ZAMKNIJ ZAMKNIJ

suszarka do wlosow beurer hc 55

Pielęgnacja włosów jest pojęciem bardzo szerokim. Właściwe zrozumienie jej podstaw wymaga przede wszystkim poznania potrzeb naszych włosów i skóry głowy. Potem dopiero należy stosownie dostosować pielęgnacje. 

Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest określenie porowatości włosów. Określić to można za pomocą kilku prostych testów. Niektóre z tych testów są mniej lub bardziej rzetelne jednak większość nawet prostych i łatwych do wykonania w domu testów na porowatość włosów może pomóc określić jakiej pielęgnacji potrzebują. 

Porowatość włosów to nic innego jak nasz naturalny stopień odchylenia łuski włosa. Im mniej rozchylone łuski tym włosy są bardziej lśniące i gładkie, analogicznie im bardziej rozchylone tym bardziej włosy są suche i mają skłonności do plątania się. Porowatość włosów dzieli się na trzy poziomy. Niskoporowate włosy to te z prawie nieodchylonymi łuskami włosa, średnioporowate włosy występują zasadniczo najczęściej i charakteryzują się średnim odchyleniem łuski włosa, natomiast wysokoporowate mają tę łuskę odchyloną najbardziej. 

Włosy niskoporowate to najbardziej pożądany typ włosa. Niewielki stopień rozchylenia łusek sprawia, że są one gładkie, sypkie i błyszczące. Nie wymagają też skomplikowanej pielęgnacji i utrzymanie ich w takiej kondycji jest w większości bardzo proste. Należy jedynie uważać, aby nie przesadzić z kosmetykami do pielęgnacji. Mogą one nadmiernie obciążyć włosy co w przypadku włosów niskoporowatych jest efektem niepożądanym. Niestety największą zmorą posiadaczy niskoporowatych włosów jest brak naturalnej objętości i odbicia włosów u nasady. Pielęgnacja dobrana odpowiednio do typu włosów może jednak pomóc w uzyskaniu tej objętości.

Włosy średnioporowate z natury nie są może ani wyjątkowo gładkie, ani błyszczące jednak stosując odpowiednią pielęgnację można szybko zmniejszyć ich porowatość. Tutaj sprawa ma się znacznie lepiej niż w przypadku włosów niskoporowatych, gdyż włosy średnioporowate nie mają zazwyczaj takich problemów z uzyskaniem objętości. Dzięki temu z pomocą odpowiednio dopasowanych preparatów pielęgnacyjnych z łatwością można uzyskać nie tylko gładkie i lśniące włosy, ale też wyjątkową objętość i uniesienie u nasady. 

Włosy wysokoporowate są najbardziej problematyczne. Niestety ze względu na mocno rozchylone łuski włosa są one suche, szorstkie i pozbawione blasku. Naturalnie włosy wysokoporowate to najczęściej włosy kręcone lub z wysoką tendencją do skrętu. Nadmiernie rozchylone łuski włosa to również wynik zbyt częstej stylizacji włosów urządzeniami złej jakości. Wysokoporowate włosy to również wynik częstego farbowania chemicznego czy rozjaśniania. Włosy tego typu wymagają nie tylko większej uwagi, ale też odpowiednio dobranych produktów do pielęgnacji. 

Najważniejszym elementem świadomej pielęgnacji włosów jest równowaga PEH. Oznacza to równowagę pomiędzy trzema grupami składników. Część z nich zapewne już występuje w stosowanych przez nas produktach, pozostałe trzeba do tej pielęgnacji włączyć. Świadomość występowania tych trzech grup w różnych stosowanych przez nas produktach jest ważna, gdyż najistotniejsza jest równowaga pomiędzy każdą z grup. „PEH” to pierwsze litery każdej z trzech grup, a są nimi: proteiny, emolienty i humektanty. Każda z nich w inny sposób wpływa na kondycję włosa, jednak pożądane efekty można osiągnąć dopiero wtedy gdy będą one stosowane uzupełniająco. Przykładowo stosowanie samych protein będzie miało raczej negatywne niż pozytywne skutki dla stanu naszych włosów. 

Proteiny często nazywane są cegiełkami włosów. Nadają objętości i pomagają uzupełnić (niestety nie na stałe) uszkodzenia w strukturze włosa. Jednocześnie dodają włosom zdrowego blasku. Niedobór protein będzie powodował, że włosy będą matowe i oklapnięte. Natomiast ich nadmiar spowoduje puszenie się i plątanie. 

Doskonałą równowagę dla protein stanowią humektanty. Ich główną i zasadniczo jedyną rolą jest nawilżanie włosów. Pomimo, że humektanty i proteiny są właściwie swoim przeciwieństwiem ich nadmiar daje bardzo podobne efekty, włosy nadmiernie puszą się i plączą. Natomiast niedobór humektantów sprawi, że włosy będą matowe i szorstkie. 

Emolienty to najczęściej spotykana grupa z wszystkich trzech. Pojawia się w większości szamponów i odżywek do włosów. Emolienty stanowią swoistą osłonkę włosa, dzięki czemu po ich zastosowaniu włosy są gładkie i miękkie. Warstwa jaką tworzą emolienty na powierzchni włosa pozwala chronić je przed czynnikami zewnętrznymi. Niedobór emolientów objawia się suchymi, szorstkimi włosami. Nadmiar zaś powoduje, że włosy są obciążone i przyklapnięte. 

Kompletując kosmetyki do pielęgnacji warto więc zerknąć dokładnie w ich skład, aby mieć pewność, że wśród nich nie przeważa wyłącznie jedna grupa. Warto też pamiętać, że produktów z poszczególnych grup nie musi być tyle samo. Humektanty równoważy się proteinami i odwrotnie, ale to niekoniecznie oznacza, że ich ilość w pielęgnacji musi być taka sama. U jednych sprawdzi się opcja z przewagą humektantów, a u innych z przewagą protein. Emolienty zaś stanowią znakomite uzupełnienie obu tych grup. Należy jednak pamiętać, że fakt iż w danej chwili nasze włosy potrzebują większej ilości protein nie znaczy, że za jakiś czas nie będą one w nadmiarze, a do ich zrównoważenia konieczne będzie wprowadzenie do pielęgnacji większej ilości humektantów. Włosy należy regularnie obserwować, aby móc na bierząco stwierdzić, czy włosy są w idealnej równowadze PEH czy nie. 

Oprócz samej pielęgnacji ważna jest też odpowiednia stylizacja włosów. Producenci urządzeń przeznaczonych do stylizacji włosów nieustannie szukają coraz to nowszych rozwiązań, które mają minimalizować szkodliwe dla włosów skutki stylizacji ciepłem. Udaje im się to znakomicie i obecnie na rynku pojawiają się urządzenia, których elementy grzejące pokryte są specjalnymi powłokami,  które mają gwarantować strukturze włosa większe bezpieczeństwo. Wśród takich powłok znajdują się m.in.: powłoki ceramiczne, turmalinowe, keratynowe i tytanowe. 

Powłoka ceramiczna sama w sobie jest świetnym wyborem. Ceramiczna płytka nagrzewa się równomiernie, a dodatkowo jej gładka powierzchnia zapewnia dobry poślizg włosa, zapobiegając jego uszkodzeniu. 

Powłoka ceramiczna występuje również w wersji z różnymi dodatkami np. ceramiczno-keratynowa. Powłoka wzbogacona keratyną to świetne rozwiązanie dla włosów zniszczonych. Uwalniania pod wpływem ciepła keratyna pielęgnuje włosy podczas ich stylizacji. 

Prostownica wyposażone w powłokę ceramiczno-turmalinową to idealne rozwiązanie dla włosów średnio i wysokoporowatych. Warstwa turmalinowa wydziela jony ujemne, które domykają łuski włosa. Nie tylko pomoże to zapobiec elektryzowaniu się włosów, ale nada im zdrowszy wygląd dzięki efektowi wygładzenia powierzchni włosa. 

Powłoka tytanowa posiada powierzchnie jeszcze gładszą niż powłoka ceramiczna. Co za tym idzie będzie ona powodowała jeszcze mniejsze tarcie niż powłoka ceramiczna. Zapewnia to dodatkową ochronę włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

Wybierając inne urządzenie do stylizacji włosów np. suszarkę należy zwrócić uwagę czy posiada ona opcję zimnego powietrza - gdyż w miarę możliwości powinniśmy unikać smagania kosmyków ciepłym czy gorącym powietrzem. Również warto przyjrzeć się opcji jonizacji. Urządzenia wyposażone w funkcję jonizacji nie tylko zapobiegają elektryzowaniu, ale też wygładzają włosy i nadają im ładniejszy wygląd. 

Pielęgnacja włosów

Szczotka jonizująca do włosów Beurer HT 10 niebieska

Dostępność: in stock

Szczotka jonizująca do włosów Beurer HT 10 niebieska

39,95 zł

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny