Bandaż kohezyjny to specjalny rodzaj włókninowego bandaża elastycznego służący do stabilizacji stawów, który charakteryzuje się tym, że przywiera sam do siebie, bez konieczności stosowania zapinek. Włóknina bandaża kohezyjnego pokryta jest substancją kohezyjną (poliizoprenem) powodującą przyczepianie się bandaża samego do siebie. Bandaże kohezyjne stosowane są najczęściej przez sportowców i fizjoterapeutów.
Uszkodzenia i kontuzje najczęściej dotykają kończyny, które mają szeroki zakres ruchu i są najbardziej mobilnymi częściami ludzkiego ciała. Założenie opatrunku na miejsce po urazie wymaga szybkiego działania, gdyż brak dokładności przy usztywnieniu czy unieruchomieniu może skutkować nieprzyjemnymi odczuciami osoby po urazie, odczuwalnymi nawet dopiero po pewnym czasie od założenia opatrunku.
Opatrunki mocowane są w miejscu po urazie głównie przy zastosowaniu bandaża, czyli płatu bądź wstęgi płótna, gazy, muśliny lub innej tkaniny, dzianiny lub tkanino-dzianiny, w postaci rolki lub taśmy. Bandaż to jeden z najpopularniejszych środków opatrunkowych. W zależności od indywidualnych potrzeb urazowych stosuje się kilka rodzajów bandaży - dziane, gipsowe, półelastyczne, elastyczne oraz kohezyjne.
Bandaż dziany, wykonany z nieelastycznej tkaniny (wiskoza lub poliester) stosowany jest do owijania, unieruchomienia i przymocowania do ciała opatrunku. Bandaże dziane używane są najczęściej w udzielaniu pierwszej pomocy do opatrzenia ran. Odmianą bandaża dzianego o podniesionym stopniu elastyczności są bandaże półelastyczne służące do podtrzymywania opatrunków na trudnych do zabandażowania częściach ciała, na przykład stawach.
Bandaż elastyczny mocowany z zapinką, wykonany z elastycznego materiału, usztywnia i unieruchamia miejsca po urazie, zwichnięciu lub złamaniu, a także hamuje krwawienie jako opatrunek uciskowy. Z kolei bandaż gipsowy wykonany ze specjalnej tkaniny sztywniejącej w kontakcie z wodą umożliwia szybkie unieruchomienie złamanej kończyny. Bandaż kohezyjny jest samoprzylepnym elastycznym bandażem, nie wymagającym mocowania zapinką, stosowanym przy bandażowaniu trudnych do opatrywania części ciała. Bandaż kohezyjny świetnie sprawdza się w opatrywaniu kończyn w ich zgięciach, zabezpieczania stawów, mocowania szyn unieruchamiających, ale także do zabezpieczania nieklejących opatrunków i wykonywania opatrunków kompresyjnych.
Standardowy bandaż elastyczny nie w każdym przypadku zapewnia odpowiednią stabilność. Dodatkowo, na obniżenie skuteczności bandaża elastycznego wpływa też obsuwanie się okładu przy poruszaniu kończyną. W tym wypadku sprawdzi się właśnie bandaż kohezyjny, który raz założony zostaje stabilnie na miejscu i przywiera sam do siebie, bez ryzyka obsunięcia i niezależnie od poruszania.
Bandaż kohezyjny na tle bandaży klasycznych wyróżnia się swoją strukturą, która odpowiada za jego dokładne przywieranie. Dzieje się tak za sprawą materiału, z którego bandaż kohezyjny jest wykonywany - włóknina pokryta substancją kohezyjną, czyli poliizoprenem (jednym z głównych składowych kauczuku) sprawia, że bandaż kohezyjny przyczepia się do skóry, jednocześnie nie klejąc się do ciała i włosów. Ma to znaczący wpływ na komfort użytkowania, chociażby z uwagi na możliwość odstąpienia od przyczepiania metalowych, ostrych zapinek.
Dodatkowo, bandaż kohezyjny jest dzielony ręcznie, bez konieczności użycia nożyczek - dzięki temu o długości bandaża kohezyjnego i optymalnego poziomu ucisku można decydować indywidualnie. Bandaże kohezyjne rozciągają się nawet na 180% swojej długości, nie odpuszczając przy tym napięcia. Aby uzyskać właściwe napięcie materiału i efekt kompresji tkanek nie ma konieczności nadmiernego naciągania bandaża kohezyjnego, co również wyróżnia go na tle bandaży klasycznych.
Bandaże kohezyjne charakteryzują się także wysoką przepuszczalnością powietrza. Włóknina jest materiałem, który dobrze przepuszcza powietrze, zapewniając skórze wymagany poziom wentylacji. Bandaż kohezyjny może być stosowany w dowolnych warunkach atmosferycznych oraz przy aktywności fizycznej. Bandaż kohezyjny jest odporny na kontakt z wodą czy potem, które nie powodują pogorszenia jego użyteczności. Stosowanie bandaża kohezyjnego jest higieniczne i nie powoduje podrażnień przy dłuższym jego stosowaniu. Ze względu na szereg zalet wynikających ze stosowania bandaży kohezyjnych coraz częściej odchodzi się od klasycznych bandaży dzianych czy opasek elastycznych na rzecz bandaży kohezyjnych.
Bandaże kohezyjne wykorzystywane najczęściej przy występowaniu urazów i kontuzji, sprawdzają się również tam, gdzie zachodzi potrzeba silnej kompresji, czyli prawidłowego, optymalnego poziomu ucisku. Bandaże kohezyjne, które świetnie dostosowują się nawet do nieregularnych powierzchni, dobrze sprawdzają się w miejscach narażonych na częste zginanie lub narażonych na zwiększoną potliwość, na przykład łokci, nadgarstków, kolan czy stóp. Bandaże kohezyjne często stosowane są także w formie zabezpieczenia pod ochraniacze.
Bandaż kohezyjny występujący w postaci rolki jest wygodnym w użytkowaniu produktem opatrunkowym, który warto mieć zawsze pod ręką. Bandaż kohezyjny umożliwia zmniejszenie zakresu ruchu. Posiadanie bandaża kohezyjnego szczególnie dedykowane jest szczególnie sportowcom i osobom aktywnym fizycznie w razie nagłej kontuzji podczas treningu. Stosowanie bandaży kohezyjnych jest popularne również w weterynarii, zapobiegając lizaniu rany zwierzęcia przez pozostawienie gorzkiego smaku w ich jamie ustnej po zetknięciu z materiałem. Dostępne na rynku bandaże kohezyjne występują w wielu wariantach kolorystycznych.
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny