wszelkiego rodzaju szmerów, furkotów czy świstów powstających w płucach, brzuchu czy w sercu pacjenta, a za pomocą czułej membrany stetoskopu lekarz może wykryć wady i schorzenia serca i płuc we wczesnych stadiach rozwoju.

 

Stetoskopy lekarskie ze względu na swoje przeznaczenie dzielą się na stetoskopy akustyczne oraz stetoskopy elektroniczne. Słuchawki medyczne akustyczne można skategoryzować ze względu na ich funkcjonalność oraz przeznaczenie.

  • stetoskopy pielęgniarskie (internistyczne) - o najszerszym zakresie pomiarów. Stetoskopy internistyczne pozwalają na osłuchiwanie serca, płuc, badania perystaltyki jelit oraz wykrywania zaburzeń ukrwienia tętnic. Stetoskopy pielęgniarskie występują w wersji pediatrycznej, neonatalnej (noworodkowej), niemowlęcej oraz stetoskopy dla dorosłych.
  • stetoskopy kardiologiczne - pozwalają na wykrycie nawet najmniejszych zaburzeń w pracy serca. Stetoskopy kardiologiczne są wyposażone w najbardziej czułe i wrażliwe membrany dwutonowe umożliwiające nasłuchiwanie pełnego zakresu tonów powstających w sercu.
  • stetoskopy podmankietowe.
  • stetoskopy anestezjologiczne - dla których nadrzędną funkcją jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Stetoskopy anestezjologiczne są wyposażone w spłaszczoną i lżejszą głowicę, która ułatwia wsuwanie stetoskopu pod odzież pacjenta lub mankiet ciśnieniomierza, usprawniając tym samym przeprowadzenie pomiarów ciśnienia.
  • Stetoskopy położnicze - służą do badania tętna płodu, mają lejkowaty kształt.
  • Odrębną grupę stetoskopów stanowią słuchawki medyczne elektroniczne, które przeznaczone są do najbardziej dokładnych badań diagnostycznych tonów serca oraz płuc.

 

Czy stetoskopem można usłyszeć bicie serca płodu?

 

Bicie serca dziecka może być słyszalne przy użyciu stetoskopu między 18. a 20. tygodniem. Najlepiej w tym celu użyć stetoskopu lekarskiego o dobrej jakości akustycznej i słyszalności. Najlepszy stetoskop lekarski w tym wypadku to taki, który będzie posiadał większy dźwiękowód umożliwiający szybkie dotarcie dźwięku do słuchawki, a także będzie lekki i wygodny do zawieszenia na szyi.

 

Sklep medyczny KREDOS przygotował Państwu bogatą ofertę stetoskopów medycznych, wykonane z wyselekcjonowanych materiałów najwyższej jakości zapewniających trwałość i wygodę użytkowania od renomowanych producentów.

 

Oferta sklepu medycznego Kredos

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny