Dermatoskopia (dermoskopia) jest całkowicie nieinwazyjnym badaniem, najważniejszym pod kątem diagnostyki i wczesnego wykrywania nowotworów skóry. Nowoczesne diagnozowanie chorób skóry bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem łączy w sobie precyzję i skuteczność badania. Dermatoskopia pozwala na szczegółowe oglądanie znamion i ich ocenę pod kątem rozróżnienia ich odmian łagodnych od złośliwych. Za pomocą dermatoskopu lekarskiego możliwe jest rozpoznanie zmiany barwnikowej od niebarwnikowej i odróżnienie groźnego czerniaka od łagodnej zmiany barwnikowej. Badanie dermoskopowe może być wykorzystywane również w diagnostyce różnicowej zmian naczyniowych, czyli takich, których obraz kliniczny nasuwa podejrzenie czerniaka - naczyniaków włośniczkowych czy ziarniniaków naczyniowych.
Dermatoskopia z użyciem specjalistycznego oprzyrządowania umożliwia oglądanie zmian pod odpowiednim, zazwyczaj 10-krotnym, powiększeniem. Ma to bezpośredni wpływ na precyzyjną ocenę charakteru brzegów, asymetrii, jednolitości koloru i ukształtowania powierzchni.
W zależności od położenia w skórze, niektóre struktury można lepiej identyfikować za pomocą polaryzacji, a inne łatwiej rozpoznać bez polaryzacji.
Dermatoskopia kontaktowa niespolaryzowana wymaga „sprzężenia” za pomocą płynu. Dermatoskop immersyjny przykładany jest do powierzchni badanej skóry po uprzednim pokryciu okularu olejkiem immersyjnym - zmniejszającym rozpraszanie i odbijanie światła.
Podczas badania światłem spolaryzowanym nie trzeba nakładać płynu immersyjnego na skórę, ponieważ w tej sytuacji używany jest filtr polaryzacyjny. W dermatoskopii światło natrafia na różne struktury, dając uzupełniające się nawzajem informacje. W trybie spolaryzowanym światło odbite (spolaryzowane) na powierzchni skóry jest blokowane przez filtr polaryzacyjny. Badanie w trybie oświetlenia spolaryzowanego wzbogaca konwencjonalną niespolaryzowaną dermatoskopię kontaktową, dostarczając ważnych informacji.
Powierzchowne białawe struktury ortokeratozy lub niebiesko-białe struktury w strefie regresji czerniaka złośliwego są często lepiej dostrzegalne w trybie niespolaryzowanym. Również torbiele rzekome rogów lub jamy rzekomo-pęcherzykowe w rogowaceniu łojotokowym mogą być bardziej widoczne bez polaryzacji. Z kolei struktury krystaliczne i struktury w kształcie rozety w zmianach skórnych, tworzące tzw. „błyszczące białe struktury”, można lepiej obserwować w trybie spolaryzowanym. Struktury te powiązane z większą ilością kolagenu są lokalizowane głębiej. Pomocnym w różnicowaniu okazuje się być tak zwany „efekt migotania”.
W trybie spolaryzowanym często obserwuje się nieco ciemniejsze odcienie czerni i brązu i czasami większą zmienność wzoru pigmentu – np. zmiany barwnikowe z melaniną, znamiona łączące lub niebieskie. W polaryzacji również wzory naczyniowe i zaczerwienienia naczyniowe są wyraźniej rozpoznawane z uwagi na to, że naczynia leżą w skórze właściwej i można je badać bez żadnego wpływu na ciśnienie. Stanowi to pomoc w diagnozowaniu czerniaków amelanotycznych lub o niskiej strukturze.
Do zróżnicowanej oceny i diagnozy dermatoskopem bardzo pomocna jest funkcja szybkiego przełączania między oświetleniem spolaryzowanym i niespolaryzowanym. Nowoczesne dermatoskopy są wyposażone we wbudowany przełącznik, którym można wygodnie zmieniać jeden tryb na drugi.
Badanie daje możliwość obliczenia wskaźnika dermatoskopowego, którego wysoki poziom kwalifikuje często do wycięcia wysoce podejrzanych zmian.
Większa asymetria zmiany przedstawia bardziej nieregularne granice, większą różnorodność kolorów i liczbę elementów strukturalnych widocznych w dermatoskopii. Wówczas wyższy jest też wynik TDS, czyli tzw. wskaźnik dermatoskopowy.
Wynik badania dermatoskopowego przedstawiane są według skali TDS.
Do oceny poddawane są elementy takie jak: asymetria zmiany, granice zmiany, kolor zmiany, oraz struktury dodatkowe jak kropki, smugi, czy też pola o zatartej strukturze.
Całkowity wskaźnik dermatoskopowy powyżej granicznej wartości oznacza zmiany bardzo podejrzane z zaleceniem ich usunięcia oraz badań histopatologicznych, poniżej dolnej wartości granicznej oznaczane są zmiany łagodne, znamiona melanocytowe. Natomiast wartość pomiędzy górną i dolną normą oznacza zmiany podejrzane, nie wymagające interwencji chirurgicznej, a podlegające kontrolom lekarskim.
Kontrolne badanie znamion powinno wykonywać się raz w roku. W przypadku monitorowania poszczególnych, podejrzanych zmian skórnych zaleca się wizytę kontrolną raz na 3 miesiące. W przypadku osób z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku obciążenia nowotworami skóry (w szczególności czerniaka), a także z licznymi znamionami kontrolę prowadzi się co 3–6 miesięcy. Znamię może być zaczątkiem najgroźniejszego nowotworu skóry, jakim jest czerniak złośliwy. Szybkie wykrycie nowotworu pozwala na skuteczne leczenie i uratowanie życia. Podstawową metodą badania zmian skórnych jest dermatoskopia.
W ofercie sklepu medycznego KREDOS znajdą Państwo szeroką ofertę dermatoskopów o aluminiowej konstrukcji i najwyższej jakości wykonania, zapewniające długą żywotność.
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny