Ciśnieniomierze nadgarstkowe to praktyczne urządzenia elektroniczne służące do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Urządzenia są kompaktowe, a ich wymiary umożliwiają noszenie aparatu przy sobie. Dzięki temu są one świetnym wyborem szczególnie dla osób, które kontrolują ciśnienie regularnie nawet kilka razy w ciągu dnia.
Ciśnieniomierze nadgarstkowe to ciśnieniomierze automatyczne. Oznacza to, że aby wykonać pomiar wystarczy jedynie wcisnąć przycisk, a następnie poczekać aż urządzenie napompuje mankiet znajdujący się na nadgarstku. Procedura pomiaru ciśnienia tętniczego krwi ciśnieniomierzem nadgarstkowym jest bardzo podobna do pomiaru ciśnieniomierzem z mankietem naramiennym. Jedyna różnica to miejsce założenia mankietu. Przed przystąpieniem do wykonania pomiaru należy posiedzieć spokojnie około 5-15 minut w zależności od tego jakie czynności wykonywaliśmy przed chwilą. Im bardziej męczące czynności tym dłuższy powinien być czas odpoczynku. Jeśli wykonamy pomiar zaraz po wykonaniu jakiejś aktywności fizycznej wynik będzie przekłamany. Wynika to z faktu, że wysiłek fizyczny może wpływać na chwilowe zwiększenie się ciśnienia tętniczego. W trakcie pomiaru nie należy też jeść, rozmawiać ani wykonywać zbędnych ruchów. Takie zachowanie stworzy najbardziej optymalne warunki do uzyskania pomiaru.
Nadgarstkowe ciśnieniomierze wzbudzają jednak wiele kontrowersji. Największą z nich jest precyzja wykonywanego pomiaru, a raczej jej domniemany brak. Otóż sprawa z ciśnieniomierzami nadgarstkowymi nie wynika jakoby z ich jakości. Nawet najlepiej wykonany ciśnieniomierz może nie poradzić sobie z pomiarem ciśnienia wykonywanym na nadgarstku. Wynika to z faktu budowy anatomicznej ludzkiego ciała. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jak sama nazwa wskazuje mierzy ciśnienie tętnicze w oparciu o przebiegającą przez nadgarstek tętnicę promieniową. Jej średnica w okolicach przedramienia, a szczególnie w części nadgarstkowej jest znacznie węższa niż średnica naczyń krwionośnych znajdujących się w ramieniu. Jest to czynnik, który będzie miał niezwykle duży wpływ na różnicę pomiędzy wynikami pomiarów otrzymanych podczas mierzenia ciśnienia ciśnieniomierzem nadgarstkowym oraz naramiennym.
Naczynia krwionośne u osób starszych tracą elastyczność co podobnie jak średnica naczynia będzie miało znaczący wpływ na rzeczywistość wyniku pomiaru. Dlatego szczególnie w przypadku osób starszych zdecydowanie odradzamy stosowanie ciśnieniomierza nadgarstkowego. Nie tylko ze względu na możliwość otrzymania odbiegającego od rzeczywistości pomiaru, ale też przez wzgląd na fakt, iż naczynia krwionośne pozbawione elastyny stają się bardziej kruche, a przez to również bardziej podatne na uszkodzenia. Tym samym mankiet ciśnieniomierza pompujący się na nadgarstku osoby starszej może powodować pękanie naczyń krwionośnych w tej okolicy.
Podobna sytuacja występuje u osób, które zmagają się z chorobami naczyniowymi. Ich naczynia krwionośne są również osłabione i narażone na uszkodzenia. Ciśnieniomierze nadgarstkowe będą więc złym wyborem dla osób zmagających się z nadciśnieniem czy miażdżycą. Nie zaleca się też stosowania ciśnieniomierzy nadgarstkowych u niemowląt oraz dzieci do około 16 roku życia.
Kolejnym aspektem wykluczającym możliwość użytkowania ciśnieniomierzy nadgarstkowych jest nadwaga oraz otyłość. Duża ilość tkanki tłuszczowej będzie zakłócała prawidłowe wykonanie pomiaru tym samym uniemożliwiając otrzymanie rzetelnego wyniku. Podsumowując więc, ciśnieniomierzy nadgarstkowych nie powinny stosować dzieci do 16 roku życia, osoby starsze, osoby otyłe oraz osoby cierpiące na choroby naczyniowe. Mimo pozostałej pozornie niewielkiej grupy potencjalnych użytkowników ciśnieniomierze nadgarstkowe są naprawdę warte uwagi.
Jeśli nie cierpisz na choroby naczyniowe, lecz z innych przyczyn zdrowotnych musisz mierzyć ciśnienie tętnicze krwi nawet kilka razy dziennie to będzie to znakomite rozwiązanie właśnie dla ciebie. Ciśnieniomierze nadgarstkowe to urządzenia o wyjątkowo kompaktowych i niewielkich wymiarach. Zazwyczaj takie urządzenie posiada też w zestawie praktyczne etui, które nie tylko ułatwia przechowywanie, ale też chroni ciśnieniomierz przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas jego transportowania. Dodatkowo urządzenia te zasilane są bateryjnie co pozwala wykonać pomiar bez konieczności poszukiwania źródła prądu. Tak małe i poręczne urządzenie można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie gdzie tylko chcemy np. w podróż, co pozwoli regularnie kontrolować ciśnienie wszędzie tam gdzie tego potrzebujesz.
Ciśnieniomierze nadgarstkowe mimo niewielkich wymiarów posiadają bardzo dużo praktycznych funkcji. Oczywiście funkcje te oraz możliwości danego urządzenia różnią się w zależności od producenta ciśnieniomierza lub modelu. Przykładowo jak większość ciśnieniomierzy elektronicznych ciśnieniomierze nadgarstkowe posiadają funkcję wykrywania nieregularnego bicia serca. Funkcja ta jest znakomitym rodzajem dodatkowej profilaktyki zdrowotnej, gdyż umożliwia ewentualne wczesne wykrycie arytmii serca.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy może też być wyposażony w funkcję umożliwiającą uśrednianie ostatnich zapisanych pomiarów. W zależności od modelu, producenta czy ustawień urządzenia może to być średnia trzech, siedmiu lub trzydziestu ostatnich pomiarów. Również od modelu zależy pamięć wewnętrzna urządzenia. Urządzenia zapamiętują około kilkudziesięciu pomiarów dla każdego użytkownika. Ilość użytkowników oraz przypisanej im ilości pomiarów jest różna wśród dostępnych modeli.
Dla ułatwienia odpowiedniej i rzetelnej interpretacji otrzymanego wyniku większość ciśnieniomierzy posiada na obudowie zaraz obok wyświetlacza kolorową skalę. Odzwierciedla ona wskazane przez WHO wytyczne dotyczące prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi. Po wykonaniu pomiaru na ekranie urządzenia wyświetla się zazwyczaj kropka lub strzałka wskazująca odpowiedni poziom na przedstawionej skali. Skala ta zazwyczaj dzielona jest na cztery części oznaczające wynik znakomity, prawidło, niepokojący oraz nieprawidłowy. Jest funkcja, która zdecydowanie ułatwia wielu osobom korzystanie z ciśnieniomierza, dając im pewność, że prawidłowo interpretują otrzymany wynik pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.
Jeśli urządzenie posiada moduł Bluetooth możliwym będzie przesłanie zapisanych wyników na komputer lub zsynchronizowanie danych z bezpłatną aplikacją na smartfon w przypadku urządzeń, których producent przewiduje taką opcję. Taka możliwość jest szczególnie przydatna, dla osób które na polecenie lekarza muszą tworzyć dzienniczki pomiarów ciśnienia. Z funkcją przesyłu zapisanych pomiarów, nie będzie to już więcej konieczne co pozwoli zaoszczędzić czas szczególnie jeśli tych pomiarów w ciągu dnia należy wykonać nawet kilka. Dodatkowo pozwoli to uniknąć sytuacji w których zapomnimy zapisać wynik pomiaru, lub którąś z istotnych towarzyszących mu danych takich jak np data i godzina wykonanego pomiaru.
Ciśnieniomierze nadgarstkowe być może nie nadają się do stosowania u każdego jak ciśnieniomierze naramienne - jednak nadal pozostają niezwykle wartościowymi urządzeniami, które posiadają swoich zwolenników.
Ciśnieniomierz Omron RS1 to elektroniczny nadgarstkowy ciśnieniomierz automatyczny, który...
Ciśnieniomierz Omron RS2 to elektroniczny nadgarstkowy ciśnieniomierz automatyczny, który...
Ciśnieniomierz nadgarstkowy bp w90 to automatyczny ciśnieniomierz nadgarstkowy. Posiada...
Ciśnieniomierz nadgarstkowy Beurer BC 21, to poręczny aparat monitorujący ciśnienie krwi,...
Ciśnieniomierz nadgarstkowy Beurer BC 28 jest wygodny i praktyczny. Kompaktowe wymiary...
Ciśnieniomierz nadgarstkowy Beurer BC 30 to produkt praktyczny i funkcjonalny. Kompaktowe...
Ciśnieniomierz nadgarstkowy Beurer BC 32 to wygodny i praktyczny produkt. Kompaktowe...
Ciśnieniomierz nadgarstkowy Beurer BC 40 to produkt funkcjonalny i praktyczny. Kompaktowe...
Ciśnieniomierz nadgarstkowy Beurer BC 44 jest funkcjonalny i wygodny. Kompaktowe wymiary...
Ciśnieniomierz nadgarstkowy Beurer BC 58 to produkt nowoczesny i praktyczny. Ciemny...
Ciśnieniomierz nadgarstkowy Omron RS 4, to kompaktowy, przenośny aparat, z pomocą którego...
Ciśnieniomierz nadgarstkowy Omron RS 7, jest zaawansowanym, kompaktowym urządzeniem,...
Ciśnieniomierz nadgarstkowy Beurer BC 54 Bluetooth to niezwykle innowacyjny produkt....
Ciśnieniomierz na nadgarstek Beurer BC 27, to bardzo wygodne urządzenie, dla osób...
Ciśnieniomierz na nadgarstek Beurer BC 51, jest urządzeniem dzięki któremu wykonuje się...
Ciśnieniomierz na nadgarstek Little Doctor LD 12, to automatyczny aparat służący do...
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny