ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Wózki inwalidzkie są sprzętami, które dla wielu osób stanowią jedyną szansę na poruszanie się. U jednych jest to nierozłączny kompan na całe życie, u innych dodatek na czas rekonwalescencji. Wózki wykorzystywane są zarówno na potrzeby prywatne, jak również i jako wyposażenie szpitali. I choć wydawać by się mogło, iż stanowią one jedynie rozwiązanie na dwóch kółkach z siedziskiem, to w gruncie rzeczy wybór odpowiedniego wózka i dopasowanie go do potrzeb konkretnych osób, nie jest wcale zadaniem tak łatwym, jakby mogło się wydawać.

Wiadomo oczywiście, iż zupełnie inny sprzęt będzie potrzebny w przypadku dziecka, inny dla osoby dorosłej. Na inne parametry należy zwrócić uwagę kupując ogólnodostępny wózek na potrzeby szpitalne, a inny dla osoby, która będzie poruszała się nim na co dzień. Dziś skupimy się na rodzajach wózków, jak również i na elementach, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając wózek doskonały.

 

Podział wózków inwalidzkich ze względu na napęd

Wózki inwalidzkie można sklasyfikować na dwa rodzaje, jeśli w grę wchodzi pochodzenie energii napędowej wózka, jaka brana jest pod uwagę w pierwszej kolejności. I tak wyróżnić możemy:

  • wózki inwalidzkie ręczne

Takie wózki popularne były w sposób szczególny jeszcze kilkanaście lat temu. Korzystały z nich zarówno placówki medyczne, jak również i osoby w trakcie rehabilitacji i ludzie, którzy z ich pomocą się poruszają. Aby można na takim wózku jeździć, niezbędna jest siła własnych rąk. W tej kategorii możemy dokonać także i następującego podziału

  • wózki na dużych kołach - są to propozycje skierowane dla osób aktywnych, które cenią sobie uprawianie sportów czy wykonywanie różnorodnych czynności w życiu codziennym. To ludzie, którzy nie potrafią siedzieć w jednym miejscu, ale mimo braku pełnej sprawności, korzystają z życia, pomijając ograniczenia.
  • wózki na małych kołach - są to propozycje skierowane przede wszystkim dla placówek medycznych. Te sprawdzają się w sytuacjach, gdy niezbędna jest pomoc innej osoby, która taki wózek będzie pchała. Z takich wózków korzystają także osoby chore, które nie mogą samodzielnie poruszać rękoma lub które nie mają siły i są uzależnione od innych osób.
  • wózki inwalidzkie elektryczne

Takie wózki kupowane są coraz częściej, sprawdzając się przede wszystkim wśród osób, które na co dzień korzystają z takich rozwiązań i które muszą lub chcą być niezależne. To także dobry wybór dla osób, które mieszkają w trudnym terenie, gdzie znajduje się nierówne ukształtowanie terenu, szczególnie na wzniesieniach i wszelkich przeszkodach. Aby się poruszać, wykorzystuje się tutaj energię elektryczną, bez konieczności samodzielnego wykorzystywania siły własnych rąk.

 wozek inwalidzki szary brazowe tlo

Podział wózków inwalidzkich ze względu na konstrukcję

Wózki inwalidzkie ze względu na samą konstrukcję pojazdu, a więc i tym samym na ich przeznaczenie, podzielić można na kilka kategorii. To właśnie dzięki postawieniu na odpowiedni model, można w miarę możliwości cieszyć się życiem, nie rezygnując z wielu przyzwyczajeń czy przyjemności. I tak wyróżnić możemy tutaj między innymi: 

  • wózki inwalidzkie standard

Są to klasyczne, proste i zazwyczaj najtańsze wózki, które wykorzystywane są przede wszystkim przez szpitale i inne placówki medyczne. Wykonane są one ze stali lub z aluminium. Mogą być wykorzystywane samodzielnie przez pacjentów z użyciem siły ich własnych rąk lub z pomocą osoby, która będzie taki wózek pchała. W każdym szpitalu, na każdym oddziale, na izbie przyjęć - takie wózki standardowe są obowiązkowym elementem wyposażenia tego typu miejsc. Pozwalają przewieźć pacjenta na badania, do karetki pogotowia, do gabinetu zabiegowego. Wielu pacjentów nie może poruszać się samodzielnie po oddziale, dlatego też obecność wózków odgrywa tutaj element nadrzędny. 

