ZAMKNIJ ZAMKNIJ

otoskop mini 3000 led z rękojeścią akumulatorową

Otoskopy to specjalistyczne narzędzia medyczne służące do badania kanału słuchowego. Badanie wykonywane otoskopem to inaczej otoskopia lub wziernikowanie ucha. Badanie to głównie wykonuje się przy podejrzeniu zapalenia ucha środkowego oraz do wykrywania innych zmian w jego obrębie. 

 

Otoskopy używane są w gabinetach protetyki słuchu oraz audiologicznych. Audiolog lub protetyk słuchu przed wykonaniem audiogramu wykonuje otoskopowanie, aby upewnić się czy w kanale słuchowym nie znajduje się np. korek woskowinowy, który może być przyczyną pogorszenia zmysłu słuchu. W przypadku wykrycia korku woskowinowego w kanale słuchowym, należy przełożyć badanie audiogramem do czasu jego usunięcia. Korek woskowinowy może wpływać na pogorszenie słyszenia tym samym wynik badania byłby niemiarodajny. Pacjenta z wykrytym korkiem woskowinowym należy pokierować do lekarza laryngologii. 

 

W gabinetach laryngologicznych również wykonuje się otoskopowanie ucha najczęściej w celu sprawdzenia stanu błony bębenkowej pacjenta. Błona bębenkowa to nie zwykle ważny element anatomii ucha. Utrzymanie błony bębenkowej w odpowiedniej kondycji jest tutaj kluczowe. Perforacje błony bębenkowej w zależności od wielkości mogą wpływać w większej lub mniejszej mierze na przetwarzanie dźwięku. Perforacje błony bębenkowej rekonstruuje się operacyjnie. Zabieg ten nazywa się myryginoplastyką. Niektóre perforacje błony bębenkowej jednak bywają na tyle poważne, że niestety ich rekonstrukcja bywa prawie niemożliwa lub nie zapewni pożądanych efektów. Jest to jeden z tych przypadków, którym lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto pamiętać o tym, że najwięcej perforacji błony bębenkowej powstaje w wyniku niewłaściwego usuwania woskowiny z ucha - czyli innymi słowy w wyniku stosowania patyczków higienicznych w celu usunięcia woskowiny. Prawidłowym sposobem usunięcia woskowiny z ucha jest jej rozpuszczenie za pomocą przeznaczonych do tego produktów, które można nabyć w każdej aptece. 

 

Przed przystąpieniem do wziernikowania ucha należy przeprowadzić odpowiedni wywiad z pacjentem. W przypadku kiedy pacjent zgłasza takie objawy jak ból czy drażliwość ucha proces otoskopowania należy przeprowadzić ze szczególną delikatnością mając na względzie możliwość występowania patologii kanału słuchowego, chorób ucha środkowego, obrzęków, a w szczególnych przypadkach nawet ciała obcego. Przed otoskopowaniem ze względów higienicznych zakłada się na główkę otoskopu świeży wziernik. 

 

Wzierniki występują w wersjach jednorazowych bądź wielokrotnego użytku. Wzierniki wielokrotnego użytku przystosowane są do mycia w myjkach ultradźwiękowych, do których trafiają po każdym użyciu. Po założeniu świeżego wziernika odchyla się małżowinę ucha odciągając ją delikatnie do góry oraz do tyłu. To z pozoru nieistotne ustawienie małżowiny ucha pozwala uzyskać lepszy wgląd w kanał słuchowy. Zapewnia to tym samym bardziej precyzyjny obraz błony bębenkowej.

 

Otoskopowanie czy inaczej wziernikowanie ucha wykonuje się również przed oraz po pobieraniu wycisku ucha. Wycisk ten pobiera się w celu wykonania indywidualnej wkładki usznej, która ma odzwierciedlać w formie negatywu, kanał słuchowy. Otoskopowanie ucha przed oraz po wykonywaniu wycisku jest szczególnie ważne. Wziernikowanie przed wykonuje się w celach diagnostycznych, podobnie jak podczas standardowego badania, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogłyby wykluczyć przeprowadzanie dalszych czynności. Jeśli jednak podczas otoskopowania ucha pacjenta nie zauważamy żadnych niepokojących zmian, wtedy można przystąpić do wykonania wycisku. Po pobraniu wycisku, również należy przeprowadzić wziernikowanie ucha, aby upewnić się, że w uchu nie pozostały resztki masy do wykonywania wycisku. Wziernikowanie ucha po wycisku służy również upewnieniu się, że każdy z etapów tego proces przebiegł pomyślnie i nie doszło do uszkodzenia struktur kanału słuchowego lub błony bębenkowej. Pobieranie wycisku jest odrobine niekomfortowe dla pacjenta przez chwilowe zatkanie ucha, jednak w większości przypadków jest ono całkowicie bezpieczne. Ewentualne przypadki uszkodzeń są niezwykle rzadkie i zazwyczaj wynikają z niezastosowania się pacjenta do zaleceń podczas pobierania wycisku. Niemniej jednak zawsze warto jest wykonać wziernikowanie ucha po pobraniu wycisku w celu upewnienia się, że kanał słuchowy pacjenta oraz jego błona bębenkowa pozostały nienaruszone podczas procesu. 

 

Oprócz standardowych otoskopów na rynku dostępne są również tak zwane wideo otoskopy. To urządzenia cyfrowe umożliwiające jeszcze dokładniejszy wgląd do wnętrza ucha. Otoskop cyfrowy pozwala transmitować rejestrowany obraz na laptopy czy komputery pc za pomocą kabla usb. Umożliwia to jeszcze bardziej precyzyjny i dokładny wgląd w kanał słuchowy. Duży i wyraźny obraz wyświetlany na ekranie komputera pozwala ukazać szczegóły, które ciężko dostrzec podczas zwykłego wziernikowania ucha. Stosowanie wideootoskopu posiada wiele zalet. Przede wszystkim stanowi ogromną ulgę dla oczu. Oglądanie obrazu wyświetlanego na ekranie komputera jest znacznie wygodniejsze i nie wymaga takiego wytężania wzroku jak w przypadku użytkowania standardowego otoskopu. Dodatkowo możliwość wyświetlania obrazu na komputerze ma też szereg zalet dydaktycznych. Jeśli chodzi o pacjentów możliwość pokazania im wnętrza ich kanału słuchowego jest znakomitą okazją do rozwiania wątpliwości pacjenta czy udzielenia kompleksowych odpowiedzi na jego pytania. Wizualna pomoc tego rodzaju pozwoli pacjentowi łatwiej zrozumieć istniejący problem. 

 

Oprócz oczywistego ułatwienia w procesie diagnostycznym wideo otoskopy mają swoje zalety również w zakresie edukacji. Wideo otoskop to świetny wybór dla szkół i uczelni. Wyświetlanie rejestrowanego przez otoskop obrazu na ekranie komputera to znakomity sposób na jednoczesne przedstawienie zagadnienia szerokiemu gronu studentów. Dzięki temu można znacznie przyśpieszyć nie tylko zajęcia teoretyczne, ale również praktyczne. Użytkowanie wideo otoskopu będzie znakomite do nauki otoskopowania i nauki poprawnej interpretacji wyników. Nauczyciel mający stały wgląd w to co widzi student może z łatwością stwierdzić czy prawidłowo interpretuje on widziany obraz oraz umożliwi to sprawne korygowanie ewentualnych błędów. 

 

Transmitowanie rejestrowanego przez otoskop obrazu to również znakomity sposób na prowadzenie kompleksowej karty pacjenta. Możliwość przesyłania obrazu na komputer bądź laptop jednocześnie umożliwia jego zapis. Obraz zarejestrowany podczas wziernikowania można zapisać zarówno na dysku komputera, albo na zewnętrznym nośniku danych, co sprawdzi się szczególnie wtedy kiedy pacjent będzie potrzebował swoich wyników w celu zasięgnięcia dalszych konsultacji. Zapisywanie obrazu w bazie danych pacjenta pozwoli w późniejszym okresie z łatwością porównać ze sobą aktualne wyniki z poprzednimi. Możliwość ta może przydać się w wielu przypadkach. Jednym z nich jest kontrolowanie niewielkiej perforacji błony bębenkowej. Perforacje mogą się samoistnie zrastać, czasem jednak mogą się powiększyć - w obu przypadkach możliwość porównania obrazów otrzymanych podczas wziernikowania ucha z różnych okresów czasu może się okazać szczególnie przydatne. 

Sklep medyczny Kredos.pl z wyposażeniem dla gabinetów laryngologicznych oraz zakładów protetyki słuchu.

Otoskopy, aparaty laryngologiczne

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny