ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Fotel ginekologiczny

 

Fotele ginekologiczne to specjalistyczne meble medyczne wykorzystywane w celu przeprowadzania badań w gabinetach ginekologicznych.

 

Fotel ginekologiczny a komfort pacjentki podczas zabiegu

Fotele ginekologiczne stosowane w specjalistycznych gabinetach ginekologicznych posiadają między innymi funkcje elektrycznej lub automatycznej konfiguracji wysokości i położenia, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie najwyższego komfortu badanej pacjentce, jak również uzyskanie pozycji najlepszej z punktu widzenia badania - pozycji Trendelenburga i antyTrendelenburga, umożliwiając pobranie cytologii, czyli badania, dzięki któremu możliwe jest wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym, czyli bezobjawowym. Fotel ginekologiczny powinien być tak skonstruowany, wyposażony w specjalne podkolanniki i oparcia miękkie pod łydki, aby pacjentka odczuwała maksymalny możliwy komfort podczas przeprowadzania badania ginekologicznego.

 

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

 

Badanie ginekologiczne wykonywane jest w celu oceny stanu narządu rodnego kobiety. Badanie ginekologiczne podzielone jest na dwie części - badanie podmiotowe i badanie przedmiotowe. U kobiet miesiączkujących badanie wykonuje się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Kontrolne badanie powinno zostać wykonywane nie rzadziej niż raz w roku.

 

Badanie podmiotowe

Badanie podmiotowe obejmuje wywiad lekarski i położniczy. Podczas wywiadu lekarz ginekolog zbiera informacje na temat ogólnego stanu zdrowia i przebytych chorób, wieku, wykształcenia oraz trybu życia pacjentki. W wywiadzie położniczym istotnymi informacjami z kolei są data pierwszej i ostatniej miesiączki, przebieg procesu pokwitania, regularność i długość cykli miesiączkowych, przeszłość położnicza, przebyte operacje, występowanie krwawienia nie związanego z cyklem miesiączkowym oraz obecność dolegliwości bólowych, czy nietrzymania moczu.

 

Badanie przedmiotowe

Badanie przedmiotowe ginekologiczne składa się z badania przedmiotowego zewnętrznego oraz badania przedmiotowego wewnętrznego.

 

Badanie przedmiotowe zewnętrzne składa się z 4 składowych:

- oglądanie, czyli ocena wyglądu skóry - czy są rozstępy skórne, blizny operacyjne, wykwity i wszelkie zmiany patologiczne;

-obmacywanie wykonywane dwuręcznie - od pępka, w kierunku miednicy, z delikatnym uciskaniem powłok brzusznych w celu wykluczenia wystąpienia zmian patologicznych. Na tym etapie możliwe jest stwierdzenie powiększenia macicy lub wystąpienia zmian nowotworowych u ciężarnej.;

-opukiwanie, dzięki któremu w przypadku pojawienia się guzków możliwe jest określenie ich kształtu i wielkości oraz rozróżnienie ich istotności;

-osłuchiwanie wykonywane u kobiet ciężarnych w celu osłuchiwania serca płodu.

 

Badanie przedmiotowe wewnętrzne, czyli badanie dwuręczne zestawione, przy którym pacjentka ułożona na fotelu ginekologicznym jest przygotowana - ma opróżniony pęcherz moczowy, nie ma zalegających w odbytnicy mas kałowych.

-oglądanie: ocena zewnętrznych narządów płciowych, wykrycie wszelkich stany zapalne, guzków, owrzodzeń;

-rozchylanie warg sromowych i polecanie pacjentce napiąć mięśnie brzucha. W ten sposób sprawdza się czy pacjentka cierpi na nietrzymanie moczu lub występuje u niej problem z obniżeniem narządów płciowych.

-badanie we wziernikach: wykonywane za pomocą wzierników pochwowych, takich jak jednorazowy wziernik Cusco, służące do oceny stanu ściany pochwy i szyjki macicy. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie nadżerek, torbieli, guzków, owrzodzeń, pęknięć oraz ocena wydzieliny pochwowej. Umożliwia pobranie wymazu do badania cytologicznego.

-badanie dwuręczne zestawione: wykonywane kciukiem oraz palcem wskazującym przesuwając rękę do jednoimiennego bocznego sklepienia pochwy, tak aby między palcami znajdywały się przydatki, stosowane w celu sprawdzenia ściany pochwy, szyjki macicy, macicy i przydatków pod kątem wystąpienia bolesności, guzków i zmian patologicznych oraz nieprawidłowych struktur, sprawdzenia tkliwości przy poruszaniu, położenia, wielkości i kształtu.

 

Sklep medyczny KREDOS dysponuje szeroką ofertą wyspecjalizowanych, wysokiej klasy foteli ginekologicznych przeznaczonych do wyposażenia gabinetów ginekologicznych od producenta cenionej marki Juventas.


fotel porodowy ginekologiczny vertical

Fotele ginekologiczne

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny