ZAMKNIJ ZAMKNIJ

mankiet seca b11

Mankiet do ciśnieniomierza zegarowego jest akcesorium niezbędnym do wykonania pomiaru. Mankiety te posiadają charakterystyczną budowę. Mankiety do ciśnieniomierzy zegarowych zazwyczaj posiadają dwa przewody powietrzne. 

Standardowo mankiet składa się z dwóch głównych elementów. Najważniejszym z nich jest komora powietrzna pompowana podczas pomiaru. Natomiast drugim elementem jest tekstylna otoczka, która chronić ma znajdujący się wewnątrz gumowy zbiornik z powietrzem. 

Na powierzchni warstwy tekstylnej oprócz rzepu ułatwiającego prawidłowe trzymanie się mankietu na ramieniu użytkownika znajdują się ilustracje objaśniające gdzie powinien zostać umiejscowiony mankiet. Nadruki te różnią się w zależności od producenta. Niektóre z nich występują w formie obrazków przedstawiających czynności, w formie strzałek wskazujących prawidłowe miejsca lub w formie napisów. 

Warstwa tekstylna większości mankietów produkowana jest z tkanin nie zawierających lateksu. Dzięki temu użytkownik może mieć pewność, że mankiet ten będzie bezpieczny w kontakcie z jego skórą oraz nie spowoduje podrażnień lub nie wywoła reakcji alergicznej. 

Mankiety do ciśnieniomierzy zegarowych w zależności od modelu lub producenta różnią się nieco w kwestii dołączonych gruszek lub manometru. W zasadzie w przypadku ciśnieniomierzy zegarowych manometr jest właśnie ciśnieniomierzem. Niektóre więc posiadają manometr na zakończeniu jednego przewodu powietrznego, a gruszkę służącą do pompowania powietrza do mankietu na końcu drugiego przewodu powietrznego. Istnieją też modele ciśnieniomierzy zegarowych, które posiadają gruszkę zintegrowaną z manometrem - do takich modeli przeznaczony jest mankiet jednoprzewodowy. 

Gruszka znajdująca się na zakończeniu przewodu powietrznego poprzez systematyczne naciskanie pompuje powietrze do wnętrza mankietu. Do upuszczania powietrza z mankietu służy znajdujący się u szczytu gruszki zawór. W przypadku gruszek zintegrowanych z manometrem zawór również będzie się tam znajdował. 

Kluczem prawidłowego pomiaru ciśnienia jest przede wszystkim dobór odpowiedniego rozmiaru mankietu. Zbyt duży mankiet może znacząco zaniżać właściwy wynik pomiaru, natomiast zbyt mały mankiet będzie go analogicznie zawyżał. Przed zakupem urządzenia należy więc zmierzyć obwód ramienia przyszłego użytkownika w celu określenia prawidłowego rozmiaru mankietu. Kupując ciśnieniomierz zazwyczaj otrzymujemy mankiet w zestawie - jednak zazwyczaj producenci dołączają tam średni najbardziej standardowy rozmiar lub tak zwane mankiety uniwersalne. 

Mankiet uniwersalny jednak nie będzie rozwiązaniem dla każdego. Mankiet uniwersalny to zazwyczaj mankiet poszerzonym zakresie obwodu. Zakres ten poszerzony jest zazwyczaj o około 10 cm jednak wartość ta może różnić się w zależności od producenta. 

Dla osób, których obwód ramienia odbiega od tych uznanych za standardowe lub jeśli planujemy zakup urządzenia dla kulturysty, osoby otyłej lub dziecka - należy zakupić oddzielny mankiet. Dla dzieci oraz niemowląt stosuje się specjalne mankiety proporcjonalnie mniejsze od mankietów dla dorosłych, aby ich wielkość odpowiadała wielkości kończyny najmłodszych użytkowników. Natomiast mankiety dla kulturystów lub osób zmagających się z otyłością bedą proporcjonalnie większe od tych standardowych. 

Wszystkie te różnice konstrukcyjne mają na celu zapewnić wysoką wiarygodność wykonywanego pomiaru. Jednak oprócz odpowiedniego dopasowania rozmiaru mankietu niezwykle istotnym jest też jego prawidłowe założenie. 

Mankiet ciśnieniomierza zakłada się na lewe ramię, nieco powyżej zgięcia łokciowego. Mankiet nie może być zapięty zbyt ciasno lub zbyt luźno. Oprócz odpowiedniego założenia mankietu, ważna jest też pozycja przyjęta podczas pomiaru. 

Przed pomiarem należy usiąść wygodnie na krześle, najlepiej pilnując wyprostowanej postawy. Dodatkowo warto odczekać około 5 minut przed wykonaniem pomiaru, gdyż niedawna aktywność fizyczna może mieć negatywny wpływ na wiarygodność wyniku. 

Lewe ramię należy oprzeć wygodnie na płaskiej powierzchni - najlepiej na stole. Układając ramie na stole należy pamiętać żeby mankiet znajdował się na wysokości serca. Następnie po poprawny założeniu mankietu można swobodnie przystąpić do pomiaru pamiętając, aby w jego trakcie nie mówić oraz nie ruszać się. 

Do wykonania pomiaru ciśnieniomierzem zegarowym potrzeba jednak nieco więcej zaangażowania oraz wiedzy niż w przypadku ciśnieniomierzy automatycznych. Aby prawidłowo wykonać oraz zinterpretować pomiar niezbędna jest znajomość faz i tonów Korotkowa. Nazwa tych faz pochodzi od nazwiska rosyjskiego naukowca - Nikołaja Korotkowa. 

Posiadając odpowiednią wiedzę wykonanie pomiaru ciśnieniomierzem zegarowym nie jest jednak tak skomplikowane jak może się początkowo wydawać. Do wykonania takiego pomiaru oprócz manometru, gruszki i mankietu potrzeba również stetoskopu. 

Postępując zgodnie z przedstawionymi wcześniej krokami należy najpierw przygotować się odpowiednio do pomiaru, a następnie właściwie założyć mankiet. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do pomiaru. Główkę stetoskopu należy przyłożyć do żyły widocznej w zgięciu łokciowym. Następnie nasłuchując uważnie pulsu należy uciskać gruszkę, aby napompować mankiet. Gdy puls przestaje być słyszalny oznacza to, że mankiet ciśnieniomierza zegarowego napompowany został odpowiednio mocno aby doszło do zamknięcia się światła żyły. Jest to moment, w którym przestajemy uciskać gruszkę i nie pompujemy mankietu dalej.

Następnie odkręcamy delikatnie zawór upuszczając powoli powietrze z mankietu do momentu, aż pojawi się dźwięk. Jeżeli będzie on wyraźny i powtarzający się odczytujemy z manometru wartość na jakiej pojawiły się te dźwięki i zapisujemy ją jako tak zwane ciśnienie górne

Kontynuując upuszczanie powietrza z mankietu nadal uważnie wsłuchujemy się wyczekując momentu, w którym wspomniane dźwięki zanikną. Ponownie odczytujemy z manometru wartość, na której nastąpił zanik dźwięku i zapisujemy ją jako tak zwane ciśnienie dolne

Na tym etapie pomiar ciśnienia jest zakończony, więc odkręcamy bardziej zawór, aby pozbyć się pozostałego powietrza z wnętrza mankietu. Ciśnieniomierz oraz mankiet do ciśnieniomierza zegarowego po skończonym pomiarze najlepiej jest przechowywać w specjalnym pokrowcu. Większość urządzeń posiada taki pokrowiec dołączony do zestawu, aby zaoszczędzić użytkownikowi kłopotu jego poszukiwania. Taki pokrowiec to wbrew pozorom bardzo istotny element, który pozwoli zachować dobrą kondycję urządzenia na dłużej. 

Mankiet do ciśnieniomierza zegarowego

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny