W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, inhalacja stanowi najbardziej skuteczną metodę leczenia, jaka znana jest nam od dziesiątek lat. Zwana inaczej wziewaniem, polega na wdychaniu pary pochodzącej z wód mineralnych, z roztworów olejków eterycznych, ziół, jak również i leków. Inhalacja jest niezwykle przydatna podczas przeziębienia, niebywale skuteczna przy zapaleniu oskrzeli, a do tego pomocna dla osób borykających się z zapaleniem zatok. Co więcej, inhalatory to także niezawodne urządzenia dla alergików oraz astmatyków.

Dlaczego inhalacja jest tak ceniona?

Głównym powodem, dla którego sięgamy po najlepszy inhalator jest jego działanie. Sprzęt taki jest bardzo skuteczny, a do tego w przeciwieństwie do leków podawanych drogą doustną, nie obciąża on żołądka, jak również i przewodu pokarmowego. Coraz większa ilość lekarzy skupia się na lekach do inhalacji, bowiem to właśnie one stanowią niezawodne rozwiązanie na wszelkie dolegliwości ze strony układu oddechowego. W dzisiejszych czasach medycyna niekonwencjonalna pozwala nam leczyć wiele chorób i schorzeń sprawdzonymi metodami, bez potrzeby stosowania silnych leków. 

Patrząc na korzyści, jakie może dać nam inhalator elektryczny są nieocenione. Wszelkie substancje, które przyjmowane są w takiej postaci, zdecydowanie łatwiej i co najważniejsze, szybciej trafiają do krwiobiegu i błon śluzowych nosa oraz gardła. W ten więc sposób są one przyswajalne praktycznie od razu. Wykonując odpowiednie inhalacje, zmniejszamy obrzęk śluzówki i zwilżamy ją, eliminujemy męczącą, gęstą wydzielinę. Poprzez odpowiednie substancje, łagodzimy bóle głowy związane z naszymi zatokami. Dzięki olejkom eterycznym poprawiamy samopoczucie, oczyszczamy drogi oddechowe od substancji pochodzących z zanieczyszczonego środowiska. Stawiając na niekonwencjonalne rozwiązania, możemy zachować lepszy stan naszego układu oddechowego. 

W zależności od rozmiarów cząsteczek leków, które wyrażane są w mikronach, te mogą dotrzeć w czasie inhalacji w odpowiednie miejsca. I tak, powyżej 8μm, trafiają one do nosa i gardła, 5 - 8 μm docierają do tchawicy, 2μm do oskrzeli i oskrzelików, a kiedy mają 0,5μm są w stanie dostać się do pęcherzyków płucnych. Dzięki podawaniu leków w takiej formie, w tym również i antybiotyków, można ułatwić sobie znacząco oddychanie, jak również i wykrztuszanie wydzieliny. Co więcej, takie inhalacje działają także rozkurczowo na oskrzela oraz przeciwzapalnie.

 

Jak działa inhalator?

Inhalator parowy, bo taki właśnie wybiera większość z nas, zamienia substancję leczniczą z płynu w postać aerozolu. To sprawia, że swobodnie możemy go wdychać, a i tym samym zdecydowanie lepiej przyswajać. W sposób szczególny inhalacja polecana jest dla dzieci, dzięki czemu daje ona zdecydowanie większe możliwości ich leczenia, bez podawania silnych leków mających wpływ na cały ich organizm. 

Takie urządzenia medyczne można stosować zarówno w szpitalach, jak również i w warunkach domowych. Wybór dostępnych na rynku produktów jest naprawdę bardzo duży. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić opinie o inhalatorach, jak również i ranking inhalatorów, by na tej podstawie znaleźć dla siebie i swoich potrzeb jak najlepszy sprzęt.

INHALATOR OMRON C28P

Rodzaje inhalatorów

Rynek ma nam do zaoferowania różnorodne rodzaje inhalatorów, które cieszą się większą lub mniejszą popularnością, Wiadomo, iż w każdym przypadku możemy postawić na nieco inny sprzęt medyczny. Inhalator dla niemowląt, cichy inhalator dla dziecka, prosty w swoim działaniu inhalator tłokowy dla dorosłych. Jak więc dzielą się inhalatory?

  • inhalator ciśnieniowy z dozownikiem - to mały, przenośny sprzęt, który zapewnia odpowiednią skuteczność, jeśli zapewniona jest tutaj koordynacja z wdechem. Choć jest nieco trudniejszy w swoim działaniu, to jednak skuteczność jego jest naprawdę bardzo duża.
  • inhalator suchego proszku - jak sama nazwa mówi, wykorzystuje on suchy proszek. Aby móc aplikować w takiej postaci lek, konieczna jest tutaj odpowiednia koordynacja wdechowo - wydechowa. 
  • inhalator pneumatyczny - jego użycie pozwala nam na podanie leku w postaci aerozolu, który to tworzy się dzięki sprężonemu powietrzu, jakie wytwarza kompresor lub sprężarka elektryczna. Do tych sprzętów zaliczamy między innymi inhalator tłokowy i inhalator kompresowy.
  • inhalator ultradźwiękowy - jego użycie daje możliwość wziewu leku w postaci aerozolu, który tworzy się za pomocą fal ultradźwiękowych, jakie wytwarza generator. 
  • inhalator siateczkowy - nowoczesny sprzęt medyczny, w których lek zmienia się w aerozol przechodząc przez perforowane, wibrujące membrany. 

Wśród dostępnych powyżej inhalatorów, część z nich określana jest również jako nebulizator. Czym więc różni się on od klasycznego urządzenia? Obydwa działają na podobnej zasadzie, ale znacząco się między sobą różnią. Ich zadaniem jest wytworzenie leczniczej mgiełki, którą należy wdychać, aby dostała się ona do dróg oddechowych. Same inhalatory to zazwyczaj małe urządzenia, które chore osoby noszą przy sobie. Dostarczają one niewielkie ilości leku i kluczowe tutaj znaczenie ma synchronizacja uwalnianej dawki leku wraz z wdechem. Patrząc na nebulizatory, mamy tutaj wiele ciekawych propozycji. W sposób szczególny wybiera się nebulizator dla niemowląt, bowiem jest dużo łatwiejszy w użytkowaniu. Wystarczy tylko założyć maseczkę, by poprzez oddech lek trafiał w odpowiednie miejsce.

 

Polecane marki inhalatorów

Kluczowe znaczenie przy wyborze inhalatora czy nebulizatora ma jakość sprzętu medycznego i jego skuteczne działanie. Wśród polecanych produktów, na pewno wartymi uwagi propozycjami są:

  • inhalator Microlife ( neb 1000, neb 200, neb 100b)
  • inhalator Diagnostic
  • inhalator Rossmax                                         
  • inhalator Beurer ih 40

Bez wątpienia w dzisiejszych czasach warto stawiać na obecność tego typu urządzeń w swoim domu. I bez względu na to, czy wybierzemy produkt, jakim jest inhalator pingwin, a więc cichy inhalator dla dziecka o niezwykle oryginalnym wyglądzie czy też sięgniemy po inhalator kompresowy, każde rozwiązanie bez wątpienia okaże się być idealnym w walce z wszelkimi infekcjami i schorzeniami górnych dróg oddechowych.