Problemy ze snem są niezwykle często pojawiającą się przypadłością, jaka dotyka ludzi bez względu na płeć, wiek czy stan zdrowia. Z chrapaniem, problemami z zaśnięciem czy bezdechem sennym walczy bardzo wielu ludzi. Sen jest niezwykle ważny dla organizmu, bowiem pozwala się on zregenerować, nabrać sił i co istotne - zapewnia poszczególnym organom i układom odpowiednie funkcjonowanie. 

Wszelkie zaburzenia snu, nieodpowiednia ilość oraz jakość znacząco wpływają na pracę całego organizmu. Jednym z rozwiązań, który na przestrzeni ostatnich lat cieszy się niezwykle dużą popularnością jest aparat CPAP. Stanowi jedną z opcji, dzięki której możliwy jest lepszy, zdrowszy i dłuższy sen.

 

Aparat CPAP - co to jest i jakie są jego rodzaje?

Urządzenie CPAP dla wielu jest nadal jeszcze mało znane, jednak coraz częściej wykorzystywane jest przez osoby mającego problem ze snem, szczególnie z obturacyjnym bezdechem sennym. Jest on niezwykle niebezpieczny i może zagrażać zdrowiu, jak i życiu pacjenta. Maska CPAP bazuje na nowoczesnej, niezwykle skutecznej metodzie działania, która wykorzystuje wytwarzanie stałego, dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. 

Aparaty te inaczej określane są jako protezy powietrzne i dzielą się na dwa rodzaje:

 • Aparaty o stałej wartości ciśnienia CPAP

Są to aparaty starszej generacji stosowane wcześniej, jako urządzenia niezbędne przy problemach z oddychaniem oraz później jako rozwiązania dla osób chorujących na bezdech. W tym przypadku aparat dostarczając powietrze pod stałym ciśnieniem, programuje się pod konkretnego pacjenta. Tak ważne jest więc szczelne dopasowanie maski, aby nie doszło do przecieku. Większość z tych urządzeń ma funkcję RAMP, gwarantującą stopniowe podnoszenie ciśnienia do czasu zaśnięcia, co znacząco wpływa na łatwiejsze zasypianie. 

 • Aparaty z automatyczną regulacją ciśnienia AutoCPAP - APAP

To nowoczesne aparaty, które są doskonalszą wersją tych urządzeń. Automatycznie dobierane jest ciśnienie ze względu na rodzaj bezdechu, na współistniejące choroby czy na tolerancję danego pacjenta na aparat. Co więcej, urządzenie posiada nawilżacz powietrza, dzięki czemu śluzówka jest stale nawilżona. Dzięki automatycznemu działaniu dopasowuje się do reakcji na epizody obturacyjne. Dużą zaletą takich urządzeń jest to, że działają one na minimalnym ciśnieniu wtedy, gdy pacjent samodzielnie oddycha. 

cpap wspomaganie oddechu

Aparat CPAP - jak działa?

Aparat Cpap w momencie wykrycia zaburzeń oddechu kompresuje powietrze, które wtłacza przez przewód do maski. Z maski powietrze pod ciśnieniem wtłaczane jest do płuc. Celem tej terapii jest przywrócenie drożności górnych dróg oddechowych poprzez ich pneumatyczne usztywnienie. Zastosowanie takiej terapii może znacząco podnieść komfort życia pacjentów, wpłynąć na zdrowszy i lepszy sen, jednocześnie też gwarantując zadowolenie najbliższym osobom. Przy bezdechu sennym dochodzi do częściowego zapadania się gardła i języka, co w konsekwencji powoduje chrapanie i bezdech. Wprowadzając takie powietrze pod ciśnieniem, utrzymuje się gardło i język w odpowiedniej pozycji, co chroni przed ich zapadaniem. W ten sposób drogi oddechowe są w pełni drożne, a pacjent nie ma ciągłego uczucia zmęczenia, bowiem śpi całą noc i budzi się w pełni wypoczęty.

Dawniej maska do aparatu CPAP stosowana była jedynie przy niewydolności oddechowej. Dziś z kolei jest ona jednym z najskuteczniejszych narzędzi, które sprawdzają się przy obturacyjnym bezdechu sennym. To alternatywa dla farmakologicznych rozwiązań, dla osób mających wady w budowie anatomicznej górnych dróg oddechowych. Czy Aparat CPAP pomaga? Z pewnością urządzenie pomaga w zwalczaniu bezdechu sennego. Maska nosowa, inaczej określana jako maska CPAP twarzowa jest jednym z ważniejszych elementów całego urządzenia. Dzięki prawidłowemu dopasowaniu do twarzy może zagwarantować ulgę dla tych wszystkich ludzi, którzy od lat walczą z sennymi problemami bezdechu. 

 

Czym objawia się bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny jest to bardzo poważny problem, na który choruje znaczna część osób. Wielu ludzi nawet nie wie, że taki problem ma, zupełnie nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji. W ciągu nocy oddech osoby chorującej na taką przypadłość ustaje łącznie na około 6 minut, a nawet i dłużej. Jest on podzielony na kilkunastosekundowe epizody. W trakcie ich trwania, sam przepływ powietrza jest znacząco ograniczony, bądź też całkowicie zablokowany. Wraz z brakiem możliwości nabrania wdechu, chory budzi się, łapie powietrze i zasypia ponownie. I tak na okrągło… Ta sytuacja prowadzi nie tylko do deficytu snu, który objawia się chronicznym zmęczeniem, ale również i do niedotlenienia organizmu. Z powodu zbyt małej ilości dostarczanego wraz z krwią tlenu może dojść do sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu osoby chorej. 

Maska donosowa CPAP stanowi bardzo dobry wybór dla wszystkich tych osób, które na taką właśnie chorobę chorują, bowiem jest to jedyny sposób, by uchronić się przed poważnymi konsekwencjami tego stanu. Aparaty CPAP automatyczne to szansa na lepszy sen, który wpływa i na zdrowie człowieka, lepsze samopoczucie, na większą energię i ogólne, prawidłowe funkcjonowanie organizmu. 

 

Budowa aparatu CPAP

Aparat CPAP jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, na które składa się aparat pompujący powietrze, elastyczna rurka i maska do oddychania na bezdech. W zależności od modelu maskę należy zamocować na nos i na usta, a często i na całą twarz, regulując ją za pomocą specjalnych taśm. Cała taka aparatura dostarcza powietrze pod stałym, dodatnim ciśnieniem. Oczywiście sama wartość takiego ciśnienia jest zawsze indywidualnie dobierana do każdego pacjenta, bowiem uzależniona jest ona przede wszystkim od stopnia choroby, z jaką pacjent się zmaga, jak również i pod względem objawów, jakie u danej osoby występują. 

auto cpap prisma 20a aparat oddechu cpap

CPAP aparat na chrapanie i bezdech - kiedy zastosować?

Maska twarzowa do aparatu CPAP stosowana może być u wszystkich osób, u których zdiagnozowano zespół obturacyjnego bezdechu sennego, mającego lekki, umiarkowany, jak również i silny stopień. W jaki sposób określić taki stopień choroby? Niezbędny jest tutaj parametr AHI - indeks określający średnią liczbę bezdechów oraz spłyceń oddechu na godzinę snu pacjenta. Jakie są więc wartości dla tego indeksu? Jeśli znajdują się w przedziale 5 - 15 określają lekki stan, od 15 - 30 umiarkowany, a powyżej 30 AHI ciężki. 

 

Aparaty CPAP - w jaki sposób można z nich skorzystać?

Sama cena aparatów CPAP z pewnością nie należy do najniższych, mimo że aparat na bezdech na NFZ w formie częściowej refundacji jest możliwy. Nie każdego jest stać na taki, nawet częściowy za sprzęt wydatek. Co więcej, część osób źle znosi jego obecność, stąd nie u każdego okazują się być dobrym wyborem. Co więc warto zrobić? Bez wątpienia wypożyczenie aparatu CPAP, to najlepsza z możliwych do zastosowania opcja, dzięki której to można sprawdzić, jak takie urządzenie pracuje. Na jakiej to działa zasadzie? Firmy udzielają wypożyczania takiego sprzętu na określony czas. Można więc wybrać je na próbę lub skorzystać ze stałego abonamentu wypożyczenia, jeśli nie chcemy kupować sprzętu samemu. W takim przypadku otrzymuje się urządzenie na bezdech senny CPAP, a sama maska do oddychania w nocy musi być kupiona samodzielnie, by zagwarantować pełną higienę. 

 

Jaki aparat CPAP wybrać?

Wybierając aparat CPAP, należy wziąć pod uwagę kilka, jakże istotnych elementów. Po pierwsze rodzaj aparatu, który zależny jest od rodzaju bezdechu. Wyróżnić możemy automatyczne - APAP, stałociśnieniowe CPAP, ale i dostępne są dwupoziomowe BiPAP. Dobrze jest także zwrócić uwagę na aparat z nawilżaczem, a także i na dodatkowe funkcje w urządzeniu, w tym na przykład na bezprzewodowy transfer danych. 

Na rynku dostępne są różnorodne modele aparatów znanych i cenionych marek. Warto wcześniej sprawdzić opinie o aparatach CPAP, a następnie biorąc pod uwagę indywidualne kwestie, wybrać ten najlepszy.  Na pewno na uwagę zasługują takie sprzęty, jak: aparat Resmed, Remstar Plus CPAP, Devilbiss Blue CPAP czy też Philips Auto CPAP. Warto zwrócić uwagę na ranking aparatów CPAP, by mieć pewność zakupu najlepszego. 

Czy aparat CPAP jest refundowany? Tak dofinansowanie na aparat CPAP z NFZ jest jak najbardziej możliwy i daje on możliwość zmniejszenia kosztów zakupu takiego urządzenia na własność. Na refundację mogą liczyć wszystkie osoby ubezpieczone, które mają aktualne ubezpieczenie zdrowotne i które mają wydane zaświadczenie od lekarza specjalisty o konieczności zastosowania takiego aparatu. W ramach dofinansowania otrzymać można pieniądze na aparat CPAP, maskę nosową lub twarzową, a także sprężarkę. 

 

Refundacja NFZ dla produktów medycznych

Etapy otrzymania protezy powietrznej CPAP w ramach refundacji:

 • Postawienie diagnozy - obturacyjny bezdech senny
 • Zalecenia na refundowany wyrób medyczny
 • Potwierdzenie zlecenia w NFZ

Refundacja NFZ na aparat CPAP możliwa jest do zrealizowania w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, w miejscu, do którego jesteśmy zarejestrowani. Limit na refundację wynosi w chwili obecnej 2100 złotych. Osoby do 18 roku życia otrzymują 100% kwoty, po 18 roku życia 90% jest refundowane, a 10% należy należy zapłacić z własnych pieniędzy. Wybierając droższe urządzenie, należy pokryć różnicę samodzielnie między limitem, a ceną sprzętu. 

 

Bez wątpienia terapia CPAP cieszy się niezwykle dużą popularnością, a korzyści wynikających z jej stosowania jest naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim:

 • obniża ciśnienie tętnicze
 • chroni przed rozwojem nadciśnienia
 • obniża ryzyko udaru i zawału serca
 • zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy
 • chroni przed niedokrwieniem serca
 • rozrzedza krew
 • pomaga przy leczeniu chorób współistniejących
 • zapewnia stabilny sen
 • poprawia pamięć, koncentrację i ogólny stan zdrowia

Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowany bezdech senny, z pewnością warto skorzystać z możliwości wykorzystania takiej właśnie terapii. Same opinie aparatów na bezdech senny są pozytywne, jak i zalecenia specjalistów, co do zastosowania tej metody także zachęcają do skorzystania z niej. Na początku warto wziąć pod uwagę wypożyczenie, a następnie postawić na refundację aparatów CPAP, która może zostać zwrócona przez NFZ nawet w 90%.