Ssaki medyczne są to urządzenia elektryczne lub ręczne, których zadaniem jest odsysanie płynów ustrojowych. Wykorzystuje się je zarówno w szpitalach, jak również i w innych placówkach medycznych, ale służą one także do użytku domowego. Dzięki nim można usunąć nadmiar krwi, śliny, flegmy czy też innej wydzieliny. Są niezastąpione wśród pacjentów po operacjach, jak również  w przypadku wielu chorób, gdzie koniecznością jest stałe usuwanie nadmiaru płynów. O ssakach i ich zastosowaniu oraz wykorzystaniu poniżej.

Ssak medyczny - jak działa i do czego służy?

Chcąc dokładnie wyjaśnić, do czego ssak do odsysania wydzieliny służy, należy skupić się przede wszystkim na zasadzie jego działania. Sprzęt ten wytwarza podciśnienie, przez co możliwe jest odsysanie płynów ustrojowych poprzez ich zassanie i odprowadzenie do zbiornika. Te z kolei są w taki sposób zabezpieczone, aby wydzielina nie wydostawała się na zewnątrz. W zależności od tego, skąd i jaki rodzaj wydzieliny ma być odessany,  ssaki elektryczne mają specjalne pokrętła, które regulują siłę zasysania. 

 

Ssak medyczny - jak go używać?

Aby prawidłowo użyć ssak do odsysania, należy skupić się na kilku zasadniczych kwestiach. Po pierwsze, musi on stać na stabilnym, równym podłożu. Sam zbiornik musi stać w pozycji pionowej i po każdym zabiegu powinien być on oczyszczany. Czy można stosować go wielokrotnie? Tak, ale tylko dla jednej osoby. Bardzo istotne znaczenie ma wyregulowanie siły zasysania, którą należy dostosować do gęstości wydzieliny, wieku pacjenta czy też innych, indywidualnych kwestii. W zależności od mocy kompresora, taki ssak elektryczny medyczny działa i decyduje o szybkości zabiegu. Ssak wykorzystywany w warunkach szpitalnych działa odsysając nawet 90 litrów na minutę, ssak medyczny do użytku domowego około 15 - 17 litrów na minutę. Kluczowe znaczenie ma także regularna wymiana filtrów, średnio co 2 - 3 miesiące. Jeśli dojdzie do zamoczenia filtra, ten należy wymienić natychmiast. 

waga medyczna z wzrostomierzem ultradzwiekowym seca287

Ssaki do odsysania w warunkach domowych - rodzaje

Coraz częściej wielu pacjentów leczonych w warunkach domowych potrzebuje do codziennej pielęgnacji obecności ssaka. Najczęściej wykorzystywanym jest ssak do odsysania flegmy. Oczywiście ich rodzajów na rynku jest wiele. W zależności od potrzeb można wybrać odpowiedni. Na szczęście ssaki medyczne są refundowane przez NFZ, dzięki czemu każdy, komu jest on potrzebny, może go otrzymać. W tej kategorii produktów wyróżnić możemy dwa rozwiązania:

  • ssak medyczny sieciowy

Tego typu ssaki elektryczne wykorzystywane są w warunkach domowych do odsysania wydzielin i do ich sprawnego działania wystarczy prąd sieciowy. Koszt takiego ssaka jest niewielki i sięga maksymalnie 500 złotych. 

  • ssak medyczny przenośny

Tego typu ssaki wykorzystywane są poza domem, jak sama nazwa mówi, są one przenośne. Można je więc wykorzystać na przykład podczas spaceru, wyjazdu, w podróży, na wycieczce czy podczas wyłączenia prądu. Takie ssaki posiadają potrójny system zasilania, tak więc wyróżniamy ssaki sieciowe, ssaki medyczne akumulatorowe, jak również i prąd z wewnętrznej baterii do wielokrotnego ładowania. Dawniej często stosowanym był ssak medyczny ręczny, jednak dziś zdecydowanie większą popularnością cieszą się te zasilane, bowiem są one zdecydowanie bardziej wygodne w użyciu, dające lepsze efekty i to w zdecydowanie szybszym czasie. 

 

Ssaki do użytku szpitalnego

Tego typu ssak medyczny jest profesjonalnym urządzeniem, który sprawdza się we wszystkich placówkach medycznych. Oczywiście kategoria tego asortymentu jest bardzo duża, w zależności od tego, jakie jest jego przeznaczenie. I tak, wyróżnia się odsysacz medyczny przeznaczony na blok operacyjny, ssak chirurgiczny, ssak zasilany akumulatorowo czy też urządzenia do wykorzystania na wózkach jezdnych. Ponadto, niezwykle istotną rolę odgrywają tutaj akcesoria do ssaków medycznych, w tym filtry do ssaka, pokrywa, butla, torba czy na przykład pedał sterujący. Wybierając odpowiedni model, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc urządzenia, dzięki któremu ustalić można szybkie tempo odsysania wydzieliny. Część z dostępnych na rynku modeli posiada także pompę próżniową napędzaną tłokiem, dzięki czemu można wyeliminować problem powstawania pary i wilgoci. 

 

Na co zwrócić uwagę kupując ssak medyczny?

Kupując aparat do odsysania flegmy, niezwykle ważną rolę odgrywa zwrócenie uwagi na kilka istotnych elementów. Takie urządzenia muszą przede wszystkim spełnić konkretne wymagania, w tym normy PN - EN ISO 10079 - 1 z 2003 roku. Kolejną kwestią jest spojrzenie na ich przeznaczenie, a więc na klasę urządzenia: klasa BF lub B i klasa CF. Inne należy kupić na potrzeby szpitali, a inne na użytek domowy. Bardzo ważne są także i konkretne parametry ssaków, jak na przykład długość drenu, pojemność zbiornika, rodzaj końcówki uzależnionej od wieku pacjenta. Warto także sprawdzić, jakie urządzenie generuje hałas, jaką ma wagę czy jaka jest forma zasilania urządzenia. Z uwagi na ilość dostępnych na rynku urządzeń, bardzo dużą popularnością cieszą się te ssaki medyczne, które posiadają wszystkie wymienione wyżej parametry, świadczące o ich najwyższej jakości i pełnej skuteczności.

 

Czy można otrzymać dofinansowanie na ssak medyczny?

Aby móc otrzymać dofinansowanie, należy w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza, aby ten mógł wydać zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Taki lekarz musi mieć podpisaną umowę z NFZ. Istotne jest to, aby takie zlecenie było potwierdzone  w oddziale NFZ w miejscu, w którym dana osoba ubezpieczona jest zgłoszona. Taki ssak medyczny należy odebrać w punkcie, który ma podpisaną umowę z NFZ. Nie w każdym przypadku refundacja jest możliwa lub czas oczekiwania jest zbyt długi. Na szczęście na rynku dostępne są ssaki medyczne w  atrakcyjnej cenie, z możliwością wzięcia na raty lub zakupu sprzętu używanego. Innym sposobem jest wypożyczalnia ssaków medycznych, gdzie za miesięczną opłatą, firma wypożycza stosowany sprzęt osobie potrzebującej. 

 

Ssaki medyczne domowe, jak również i ssaki przenośne do użytku poza domem czy też profesjonalne wykorzystywane przez placówki medyczne, stanowią bardzo ważne wyposażenie, które jest pomocne w trakcie operacji lub które jest potrzebne do ,,normalnego” funkcjonowania organizmu, jako aparat do odsysania wydzieliny. Najważniejsze jest to, aby wybrać odpowiedni sprzęt, dostosowany do potrzeb osoby mającej go użytkować.

 

Sklep medyczny Kredos posiada bardzo bogatą ofertę produktów w kategorii ssaki medyczne. Ich różnorodność pozwala na wytypowanie i dobranie produktu tak, aby spełniał on wszystkie wymagania stawiane przez klienta.  Można wybrać ssaki medyczne Anmer, ssaki Ca - Mi czy bardzo popularne ssaki elektryczne Ogarit. Ponadto, w sklepie Kredos znajdują się  akcesoria do ssaków. Można tutaj zakupić filtry do ssaków medycznych, dreny, wkłady czy torby transportowe.