ZAMKNIJ ZAMKNIJ

aparat usg philips HD5Aparaty USG - jakie znamy zostały początkowo wynalezione w celu wyszukiwania wad w metalach. Dopiero z czasem znalazły one swoje zastosowanie w medycynie, stosowano je w diagnostyce płodu. 

 

Obecna technologia pozwoliła znacząco usprawnić działanie ultrasonografów, dzięki czemu możliwa jest dokładniejsza diagnostyka płodu czy zastosowanie aparatów usg w innych dziedzinach medycyny. 

 

Ultrasonografia to badanie, które umożliwia dokładne zobrazowanie narządów wewnętrznych, a jednocześnie pozostaje nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Ultrasonograf wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które pozwalają obejrzeć narządy wewnętrzne bez konieczności rozcinania powłok brzusznych. Dodatkowo fale ultradźwiękowe są bezpieczne, dlatego w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich badanie usg można powtarzać często w krótkim odstępie czasu. 

 

Aparaty USG posiadają bardzo zróżnicowane zastosowania dlatego też używa się ich w wielu różnych dziedzinach medycyny. Różnorodność narządów podlegających obrazowaniu usg jest również imponująca. 

 

Badanie usg może zostać wykonane w celu diagnostyki schorzeń układu pokarmowego. Zobrazowanie narządów jamy brzusznej pozwala dokładnie ocenić ich wielkość czy strukturę oraz dostrzec ewentualne niepokojące zmiany. Oczywiście z przyczyn anatomicznych: budowy ciała, umiejscowienie narządów czy tuszy pacjenta czasem dokładne zobrazowanie wszystkich narządów może być znacznie utrudnione. Niestety są to utrudnienia, które ciężko jest ominąć lub im zapobiec, jednak niektóre rzeczy utrudniające poprawne wykonanie badania można z łatwością wyeliminować. Lekarze kierując na usg, czy rejestratorki umawiające pacjenta na wizytę często przypominają o tym, aby na kilka dni przed badaniem spożywać tabletki ułatwiające usuwanie gazów, które nagromadzone w jelitach mogą zniekształcać obraz. 

 

Diagnostyka z użyciem aparatów usg wykorzystywana jest również w ginekologii. Najczęstszym czy najbardziej znanym zastosowaniem ultrasonografów w ginekologii jest oczywiście kontrola rozwoju płodu. Oprócz tego ultrasonografia w ginekologii stosowana jest w celach diagnostycznych lub profilaktycznych. Dzięki badaniu usg można wykryć niepożądane zmiany w narządach rodnych oraz wcześnie wyeliminować powstające zagrożenie. Badanie usg wykonuje się nie tylko w celu kontroli macicy czy pozostałych elementów kobiecego układu rozrodczego znajdujących się w jamie brzusznej. Badaniu usg można również poddać piersi. Badanie ultrasonograficzne piersi to znakomity sposób na ewentualne wczesne wykrycie zmian nowotworowych. 

 

Ultrasonografia służy również do diagnozowania pacjentów z podejrzeniem chorób tarczycy. Podczas badania można ocenić czy gruczoł tarczycy posiada odpowiednie wymiary oraz strukturę. Dodatkowo badanie usg tarczycy pozwala ocenić czy znajdują się na niej niepożądane guzy lub torbiele. 

 

Za pomocą ultrasonografu można również wykonać badanie oceniające drożność naczyń krwionośnych ich objętość czy prędkość przepływającej krwi. Badanie to nazywane jest ultrasonografią dopplerowską i wykorzystywane jest głównie w chirurgii naczyniowej oraz kardiologii. Rzadziej ultrasonografię dopplerowską stosuje się w ginekologii w celu oceny prawidłowości rozwoju płodu. 

 

 

Często w zależności od rodzaju badania usg oraz badanych narządów stosuje się różne rodzaje głowic. Wśród głowic do ultrasonografów wyróżnia się np. głowice liniowe stosowane do badań narządów powierzchniowych. Głowice tego typu ciężko radzą sobie z przeszkodami w postaci nagromadzonego w jelitach gazu. Innym rodzajem głowic są głowice konweksowe lub inaczej convex, która jest nieco bardziej zaokrąglona niż głowica liniowa dzięki czemu dociera to bardziej trudno dostępnych miejsc. Głowica sektorowa jest najmniejsza, a jednocześnie najlepiej sprawdza się w obrazowaniu najciężej dostępnych elementów. 

Aparaty USG, Ultrasonografy

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny