Metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu taśmami kinezjologicznymi określonych miejsc na ciele w przebiegu leczenia związanego z dolegliwościami ze strony mięśni i stawów nazywa się kinesiotapingiem (tapingiem) lub też plastrowaniem dynamicznym.
Taśma kinezjologiczna poprzez łagodzenie bólu po kontuzji wpływa na przyspieszenie rekonwalescencji i stanowi dodatkową ochronę przed urazami. Stosowanie taśmy kinezjologicznej w efekcie pomaga rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ich napięcie, złagodzić ból, zmniejszyć obrzęki i uzyskać poprawę krążenia. Poprzez poprawę krążenia plastrowanie dynamiczne przyczynia się do zwiększenia siły mięśniowej. Plastrowanie dynamiczne polega na zwiększeniu przestrzeni między skórą a mięśniami, przez co możliwe jest zmniejszenie ryzyka kontuzji i redukcja stanu pourazowego lub niwelowanie wad postawy. Stosowanie kinesiotapingu jest szczególnie popularne wśród sportowców i fizjoterapeutów. Plastry kinezjologiczne poprzez stabilizację stawów zapobiegają powstawaniu kontuzji. Dlatego też plastry kinezjologiczne doskonale nadają się do stosowania podczas uprawianiu sportu, gdyż stanowią podporę dla mięśni, a ich zastosowanie może umożliwić kontynuację aktywności bez bólu, jednocześnie chroniąc je przed dalszym uszkodzeniem.
Metoda kinesiotapingu jest zalecana przy przebiegu szeregu schorzeń i dolegliwości, zarówno tych ostrych, jak i przewlekłych. Jest wskazana przede wszystkim w wyniku doznanych urazów i kontuzji, przy naderwaniach mięśni i skręceniach stawów. Dodatkowo, plastry kinezjologiczne pomagają między innymi chorym z wadami kręgosłupa, klatki piersiowej czy ustawienia stóp, przy zwyrodnieniach i zespołach bólowych kręgosłupa i kończyn, ale również u chorych z porażeniem nerwu twarzowego, obrzękami limfatycznymi, rozległymi siniakami, bliznami, zaburzeniach połykania, i innych.
Taśmy kinezjologiczne zbudowane są z najwyższej jakości bawełny o grubości i rozciągliwości zbliżonej do ludzkiej skóry. Przyleganie taśmy kinezjologicznej do skóry uzyskiwane jest za pomocą nieszkodliwego dla zdrowia kleju medycznego, nie wywołując negatywnych odczuć i dyskomfortu podczas noszenia. Taśmy kinezjologiczne są wodoodporne i doskonale przylegają do skóry, dzięki czemu wygodnie można je użytkować nawet przez kilka dni. Taśma kinezjologiczna może zostać przyklejona na ciele nawet przez kilka dni. Efekt kinesiotapingu bardzo często jest odczuwalny natychmiastowo.
Taśma kinezjologiczna może być naklejona samodzielnie w warunkach domowych, jednak nie jest to zalecane ze względu na konieczność posiadania odpowiedniej wiedzy w zakresie budowy ciała, leczenia konkretnych schorzeń oraz wiedzy w jaki sposób taśma kinezjologiczna pozwoli uzyskać zamierzone efekty terapeutyczne. Ponadto, lekarz fizjoterapeuta, który przeprowadzi wywiad z pacjentem, zbada jego siłę mięśniową, oceni ruchomości stawów i wykona niezbędne testy, będzie mógł odpowiedzieć na często pojawiające się pytania - jak długo stosować plastry kinezjologiczne, czy też jak naklejać plastry kinezjologiczne.
W zależności od miejsca dolegliwości stosuje się kilka rodzajów plastrów kinezjologicznych, między innymi elastyczne taśmy kinezjologiczne (zalecane do osłabionych więzadeł i stawów), nierozciągliwe taśmy kinezjologiczne (do stabilizacji urazów, zmniejszające ruchomość stawów) oraz kompresyjne taśmy kinezjologiczne (zwiększające przepływ krwi na danym obszarze). Przykładowo, taśmy na kolana, czyli tak zwane "tejpy na kolano", wyróżniają się charakterystycznym kształt w formie litery "Y". Z kolei taśma kinezjologiczna na bark wymaga pomocy przy naklejaniu - w tym wypadku taśma kinezjologiczna w kształcie litery "Y" oraz dwie taśmy kinezjologiczne w kształcie litery "I". Taśma kinezjologiczna na nadgarstek ma kształt litery "I" i klejona jest na górnej części dłoni i wokół nadgarstka. Taśma kinezjologiczna jest przyklejana różnymi technikami w zależności od dolegliwości, przy czym niektóre ze schorzeń wymagają maksymalnego naciągnięcia taśmy do tapingu, natomiast inne przeciwnie. Taśma kinezjologiczna jest stosowana na wiele różnych sposobów ze względu na miejsce przyklejenia, charakter i etap przebiegu dysfunkcji, a także sposób jej przyklejania.
Taśma kinezjologiczna stosowana jest zarówno w obrębie kręgosłupa, jak też innych części ciała, na przykład łopatek, nadgarstków, łydek czy brzucha. Przyklejona do ciała taśma kinezjologiczna nie powoduje usztywnienia ani zakłócenia przebiegu ruchu. Taśma kinezjologiczna przyniesie największe efekty, jeżeli jej przyklejenie będzie poprzedzone wykonaniem odpowiednich testów i przyjrzeniem się bolącemu obszarowi, najlepiej przez lekarza fizjoterapeutę, gdyż przyczyna dolegliwości nie musi być ulokowany w tym samym miejscu, gdzie się one przejawiają. Skuteczność zastosowanego plastrowania jest oceniana wstępnie przez test odpowiedzi mięśniowej. Taśma kinezjologiczna z łatwością dopasowuje się do ciała dzięki swojej elastyczności oraz bardzo niewielkiej grubości, a dzięki temu jej obecność jest prawie nieodczuwalna w codziennym funkcjonowaniu pacjenta.
Taśma kinezjologiczna Speed Economic – różowa, to bawełniana taśma przeznaczona dla...
Taśma kinezjologiczna Speed Economic – błękitna, to bawełniana taśma przeznaczona dla...
Taśma kinezjologiczna Speed Economic – granatowa, to bawełniana taśma przeznaczona dla...
Taśma kinezjologiczna Action Premium – błękitna, to syntetyczna taśma przeznaczona dla...
Taśma kinezjologiczna Action Premium – pomarańczowa, to syntetyczna taśma przeznaczona...
Taśma kinezjologiczna Action Premium – czarna, to syntetyczna taśma przeznaczona dla...
Taśma kinezjologiczna Energy Premium – beżowa, to nylonowo-lycrowa taśma przeznaczona dla...
Taśma kinezjologiczna Energy Premium – błękitna, to nylonowo-lycrowa taśma przeznaczona...
Taśma kinezjologiczna Action Premium 5E - różowa, to syntetyczna taśma przeznaczona dla...
Taśma kinezjologiczna Power Premium 5E - pomarańczowa, to bawełniana taśma przeznaczona...
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny