Fotel do dializ jest jednym z obowiązkowych elementów umeblowania w gabinetach zabiegowych placówek medycznych - niezbędnym do przeprowadzenia leczenia nerkozastępczego, czyli tzw. zabiegów dializacyjnych, które mają na celu usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii i wody oraz różnego rodzaju związków toksycznych, nie usuwanych z organizmu przez nieprawidłowe funkcjonowanie nerek pacjenta. Zabieg na fotelu do dializ poprzez eliminowanie z krwi szeregu toksycznych związków umożliwia pacjentowi przywrócenie równowagi metabolicznej.
W przypadku nieprawidłowo funkcjonujących nerek, szpik może produkować niewystarczającą liczbę czerwonych krwinek, doprowadzając w konsekwencji do wzrostu ciśnienia tętniczego i następnie zbierania się szkodliwych składników w organizmie pacjenta. Płyn dializacyjny pomaga usunąć nadmiar wody nagromadzony w organizmie. Za pomocą płynu dializacyjnego wyrównywana jest gospodarka elektrolitowa oraz kwasowo-zasadowa.
Istnieją dwa rodzaje dializy: dializa otrzewnowa oraz hemodializa. W obu przypadkach krew pacjenta na fotelu do dializ oddzielana jest od płynu dializacyjnego za pomocą błony półprzepuszczalnej, która nie zezwala na przenikanie wielu związków, umożliwiając oczyszczenie krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii, elektrolitów, nadmiaru wody oraz innych niepożądanych substancji. Wskazówką do wykonania dializy są najczęściej problemy z niewydolnością nerek oraz leczenie niektórych zatruć, celem usunięcia toksycznej substancji znajdującej się we krwi.
Fotel do dializ jest profesjonalnie zaprojektowanym sprzętem, tak aby w maksymalny możliwy sposób umożliwiał ulokowanie pacjenta podczas zabiegu dializacyjnego z jednoczesnym zachowaniem komfortu pracy i ergonomii personelu medycznego. Placówka medyczna przeprowadzająca zabiegi dializacyjne działa sprawniej dzięki wyposażeniu w odpowiednio dostosowany sprzęt. Fotele do dializ ułatwiają przeprowadzanie zabiegu, a także podnoszą komfort i zapewniają poczucie bezpieczeństwa pacjenta. Funkcjonalne fotele do dializ powinny być zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół zachowując wysoki poziom jakości, gdyż przekłada się to na efekt przeprowadzanego leczenia. Komfort personelu medycznego i pacjentów ma duży wpływ na działalność służby zdrowia, dlatego meble medyczne, takie jak fotele do dializ są tworzone z dodatkowymi funkcjami i ustawieniami.
Fotele do dializ, aby zapewnić maksymalną wygodę pacjenta i personelu medycznego, są regulowane we wszystkich możliwych zakresach. Fotele do dializ mogą być osadzone na gumowych stopkach lub dodatkowo posiadać kółka jezdne, pozwalające na przemieszczanie wewnątrz placówki medycznej. Wysokość położenia, ustawienia podnóżka czy oparcia fotela do dializ mogą być dowolnie ustawiane. Wszystkie fotele do dializ są tworzone z myślą o zapewnianiu higienicznych warunków do przeprowadzania zabiegów. Dlatego też tapicerka, którą fotel do dializ jest obszyty na siedzisku, oparciu i podłokietnikach, wykonywana jest z materiałów odpornych na działanie różnych substancji i nadających się do łatwego czyszczenia. Do prawidłowego funkcjonowania ośrodki medyczne potrzebują nowoczesnego sprzętu - w stacjach dializ profesjonalny i wyposażony we właściwe funkcje fotel do dializ jest najistotniejszym elementem wyposażenia gabinetu.
Dializa otrzewnowa polega na usuwaniu z organizmu toksyn i nadmiaru płynów poprzez napełnianie jamy otrzewnej płynem dializacyjnym. Istnieją dwie metody przeprowadzania dializy otrzewnowej - ręczna (CADO) oraz automatyczna przez cykler (ADO). Obie metody przeprowadzane są przez pacjenta w warunkach domowych. Dializa otrzewnowa jest zabiegiem dla większości chorych z niewydolnością nerek. Dializa otrzewnowa wymaga jednorazowego niewielkiego zabiegu operacyjnego, podczas którego wytworzony zostanie dostęp do wnętrza jamy otrzewnej. W znieczuleniu miejscowym lub ogólnym lekarz wprowadza cewnik. Jego ujście z jamy brzusznej na skórę jest zabezpieczone opatrunkiem i znajduje się zazwyczaj nieco poniżej pępka. Lokalizacja cewnika może zostać ustalona indywidualnie, dostosowując ją do wygody i potrzeb pacjenta.
Płyn dializacyjny jest podgrzewany do temperatury ciała na specjalnych podgrzewaczach i przepływa przez cewnik trafiając do wnętrza jamy otrzewnej, gdzie dochodzi do oczyszczenia krwi. Krew płynąca przez naczynia krwionośne błony otrzewnej jest w stanie oddawać do płynu dializacyjnego nadmiar wody oraz szkodliwe produkty przemiany materii. Dzięki temu wykorzystywana jest naturalna zdolność filtracyjna wyściełającej jamę brzuszną od wewnątrz błony otrzewnej, w której znajdują się malutkie otwory, przez które z organizmu usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii. Płyny dializacyjne mogą zostać dostarczone we wskazane przez pacjenta miejsce.
Zabiegi wymiany płynu dializacyjnego przy dializie otrzewnowej ręcznej odbywają się zazwyczaj czterokrotnie w ciągu doby, przez 7 dni w tygodniu, a każda z wymian trwa około 40 minut. Z kolei automatyczny proces dializy wykonywany jest w nocy podczas snu chorego - pacjent podłącza się samodzielnie do aparatu wieczorem i odłącza rano. Aparat kontroluje czas dializy, automatycznie drenuje „zużyty” płyn oraz napełnia jamę otrzewnej kolejną porcją płynu. Zabieg zajmuje ok. 8-10 godzin każdej nocy. Zabiegi dializacyjne metodą automatyczną podnoszą komfort życia pacjenta ze względu na brak konieczności przeprowadzania wymian płynu. Ponadto aparat do wykonywania tego rodzaju dializy, zwany cyklerem, jest przenośny i umożliwia zabranie go ze sobą w dowolne miejsce.
Hemodializa (dializa pozaustrojowa) polega na leczeniu zaawansowanych chorób nerek poprzez wyprowadzanie krwi z organizmu i jej oczyszczanie przy wykorzystaniu specjalnego układu linii krwi i dializatora (tzw. sztuczna nerka). Hemodializa jest przeprowadzana przez personel medyczny w placówkach medycznych. Hemodializa nie wymaga przechowywania żadnego sprzętu w domu ani przechodzenia specjalnych szkoleń w zakresie jego obsługi.
Hemodializa polega na przepuszczeniu krwi przez "sztuczną nerkę", czyli urządzenie służące do usuwania znajdujących się w niej szkodliwych i zbędnych elementów. Tak oczyszczona krew normuje ciśnienie krwi oraz łatwiej utrzymuje właściwy poziom składników mineralnych. Hemodializa jest przeprowadzana kilka razy w tygodniu i trwa około 3-5 godzin. Proces oczyszczania krwi zachodzi w dializatorze, czyli filtrze zbudowanym z tysięcy bardzo cienkich rurek ze specjalnej błony, na zewnątrz których przepływa płyn dializacyjny przejmujący zbędne produkty przemiany materii. Różnica stężeń toksyn zawartych we krwi i w płynie dializacyjnym sprawia, że toksyny przenikają do płynu dializacyjnego, wyrównując stężenia w obu płynach (dyfuzja). Prędkość przepływu nadmiaru wody do płynu dializacyjnego wpływa na przepływanie toksyn wraz z nią (konwekcja). Krew odfiltrowana z toksycznych produktów przemiany materii oraz nadmiaru płynów wraca następnie do pacjenta. Przez dializator przepływa ok. 50 litrów krwi.
Większość pacjentów jest dializowana w specjalistycznych szpitalnych oddziałach dializ lub w prywatnych oddziałach dializ, gdzie pacjent wykorzystując aparaty do dializy korzysta z fotela do dializ, który jest najważniejszym elementem wyposażenia stacji dializ.
Fotel do dializ Juventas JFD 1 do użytkowania w szpitalach i gabinetach zabiegowych....
Fotel do dializ Juventas JFD 1 K do użytkowania w szpitalach i gabinetach zabiegowych....
Fotel do dializ Juventas JFD 2 do użytkowania w szpitalach i gabinetach zabiegowych....
Fotel do dializ Juventas JFD 2 K do użytkowania w szpitalach i gabinetach zabiegowych....
Fotel do dializ JFD 3 Juventas, to fotel osadzony na kółkach jezdnych z centralną...
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny