Na każdym etapie życia ważne jest aby kontrolować parametry ciała, w tym wagi. W wieku niemowlęcym i później w wieku dziecięcym oraz w okresie dojrzewania sprawdzanie rozwoju dziecka, to jest wagi i wzrostu to kluczowa sprawa. Cykliczne przeglądy w postaci systematycznych kontroli i bilansów, kiedy sprawdzane są postępy we wzroście i w przyroście wagi i rozmiarów, daje wiedzę o tym, czy dziecko się prawidłowo rozwija.
Stąd też podstawowym wyposażeniem gabinetów pediatrycznych są zawsze wagi, wraz z miarką wzrostu oraz taśmy pomiarowe. Niemowlęta mają wyznaczane wizyty kontrolne, na które rodzice stawiają się wraz z pociechami, jednak nie w wyniku problemu zdrowotnego, a po to, żeby lekarz dziecko zważył i zmierzył. Po dokonaniu pomiarów lekarz, w oparciu o tabele i siatki centylowe, stwierdza stopień prawidłowości lub nieprawidłowości rozwojowej dziecka. W przypadku tak częstych kontroli, lekarz może zareagować, kiedy na przykład waga wskazuje zbyt mały przyrost masy dziecka. Świadczy to często o jakimś problemie zdrowotnym maluszka, który należy dalej zdiagnozować. Niekiedy też niestety jest to dowód na zaniedbania ze strony rodziców, które także mają późniejsze konsekwencje.

Dla małych dzieci zastosowanie mają wagi marki SECA z dużą szalką, na której można położyć noworodka czy wczesnego niemowlaka. Przeważnie wagi takie mają od razu zamontowaną miarkę, gdzie lekarz szybko i nie stresując dziecka, może zmierzyć jego długość. Takie wagi mają zdejmowane szalki, co przekształca je, w miarę potrzeb, w wagę podłogową, przeznaczoną dla większych dzieci, które już stabilnie stoją. Wagi są lekkie i łatwe w transportowaniu, co pozwala lekarzom i pielęgniarkom na transportowanie ich na wizyty domowe.

Inne wagi, jakie znajdują się w gabinetach pediatrycznych, to wagi kolumnowe. Przeznaczone są dla dzieci starszych, które potrafią stać samodzielnie i wyprostować się. Waga kolumnowa to platforma, gdzie staje młody pacjent i jest ważony, a do niej zamocowana jest kolumna mierząca jego wzrost. Funkcjonalność wag polega na tym, że same się poziomują, same się także tarują, co uwiarygodnia ich pomiary. Wiele z nich ma także funkcję pomiaru wskaźnika BMI. Wyświetlacze elektroniczne szybko pokazują wszystkie pomiary i przeliczenia. Lekarz może je od razu sprawdzić z siatkami centylowymi, osobnymi dla chłopców i dziewcząt, ocenić stopień prawidłowości rozwoju i uzupełnić kartę pacjenta o wyniki kolejnego bilansu.

UWAGA PROMOCJA! Do każdego zakupionego rejestratora 5 opakowań elektrod jednorazowych GRATIS.