  • wózki inwalidzkie dla osób aktywnych

Są to doskonale przemyślane wózki, które skierowane są przede wszystkim dla osób ceniących sobie swobodę, komfort i samodzielność. Z ich pomocą można w prosty i szybki sposób poruszać się, w pełni stawiając przy tym na swoją samodzielność. Można wykorzystywać je przy aktywności fizycznej, przy codziennych czynnościach, jak również i w czasie podróży. To, co na pewno je wyróżnia, to lekka konstrukcja wykonana z aluminium, a do tego poszerzone właściwości jezdne, dzięki którym jazda na wózku nie musi być taka straszna, jakby mogło się wydawać. 

  • wózki inwalidzkie stabilizujące

Są to specjalnie zaprojektowane wózki, które mają taką konstrukcję, by ta gwarantowała podparcie dla pleców czy też dla głowy. W tym przypadku mamy do czynienia ze specjalnym, wyprofilowanym zagłówkiem, a często też i z możliwością przechylenia oparcia, dzięki któremu taki wózek może znaleźć się w pozycji leżącej. Jest to propozycja skierowana przede wszystkim dla osób bardzo chorych, które nie są w stanie samodzielnie utrzymać górnej części ciała w pionie, stąd też konieczne jest zastosowanie dla nich oparcia. 

  • wózki pokojowe

Są to specjalne wózki, które skierowane są dla osób potrzebujących stałej opieki. Są małe, zwinne, wygodne i niezwykle stabilne. Nadają się w sposób szczególny do użytku wewnętrznego, ale można także i korzystać z nich na zewnątrz. Są uniwersalne i gwarantują pełne zadowolenie samym użytkownikom, a do tego dostępne są w atrakcyjnych cenach. 

  • wózki terenowe

Są to wózki, które jak sama nazwa mówi, idealnie sprawdzają się w terenie. Skierowane są więc one do osób, które cenią sobie komfort jazdy, możliwość swobodnego poruszania się po każdym niemal terenie, a do tego również i szansę na podróżowanie, bez żadnych niemal ograniczeń. Takie modele posiadają duże, pompowane koła, a do tego hamulce i oczywiście szybkozłącza, które zapewniają możliwość odłączenia kół, by można było szybko i łatwo schować wózek do środka transportu. 

  • wózki sportowe

Są to wózki, które skierowane są do sportowców. Mogą one występować w różnych odmianach, w zależności od tego, o jaką dyscyplinę sportową chodzi. I tak tymi najczęściej kupowanymi są wózki do tańca, do koszykówki, rugby, tenisa czy też zjazdów górskich. 

 

Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając wózek inwalidzki?

Każdy wózek jest inny, w związku z czym każdy musi być w pełni dostosowany do osoby, która będzie z niego korzystać. Kluczowe znaczenie ma to, aby był on dostosowany do stopnia, jak również i do rodzaju niepełnosprawności, ale także i do trybu życia, jaki osoba na wózku prowadzi. Kryterium, jakie więc należy wziąć pod uwagę stanowi między innymi wygoda osoby na wózku, jak również i łatwość poruszania się. Duże znaczenie ma samodzielność. Część osób szuka sposobu, by o nią walczyć jak najbardziej, inni muszą liczyć na pomoc innej osoby. W przypadku osób młodych, doskonale sprawdzą się wózki inwalidzkie aktywne, dla osób starszych, chorych, dobrymi będą wózki pokojowe lub standardowe. Dla tych, którzy zmagają się z poważną niepełnosprawnością, najlepszymi będa na pewno wózki stabilizujące.

 

Sklep medyczny Kredos posiada w swojej ofercie różnorodne wózki inwalidzkie przystosowane w pełni do potrzeb, oczekiwań i wymagań wszystkich klientów. W wachlarzu produktów znajdują się wózki Vermeiren, które cieszą się bardzo dobrą opinią, są solidne, mocne i trwałe, a do tego niezwykle wygodne i dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Wśród polecanych propozycji wybrać można każdy jego rodzaj, który na pewno okaże się być doskonałą propozycją, zarówno skierowaną dla klientów indywidualnych, jak również i instytucjonalnych, jakimi są wszelkie placówki medyczne.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny