ZAMKNIJ ZAMKNIJ

inhalator tłokowy rossmax ne 100

Inhalator kompresorowy pneumatyczno-tłokowy

 

Inhalator kompresorowy inaczej nazywany inhalatorem pneumatycznym bądź tłokowym. Dlatego często można spotkać się ze stwierdzeniem zawierającym wszystkie te określenia czyli "inhalatory kompresorowe (tłokowo-pneumatyczne)". Zastosowanie takiego zestawienia pomaga ułatwić i usystematyzować nazewnictwo tej grupy inhalatorów. Wszystkie trzy nazwy są równie poprawne dlatego stosowane są zamiennie. 

 

Inhalatory kompresorowe to najpopularniejsze i najłatwiej dostępne ze wszystkich urządzeń służących do nebulizacji. Oprócz łatwej dostępności wyróżniają się wszechstronnością zastosowania. Inhalator pneumatyczny umożliwia nebulizację wszystkimi przeznaczonymi do tego lekami. Nie posiadają takich ograniczeń jak inhalatory ultradźwiękowe. Dlatego zaleca się je do stosowania wszystkich leków przeznaczonych do nebulizacji w tym: antybiotyków, sterydów czy leków mukolitycznych. Inhalatory kompresorowe znakomicie poradzą sobie również z nawilżającymi śluzówkę nosa inhalacjami z soli fizjologicznej.

 

Nebulizacja to proces podczas którego lek w postaci płynnej jest zmieniany w aerozol. Niewielkie cząsteczki aerozolu wnikają głęboko w drogi oddechowe pacjenta, zapewniając tym samym wysoką skuteczność terapii. Jest to metoda, która pozwala uzyskać znakomite efekty podczas leczenia alergii czy innych chorób układu oddechowego. Urządzenia pneumatyczno-tłokowe do zamiany płynnego leku w aerozol wykorzystują sprzężone powietrze. Służy do tego kompresor - stąd też nazwa inhalator kompresorowy.

 

Inhalatory pneumatyczne ze względu na pracę sprężarki (kompresora) są niestety dosyć głośne, co w perspektywie dłuższego stosowania może być irytujące. Głośna praca urządzenia zdaje się być największym minusem szczególnie przy inhalacji niemowląt czy dzieci. Jednak urządzenia te oferują w zamian szereg korzyści. Są niezwykle trwałe i wytrzymałe. Urządzenia kompresorowe są też tańsze niż inhalatory ultradźwiękowe.

 

Inhalatory kompresorowe pozwalają na inhalację solą fizjologiczną co wiele osób utożsamia z inhalacją olejkami eterycznymi. Nic bardziej mylnego. Olejków eterycznych kategorycznie nie wolno używać w żadnych urządzeniach służących do nebulizacji. Nebulizacja jest procesem, który rozbija płynny lek na cząsteczki o średnicy wyrażanej w μm (mikronach). Olejek eteryczny rozbity na tak niewielkie cząsteczki może osiąść w drogach oddechowych użytkownika i prowadzić do poważnych konsekwencji - w tym nawet do uduszenia.

 

Wielkość cząsteczek leku ma wpływ na jego wchłanianie się w poszczególnych partiach układu oddechowego. Cząsteczki o wielkości mniejszej niż 0,5 µm nie są wchłaniane, cząsteczki o średnicy od 0,5 µm do 3 µm wchłaniane są w pęcherzykach płucnych. Natomiast cząsteczki wielkości od 2 do 5 µm są najlepiej wchłaniane w oskrzelikach i oskrzelach, a większe cząsteczki od 5 do 8 µm przyswajane są w dużych oskrzelach i tchawicy. Cząsteczki o średnicy większej niż 8 µm zostają w górnych drogach oddechowych np. w gardle lub nosie. 

 

Wydajność inhalacji to parametr określany w ml/min. Oznacza on czas potrzebny do wykonania inhalacji określoną dawką leku. Jeśli np. standardowa dawka danego leku to 2 ml to wykonanie inhalacji inhalatorem o wydajności 0,2 ml/min zajmie 10 minut. Niestety urządzenia kompresorowe cechują się zazwyczaj niższą wydajnością inhalacji niż urządzenia ultradźwiękowe. Co w połączeniu z głośną pracą kompresora może sprawiać, że wykonanie inhalacji u małych dzieci może być kłopotliwe. Dzieci często wykazują skłonności do szybkiej irytacji, dlatego szukając inhalatora dla dziecka warto zwrócić uwagę na wydajność inhalacji.

 

Oprócz samego urządzenie bardzo ważne są przeznaczone do niego akcesoria. Jeśli inhalator przeznaczony będzie do użytku przez całą rodzinę warto wtedy szukać urządzeń z bogatym wyborem akcesoriów. Zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych odpowiedni dobór maseczki lub ustnika jest niezwykle ważny. Źle dobrana maseczka może powodować ulatnianie się leku, zmniejszając tym samym skuteczność inhalacji. Dla dzieci zaleca się używanie dopasowanej maseczki dziecięcej lub ustnika.

 

Istotne w użytkowaniu inhalatorów jest ich pielęgnacja. Urządzenie należy czyścić po każdym użyciu starannie usuwając wszelkie pozostałości leków. Podczas czyszczenia elementów urządzenia należy pamiętać, że przewodu powietrza nie wolno myć pod bieżącą wodą. Wynika to z faktu, że światło takiego przewodu (czyli jego wewnętrzna średnica) jest bardzo wąskie. Dlatego jeśli do środka przewodu dostanie się woda, jego całkowite osuszenie będzie niemożliwe bez uszkodzenia przewodu. Woda, która pozostanie we wnętrzu przewodu, może powodować deformacje i zniszczenia w strukturze przewodu. Wytworzona wilgoć tworzyć będzie idealne warunku do rozwoju pleśni i drobnoustrojów. Dlatego szczególnie ważne jest odpowiednie czyszczenie wężyka - wyłącznie z zewnątrz za pomocą wilgotnej szmatki - oraz jego wymiana jeśli jego stan będzie wzbudzał wątpliwości. Ważnym elementem pielęgnacji urządzenia jest regularna wymiana części eksploatacyjnych takich jak np. filtry powietrza.

 

Oferta inhalatorów tłokowych, kompresorowo-tłokowych oraz inhalatorów kompresorowych. Inhalatory kompresorowe to najpowszechniejsze inhalatory dostępne na rynku. Ich popularność wynika z faktu, że pozwalają na zastosowanie prawie wszystkich dostępnych leków które są przeznaczone do inhalacji. Dzięki szerokiej linii akcesoriów w postaci maseczek o różnych rozmiarach inhalacja będzie efektywna i zawsze dopasowana do indywidualnych potrzeb. Inhalatory kompresorowe mogą być stosowane u wszystkich grup wiekowych co znacznie przemawia na ich korzyść. Są trwałe, gdyż zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów.  

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny