Astma oskrzelowa, inaczej astma bronchitowa, należy do przewlekłych chorób zapalnych dróg oddechowych o zmiennym przebiegu i nie łatwych do przewidzenia objawach. Astma oskrzelowa jest uznawana za chorobą nieuleczalną, którą da się jednak kontrolować. Chorym na astmę oskrzelową zaleca się zapobieganie zaostrzeniom choroby – niwelowaniu występujących dolegliwości lub przynajmniej ich znaczne ograniczenie i złagodzenie. Wdrażane leczenie ma na celu powstrzymanie postępu choroby i zapobieganie trwałemu spadkowi wydolności układu oddechowego.
Charakterystyczne dla astmy oskrzelowej jest zbyt mocne i łatwe kurczenie oskrzeli, co przez ciągle toczący się w nich stan zapalny w konsekwencji prowadzi do niekorzystnej przebudowy tkanek. Dolegliwości występujące u chorych cierpiących na astmę oskrzelową występują z różnym nasileniem - u niektórych pojawiają się kilka razy w ciągu doby, u innych mogą wystąpić kilka razy w miesiącu. Chorym na astmę oskrzelową podawane są leki o działaniu doraźnym, szybko rozszerzające oskrzela i ułatwiające oddychanie, oraz leki o działaniu przeciwzapalnym, czyli oddziałujące na będący przyczyną dolegliwości przewlekły stan zapalny w drogach oddechowych. W tym wypadku wziewne glikokortykosteroidy uznawane są obecnie za najskuteczniejsze leki przeciwzapalne pierwszego rzutu w każdej postaci astmy. Niebywałą pomocą przy kontrolowaniu przebiegu astmy oskrzelowej stanowią urządzenia wspomagające, umożliwiające zbadanie przepływu powietrza w drogach oddechowych - takie jak pikflometr.
Pikflometr do badania szczytowego przepływu wydechowego powietrza w drogach oddechowych wykorzystuje wskaźnik PEF, czyli wskaźnik szybkości wydychania powietrza po głębokim wdechu. Pomiar pikflometryczny stosowany jest w kontroli astmy. Uzyskany wynik pomiaru PEF wskazuje na stopień ciężkości choroby.
Szczytowy przepływ wydechowy (wskaźnik PEF) jest parametrem spirometrycznym oznaczającym maksymalne natężenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas maksymalnie nasilonego wydechu. Samodzielnie wykonywane pomiary szczytowego przepływu wydechowego jest podstawą samokontroli w przypadku pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową i POChP.
Ważne jest, aby to badanie zostało prawidłowo wykonane. Warto przy tym pamiętać, że pomiar szczytowego przepływu wydechowego powinien być wykonywany zawsze o tej samej porze. Pomiar jest wykonywany zgodnie z indywidualnymi wskazaniami od lekarza, opartymi na wywiadzie pacjenta oraz planowanym leczeniu. Zazwyczaj zaleca się korzystanie z pikflometru dwa razy dziennie – rano i w późnych godzinach popołudniowych.
Należy pamiętać, aby podczas pomiaru nie odkrztuszać wydzieliny, ponieważ powoduje to fałszywie wysokie wyniki. Nie należy także wykonywać wydechu przy wpuklonych policzkach. Z kolei zbyt niskie wartości PEF mogą być wywołane odruchowym skurczem oskrzeli w wyniku kilku pomiarów w małych odstępach czasu. Obniżona wartość PEF może być spowodowana przez nieprawidłową budowę klatki piersiowej, zwężenie tchawicy, zrosty opłucnej, niewydolność krążenia i inne. Dlatego też badanie pikflometryczne stosuje się do kontroli astmy, a nie do potwierdzenia rozpoznania astmy.
Pikflometr posiada trzy strefy z informacją o stanie pacjenta. Wykonywanie wydechu przez ustnik powoduje przesunięcie się niewielkiego wskaźnika. Po jego zatrzymaniu uzyskiwany jest odczyt pomiaru. Strefa zielona to PEF w zakresie 100-80% wartości odniesienia i oznacza, że choremu nic nie dolega. Żółta strefa to stan, kiedy pojawiają się pierwsze dolegliwości, PEF wynosi 80-60% wartości odniesienia i zachodzi konieczność zwiększenia dawki leku. Czerwona strefa wskazuje na zaostrzenie astmy, a jej wartość odniesienia wynosi poniżej 60%. Czerwona strefa informuje też o konieczności konsultacji lekarskiej. Zaleca się wykonanie pomiaru trzykrotnie, a za końcowy wynik uznaje się najwyższą wartość z trzech wykonanych pomiarów. Wynik zapisywany jest przez urządzenie, gdy pojawia się największa prędkość powietrza podczas wydechu.
Badanie pikflometrem umożliwia ocenę stanu ciężkości astmy. Jeżeli występują wyraźne odchylenia od dotychczasowych wyników, oznacza to pogorszenie się stanu pacjenta. W przypadku odnotowania znacznego spadku PEF w przeciągu kilku dni, konieczna jest konsultacja u lekarza pulmonologa w celu wykonania dokładniejszych badań. W ten sposób możliwe jest potwierdzenie lub zaprzeczenie pogorszenia się choroby. W drugim przypadku obniżona wartość wskaźnika PEF może być wynikiem nieprawidłowego przeprowadzania pomiaru za pomocą PEF.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą pikflometrów elektronicznych dla dzieci i dorosłych w sklepie medycznym KREDOS.
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny