ZAMKNIJ ZAMKNIJ

kablel do holtera ekgBadanie holterem to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Umożliwia ono monitorowanie stanu pacjenta przez okres dłuższy niż podczas standardowej wizyty w gabinecie. Dodatkowo pacjent podczas badania holterem przebywa w domu co sprawia, że zapis badania ma większą wartość diagnostyczną ponieważ umożliwia monitorowanie stanu pacjenta podczas wykonywania codziennych czynności. Takie badanie umożliwia szybkie zauważenie występujących nieprawidłowości. 

 

Badaniem holterowskim można monitorować ciśnienie krwi pacjenta bądź jego prace serca. W obu przypadkach pacjentowi zakłada się holter na okres najczęściej 24 h jednak zdarza się też, że lekarz zaleci założenie holtera na okres dłuższy np. 48 h lub 7 dni. Istnieją również holtery umożliwiające monitorowanie pacjenta przez nawet 30 dni jednak ta opcja zalecana jest stosunkowo rzadko w przypadku wyjątkowo skomplikowanej diagnostyki. 

 

Holter ciśnienia oraz holter ekg to z pozoru podobne urządzenia, które monitorują różne parametry organizmu pacjenta. Każde z tych urządzeń do poprawnej pracy potrzebuje innego zestawu akcesoriów, które umożliwią monitorowanie pracy serca lub ciśnienia krwi. 

 

Akcesoria do holterów ekg to przede wszystkim kable pacjenta. Z jednej strony kable te łączą się w urządzeniem natomiast z drugiej strony posiadają specjalne odprowadzenia, które łączy się z jednorazowymi elektrodami ekg. Elektrody pokryte są specjalnym klejem, który umożliwia stabilne zamocowanie ich na ciele pacjenta.

 

Kable pacjenta stosowane do wykonywania badań ekg to jeden z kluczowych elementów, bez których wykonanie badanie byłoby zwyczajnie niemożliwe. Zadaniem kabli pacjenta jest przekazywanie sygnału elektrycznego odbieranego z ciała pacjenta prosto do holtera ekg. Kable pacjenta stosuje się w zarówno w monitorowania (holter) jak i do diagnostyki (badanie ekg) w elektrokardiografii. Ważne jest, aby wybierać kable, do których konstrukcji użyto wysokiej jakości materiałów. Wyższa jakość materiałów zastosowanych w produkcji kabli gwarantuje lepszą jakość sygnału co bezpośrednio przekłada się na wyższą jakość zapisu ekg. 

 

Kupując kabel pacjenta warto też pamiętać, aby posiadał on odpowiednie zakończenia pasujące do posiadanego aparatu ekg czy holtera. Natomiast w przypadku odprowadzeń mogą one być zakończone wtykiem, zatrzaskiem lub klamrą - w tym wypadku warto wybrać opcję odpowiadającą posiadanym elektrodom. 

 

Dobrze jest też zadbać o akcesoria, które podniosą komfort użytkowania urządzenia. Zarówno holter ekg jak i holter ciśnienia zakłada się pacjentowi na około 24 godziny podczas których pacjent nosi urządzenie cały czas przy sobie. Aby nie mieć nadmiernych problemów z przymocowaniem urządzenia oraz, aby pacjent odczuwał większy komfort podczas jego noszenia stosuje się specjalne etui. Etui na holter może być wykonane z materiału skóropodobnego. W zależności od konkretnego modelu mocuje się je w pasie lub do paska w spodniach. Etui wykonane z tworzywa skóropodobnego zapewnia urządzeniu dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi w postaci zarysowań czy uderzeń. Dla zachowania oczywistej higieny użytkowania - pomiędzy zakończeniem użytkowania etui przez jednego pacjenta, a rozpoczęciem użytkowania przez drugiego - należy dokładnie zdezynfekować etui. Niestety jest to proces żmudny i pracochłonny, a do tego przyśpiesza eksploatacje materiału. 

 

Alternatywne rozwiązanie stanowią jednorazowe etui na holter. Znakomity zamiennik skóropodobnego etui wykonany jest z wysokiej jakości wigofilu. Nie wymaga dezynfekcji po każdym pacjencie, ponieważ jest to produkt jednorazowy indywidualny dla każdego pacjenta. Rozwiązanie to pozwala przyśpieszyć proces oraz zwiększyć ergonomię pracy. Etui na holter wykonane z wigofilu jest lżejsze od tego wykonanego ze skóropodobnych materiałów. Dodatkowo zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Obie te cechy zdecydowanie podnoszą pacjentowi komfort użytkowania. Etui posiada wygodne paski umożliwiające założenie holtera na wiele różnych sposobów. 

 

Oprócz etui na holtery z wigofilu wykonywane są również jednorazowe podkłady pod mankiet. To praktyczne rozwiązanie umożliwia zwiększenie higieny użytkowania urządzenia zabezpieczając mankiet np. przed potem. Jednorazowy podkład pod mankiet dostępny jest w kilku rozmiarach umożliwiając tym samym dopasowanie odpowiedniego mankietu dla każdego użytkownika. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny