Szorstkie i pękające pięty to problem wielu z nas, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak zadbać o pięty, aby były gładkie? W jaki sposób usunąć zrogowaciały naskórek, by problem nie powracał? Aby latem nie nosić obciachowych skarpet do sandałów, zadbajcie o swoje pięty już teraz!
Problem z suchymi i pękającymi piętami jest dosłownie stary jak świat. Kiedyś ludzie częściej chodzili boso po różnych nawierzchniach. Piasek, trawa, kamienie to przecież naturalny peeling i masaż dla stóp. Aby latem pochwalić się zadbanymi stopami i gładkimi piętami trzeba teraz włożyć więcej wysiłku niż kiedyś. Ale efekty mogą być tego warte.
Szorstkie i pękające pięty- jakie są przyczyny?
Praca stojąca, długie godziny spędzone w niewygodnym obuwiu, często na wysokim obcasie...to odbija się na kondycji skóry stóp i pięt. Staje się ona przesuszona, zaczyna pękać i łuszczyć się. Nie dość, że jest to nieestetyczne, to towarzyszy temu jeszcze uczucie dyskomfortu. Nadwaga, wady postawy, skłonności genetyczne, a także niektóre choroby, jak cukrzyca, łuszczyca czy niedoczynność tarczycy również mogą potęgować problem. Z wiekiem skóra traci jędrność i łatwiej przesusza się, jednak zabiegi pielęgnacyjne mogą spowolnić ten proces, a także go zminimalizować.
Pielęgnacja pięt- jak je zmiękczyć?
Zimą zakładamy na stopy ciepłe skarpety i ocieplone buty. Nie marzniemy, ale czy to jest dobre dla skóry naszych stóp? Niekoniecznie. Ile razy zdarzyło wam się po kilkugodzinnym chodzeniu w takich ciepłych butach wyciągnąć stopę spoconą i niezbyt dobrze pachnącą? No właśnie... To idealna sytuacja dla rozwoju bakterii, które lubią ciepło i wilgoć. Musimy pamiętać, że na skórze stóp mało jest gruczołów łojowych, dlatego tak szybko ona wysycha i staje się szorstka. Za to dużo jest w niej gruczołów potowych, co sprzyja częstemu poceniu się stóp. Taka kombinacja sprawia, że dbanie o stopy często jest problematyczne i niejednemu sprawia kłopot. Z jednej strony trzeba skórę stóp regularnie nawilżać i wygładzać, a z drugiej walczyć z nadmierną potliwością.
Suche i pękające pięty – pomoże kąpiel
Pierwszym etapem pielęgnacji skóry stóp powinna być kąpiel. Wymoczenie stóp pozwoli oczyścić i zmiękczyć skórę przygotowując ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wodę możecie po prostu nalać do dużej miski albo wykorzystać hydromasażer do stóp, czyli urządzenie, które zapewniając chwile błogiego relaksu, wymasuje wasze wymęczone stopy. Do wody wsypcie sól do stóp (w drogeriach przebierać możecie w gotowych produktach wielu firm), które zmiękczą skórę, a dodatkowo będą miały działanie antybakteryjne. Możecie też wykorzystać to, co macie w kuchni, czyli przygotować sobie miksturę z sody oczyszczonej i soli kuchennej, która świetnie usuwa zrogowaciały naskórek. Dobrze nadają się do tego celu też zioła- tymianek albo lawenda, które minimalizują pocenie i przykry zapach.
Mocz stopy przez 15- 20 minut. Jest to wystarczający czas, aby skóra zmiękła i była przygotowana na kolejny krok.
Usuwanie zrogowaciałego naskórka
Po relaksującej kąpieli skóra stóp jest odpowiednio zmiękczona i gotowa na usuwanie zrogowaciałego naskórka. Czym można to zrobić? Do wyboru macie:
- Peelingi do stóp, które możecie wykonać samodzielnie lub wykorzystać gotowe kosmetyki, które znajdziecie na półce w ulubionej drogerii. Aby przygotować swój własny peeling, wystarczy gruboziarnista sól morska albo grubo zmielone ziarna kawy (fusy), do których dodacie oliwkę i opcjonalnie olejek eteryczny.
- Maski złuszczające do stóp w formie skarpetek- jest to gotowy produkt do kupienia w drogerii. Najczęściej, przy wykorzystaniu naturalnych składników, martwy naskórek zostanie skutecznie usunięty, a wy możecie cieszyć się gładkimi stopami.
- Tarka do stóp i naturalny pumeks, dzięki dużej powierzchni ścierającej, usuwają suchą i zrogowaciałą skórę pięt.
- Dedykowane urządzenia do usuwania zrogowaciałego naskórka np. Beurer MP 28. Ergonomiczny kształt w połączeniu z podświetleniem LED, gwarantuje skuteczne ścieranie suchej skóry pięt. W skład zestawu wchodzą trzy wymienne nasadki o różnym stopniu ziarnistości, dzięki czemu urządzenie poradzi sobie równie dobrze z wygładzaniem szorstkiej skóry, co ze zrogowaciałym naskórkiem.
Najlepsze efekty uzyskacie jeżeli zabieg ścierania będziecie wykonywały regularnie. Po usunięciu zrogowaciałego naskórka, należy skórę stóp odpowiednio nawilżyć i natłuścić.
Utrzymaj efekt jak najdłużej - skórę stóp regularnie nawilżaj!
Aby jak najdłużej utrzymać efekt gładkiej skóry stóp i pięt, warto je nawilżać i natłuszczać. Idealnie do tego celu nadają się kremy, żele, maski czy skarpetki nawilżające z substancjami aktywnymi, typu mocznik i lanolina. Mocznik bardzo dobrze nawilża i regeneruje skórę,a także działa antybakteryjnie. Warto nawilżać skórę stóp, bo chroni to przed rogowaceniem, przesuszeniem, podrażnieniami i częstym pękaniem.
Dbaj o stopy regularnie
Praca stojąca czy noszenie butów na wysokim obcasie u większości osób mogą powodować odciski, zgrubienia na krawędziach pięt czy pęknięcia. Te dolegliwości możecie jednak zwalczyć domowymi sposobami, wykorzystując preparaty dostępne w drogeriach i aptekach. Mocno zaniedbane stopy warto jednak oddać w ręce profesjonalisty, który wykona kompleksowy pedicure. Dzięki niemu skóra stóp będzie oczyszczona, martwy naskórek usunięty, a paznokcie zadbane.