Dezynfekcja to postępowanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników, wykonywana metodami fizycznymi, chemicznymi i termiczno-chemicznymi. W przeciwieństwie do antyseptyki, czyli postępowania odkażającego, niszczącego drobnoustroje na skórze, błonach śluzowych i w zakażonych ranach, dezynfekcja dotyczy odkażania przedmiotów i powierzchni użytkowych.
To, jak duża część drobnoustrojów zostanie zniszczona zależy od czasu działania i wysokości stężenia środka dezynfekcyjnego. Ze względu na to, iż środki chemiczne zwykle nie działają w środowisku suchym, ważny jest również stopień ich wilgotności, co jest szczególnie istotne w dezynfekcji powietrza. Wyróżnia się podział środków o dezynfekcji na te z zawartością alkoholu o stężeniu zwykle 60-95% lub bez jego zawartości. Większość środków do dezynfekcji jest opartych na alkoholu i są uważane za bardziej skuteczne w zabijaniu zarazków niż mydło antybakteryjne.
Bezalkoholowe środki do dezynfekcji bazują na działaniu innego składnika aktywnego zabijający zarazki. Środki bezalkoholowe są ekonomiczne i wolniej wyparowują. Ponadto, przy częstym wymaganym odkażaniu skóry, nie podrażniają skóry. Dezynfekcyjne preparaty pozbawione alkoholi są przeznaczone do szybkiej dezynfekcji małych powierzchni. Ich zastosowanie jest rekomendowane wobec materiałów i powierzchni wrażliwych na działanie alkoholi, takie jak: PCV, guma, skóra, niektóre skóry syntetyczne, szkło akrylowe oraz inne materiały które mogą się odbarwić pod wpływem alkoholu.
Bakterie i wirusy żyjące na skórze, wywołują różnego rodzaju infekcje, w tym przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego, mogą być także przyczyną wielu powikłań, np. sepsa. Z tego powodu najważniejszą, podstawową ochroną przed nimi jest przede wszystkim właściwa higiena skóry, w szczególności w miejscach przeznaczonych do użytku dla wielu osób, takich jak publiczne toalety, czy też pomieszczenia przeznaczone dla personelu medycznego i pacjentów.
Aby procedurę mycia rąk wykonać prawidłowo, kluczowa jest dokładność i kolejność wykonywania kolejnych czynności w procedurze mycia rąk. Bardzo ważny jest również czas, który należy poświęcić na samą czynność usuwania zanieczyszczeń ze skóry. Najlepsze rezultaty daje środek w płynie, dlatego że inni użytkownicy nie mają z nim bezpośredniego kontaktu. Nie zaleca się używania mydła w kostce, ponieważ na nim namnażają się bakterie i łatwo je przenieść z jednej osoby na drugą. Idealnym rozwiązaniem są higieniczne dozowniki. Dostarczają one odpowiednią ilość płynu bezpośrednio na skórę.
Cała procedura mycia rąk trwa tylko 30 sekund, a znacznie zmniejsza ryzyko narażenia na przykre skutki groźnych chorób. Zgodnie z normą EN 1500 procedura mycia i dezynfekcji rąk polega na:
Koniecznie powinno się stosować procedurę mycia i dezynfekcji rąk po:
Obowiązuje zasada, że procedura mycia i dezynfekcji rąk wskazana jest zawsze przed posiłkiem. Chodzi tu zarówno o jego przygotowanie, jak i spożywanie. Podobnie sytuacja wygląda podczas kontaktu z małymi dziećmi oraz z osobami o obniżonej odporności, których zdrowie trzeba chronić.
Personel medyczny powinien wykonać pełną procedurę mycia rąk przed i po każdym kontaktem z pacjentem, co ma chronić osobę badaną przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, aseptyczną procedurą, zapobiegając przeniesieniu się flory bakteryjnej do jałowych tkanek; po ekspozycji na płyny ustrojowe, czyli po zdjęciu rękawiczek, które miały styczność z krwią lub moczem; oraz po przebywaniu w otoczeniu pacjenta, aby chronić siebie i środowisko szpitalne. To samo dotyczy osób badanych.
Procedura prawidłowego mycia rąk jest ważna dla całego społeczeństwa, zarówno pracowników szpitali i poradni, jak również dzieci po zabawie w piaskownicy. Niestosowanie zasad higieny osobistej może przyczynić się do przeniesienia do organizmu bakterii i wirusów chorobotwórczych, takich jak salmonella, wirusowe zapalenie wątroby typu A, jaj pasożytów (tasiemiec, owsiki).
Czynniki te mogą być przyczyną wystąpienia zapalania spojówek, biegunki, żółtaczki, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.
W sklepie medycznym KREDOS znajdą Państwo całą gamę produktów do dezynfekcji i środków czyszczących i antyseptycznych z zawartością alkoholu lub bezalkoholowych w najlepszych cenach.
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny