Lampa czołowa, czyli tzw. latarka czołowa lub czołówka, stosowana jest w placówkach medycznych, szczególnie w gabinetach laryngologicznych, stomatologicznych i weterynaryjnych oraz na salach operacyjnych, a także wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dobre i precyzyjne oświetlenie. Fenomen latarki czołowej polega na uwolnieniu rąk z obowiązku trzymania źródła światła. Poprzez pracę z latarką czołową zamontowaną na głowie umożliwiającą pozostawienie wolnych i gotowych do działania rąk podczas zabiegów i badań lekarskich, sprawia że wykonywane są w one pełnej kontroli nad tym, co dzieje się wokół, również w ciemności. Wolne ręce i latarka czołówka przydają się w szczególności tam, gdzie zachodzi konieczność przyjrzenia się badanemu lub operowanemu miejscu w wyjątkowo przejrzystych warunkach.
Lampa czołowa jest mocowana na elastycznym i regulowanym pasku zakładanym na głowę. Czołówka poprzez specjalne mocowanie z opaską na głowie lekarza specjalisty, w znacznym stopniu wpływa na poprawienie komfortu jego pracy. Lampa czołowa posiada możliwość regulacji kąta oświetlania w płaszczyźnie pionowej oraz natężenia światła, które podąża za spojrzeniem lekarza specjalisty. Dlatego też czołówka daje lekarzowi doskonały obraz w trakcie badania, oświetlając pole zgodnie z kierunkiem padania wzroku lub dając optymalne oświetlenie przedmiotów oglądanych z bliskiej odległości.
Lampy czołowe lekarskie w zależności od modelu mogą być zasilane: bateryjnie, akumulatorowo lub przez zasilanie sieciowe. Latarki czołowe działające na baterie lub akumulatory umożliwiają noszenie ich w kieszeni i nie obciążanie głowy podczas długich zabiegów lub operacji. Zasilanie bateryjne i akumulatorowe czołówki pozwala na swobodę przemieszczania się oraz uniezależnienie od odległości od gniazda sieciowego. Zasilanie sieciowe zapewnia stałe źródło energii ale jest zależne od długości kabla i umiejscowienie gniazdka sieciowego.
Czołówki często są uzupełniane o dodatkowe akcesoria, takie jak lupy okularowe, które są przydatne do oglądu powiększonego obrazu - zwłaszcza w gabinetach laryngologicznych, czy stomatologicznych, gdzie wykonanie specjalistycznych procedur szczególnie często wymaga uzyskania precyzyjnego obrazu oglądanego miejsca.
W gabinetach laryngologicznych zastosowanie lampy czołowej jest szczególnie ważne, a wyposażenie w nią gabinetu jest niezbędne. Wybierając lampę czołową laryngologiczną do wyposażenia gabinetu, w szczególności należy zwrócić uwagę na to, aby latarka czołowa posiadała lekką i ergonomiczną konstrukcję, zapewniającą komfort w użytkowaniu, z uwagi na jej usytuowanie bezpośrednio na głowie lekarza laryngologa. Szczególnie ważne przy wyborze czołówki jest również to, jakiego rodzaju światło wykorzystuje. Diagnostyka laryngologiczna wymaga silnego oświetlenia ze strumieniem jak najbliższym osiom wzrokowym obu oczu, dzięki któremu lekarz laryngolog bez trudu dostrzeże wszelkie zmiany chorobowe w określonych jamach ciała. Czołówki mogą być zasilane zarówno bezpośrednio z sieci, jak i za pomocą przenośnych urządzeń wyposażonych w pakiet akumulatorowy.
Latarka czołowa wykorzystująca diody LED daje światło nie zniekształcające naturalnej kolorystyki oglądanego miejsca. Czołówka z oświetleniem LED pozwala na uzyskanie jednorodnego światła z doskonałym odwzorowaniem kolorów - w porównaniu do standardowego źródła światła, które nie oświetla pola z różną mocą w centrum i po brzegach. Zastosowanie w lampie czołowej diod LED pozwoliło na wydłużenie czasu pracy na jednym komplecie baterii lub akumulatorku, ze względu na ich niski pobór mocy. Diody LED dostarczają latarce czołowej światło, które jest wyjątkowo jasne i równomiernie rozłożone na całym polu oświetlenia. Latarki czołowe wyposażone w diody są lekkie i generują jasne światło, pobierając przy tym niewielką ilość energii elektrycznej. Latarka czołowa wykorzystująca diody LED wyróżnia się temperaturą barwową oraz najwyższym wskaźnikiem odwzorowania koloru (CRI). Dzięki oświetleniu LED latarka czołowa pozwala na zobaczenie naturalnych, nieprzekłamanych kolorów oświetlanego miejsca.
Z kolei latarka czołowa światłowodowa zasilana jest za pomocą projektora zimnego światła z regulacją położenia w płaszczyźnie pionowej i regulacją kąta zbieżności wiązki światła. Wyjątkowa optyka zapewnia skupione, jasne oświetlenie. Czołówka światłowodowa posiada możliwość podłączenia kamery CCD. Moc światła latarki czołowej zależna jest od użytego projektora. Latarki czołowe posiadają możliwość przypięcia go do fartucha. Latarki czołowe światłowodowe są doskonałe dla lekarzy, którzy cenią sobie mobilność i praktyczność podczas wykonywania procedur medycznych.
Lampa czołowa diodowa ML4 LED na czepcu profesjonalnym komplet z transformatorem...
Lampa czołowa diodowa ML4 LED na czepcu profesjonalnym komplet z akumulatorem...
Lampa czołowa diodowa ML4 LED na czepcu profesjonalnym komplet z akumulatorem na czepcu...
Lampa czołowa diodowa ML4 LED na czepcu profesjonalnym komplet z transformatorem EN 50...
Led microlight 2 na ramce okularowej s-frame z mPack mini w pochewce i transformatorem...
Led microlight 2 na lekkiej opasce czołowej z mPack mini w pochewce i transformatorem E4...
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny