Analizatory krwi są to niewielkich rozmiarów urządzenia, dzięki którym możemy badać poszczególne składniki krwi. Niezawodne, sprawdzone i co najważniejsze, sprawdzają się one w warunkach domowych. Wśród dostępnych analizatorów, bez wątpienia największą popularnością cieszy się glukometr, który to bada poziom cukru we krwi. Służy on w sposób szczególny cukrzykom, którzy każdego dnia muszą w pełni kontrolować poziom glukozy we krwi. Czy tylko jednak glukometry okazują się być tutaj niezawodne? Oczywiście, że nie.

Rynek ma nam do zaoferowania zdecydowanie więcej. Obecne, wielofunkcyjne analizatory krwi sprawdzają się także doskonale do oznaczenia poziomu cholesterolu, ciał ketonowych, jak również i kwasów mlekowych. Urządzenia takie okazują się więc być niezwykle przydatne i praktyczne przy różnego rodzaju stanach chorobowych i schorzeniach. Jak działają? Dlaczego sprawdzanie poziomu tych właśnie parametrów dla wielu osób jest szczególnie ważne?

 

Cholesterol - cichy zabójca

Cholesterol jest to związek z grupy lipidów, który w organizmie człowieka pełni szereg, niezwykle ważnych funkcji. To właśnie on jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów płciowych i nadnerczowych, dzięki niemu wytwarzana jest witamina D3 i kwasy żółciowe. Jest on jednym ze składników błon komórkowych oraz komórek ciała. I o ile odpowiedni poziom cholesterolu jest niezbędny, o tyle jego nadmiar może okazać się bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia, a nawet i życia. W przypadku zbyt dużej ilości tego związku w organizmie, następuje rozwój między innymi miażdżycy tętnic, zawału serca, czy też udaru niedokrwiennego mózgu.

kobieta nakluwajaca sobie palec na stole lezy glukometr

W jaki sposób cholesterol dostaje się do naszego organizmu?

Z jednej strony jest on produkowany przez organizm w wątrobie, w jelitach i w skórze, z drugiej z kolei dostarczamy go wraz z pożywieniem. To właśnie niewłaściwa dieta jest głównym winowajcą tego problemu. Co więc wpływa na zwiększony poziom cholesterolu w naszym organizmie? Są to przede wszystkim takie produkty, jak: tłuszcze zwierzęce, w tym mięso i przetwory mięsne, jajka i częściowo, choć w mniejszym stopniu także i nabiał. 

Oznaczając poziom cholesterolu we krwi, zwraca się uwagę przede wszystkim na ten cholesterol zły, a więc LDL. Jeśli cholesterol we krwi jest zbyt duży, może to świadczyć między innymi o szybszym rozwoju miażdżycy czy też zwiększonym ryzyku zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Rocznie w Europie umiera średnio 4 miliony osób w związku z chorobami wywołanymi nadmiarem cholesterolu. Tak ważny jest więc zdrowy styl życia i zbilansowana, pełnowartościowa dieta oraz pełna kontrola stężenia tego składnika we krwi. Idealne w tej kwestii są właśnie analizatory, które pozwalają oznaczać prawidłowy poziom cukru we krwi z palca.

 

Co zrobić, by zmniejszyć poziom cholesterolu?

Kluczowe znaczenie ma bez wątpienia zdrowa, pełnowartościowa dieta, bez tłuszczów trans, bez tłuszczów nasyconych i dużej obecności węglowodanów. To także konieczność zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu, większa ilość błonnika w diecie, a do tego odpowiednia suplementacja i większa aktywność fizyczna. Każdy, kto tylko boryka się z hipercholesterolemią, bez wątpienia powinien posiadać wielofunkcyjne urządzenie, które wykonuje badanie w celu określenia poziomu cukru, cholesterolu, ciał ketonowych i kwasu mlekowego. Wystarczy tylko nakłuwacz, odpowiednie paski testowe i doskonałej jakości analizator krwi, z którym wykonywanie codziennego badania, nie będzie stanowiło żadnego problemu.

 

Czym są kwasy mlekowe i jak badać je za pomocą analizatorów krwi?

Urządzenia, z pomocą których można sprawdzić poziom cukru po jedzeniu czy też glukozę na czczo, służą również do sprawdzania poziomu kwasu mlekowego. Mylnie kojarzą nam się one z ogromnym bólem po wysiłku, który określamy mianem zakwasów. W gruncie rzeczy, ból związany jest z mikrourazami, jakie powstają w mięśniach. Kwas mlekowy znajduje się w nich, ale jego zadaniem jest wspomaganie wielu procesów fizjologicznych. Jak to wszystko działa? Niezbędna do pracy mięśni jest glukoza. W trakcie ćwiczeń, ulega ona rozkładowi, rozpadając się w końcowym etapie na jon mleczanu. Jeśli nie zostanie on utleniony, zamienia się w kwas, gdzie dalej odprowadzony zostanie do wątroby i ponownie przekształcony w glukozę. Kwas mlekowy nie zjada więc mięśni, ale to właśnie on służy do zaopatrywania włókien mięśniowych w energię. Dzięki niemu organizm zdecydowanie szybciej jest w stanie zregenerować się po ciężkim i intensywnym treningu. 

Chcąc sprawdzić poziom kwasu mlekowego, idealne w tym celu okażą się być urządzenia wielofunkcyjne, z pomocą których zrobimy to szybko, łatwo i co najważniejsze - dokładnie. Dla kogo skierowane są takie rozwiązania? Na pewno dla wszystkich tych osób, u których pojawia się niedokrwienie tkanek obwodowych, które zażywają niektóre z grup leków i u pacjentów z cukrzycą. Rozwiązanie takie stosowane jest także w medycynie sportowej, by w optymalny i jak najbardziej bezpieczny sposób, móc ustalić plan treningowy.

 

Kiedy należy badać poziom ciał ketonowych?

Ciała ketonowe są to związki, które to powstają w trakcie przemian biochemicznych tłuszczów. Są one produkowane w wątrobie. Tworzą się one z tłuszczu, jaki dostarczymy do organizmu w postaci pożywienia, bądź z posiadanej tkanki tłuszczowej, kiedy w organizmie zaczyna brakować glukozy. To właśnie one stanowią alternatywę dla ,,węgli”, które to są niezbędnym paliwem dla naszego mózgu. Ciała ketonowe w sposób szczególny są istotne w trakcie diety ketogenicznej, bowiem stanowią one dużo bardziej czyste i co istotne - lepsze paliwo dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. 

Jednym ze sposobów, który określa poziom ciał ketonowych jest badanie z krwi, które nazywane jest ketonemią. Odpowiedni glukometr, będący urządzeniem wielofunkcyjnym, z pewnością będzie w stanie dokonać odpowiednio poziomu BHB, czyli beta - hydroksymaślanu we krwi. Istotne znaczenie mają tutaj ciała ketonowe na czczo, bowiem właśnie wtedy są one najbardziej miarodajne. Wiadomo bowiem, że zupełnie inna będzie norma ciał ketonowych po jedzeniu, a inna przed posiłkiem. Wszystkie jednak osoby, które chcą wejść w stan ketozy, z pewnością powinny zainwestować w dobrej jakości urządzenia, a do tego paski do glukometru, z pomocą których takie badanie będzie możliwe.

W prawidłowej pracy całego organizmu wpływ ma tak naprawdę wiele elementów. Odpowiednia kontrola parametrów krwi ma ogromne znaczenie, bowiem jest ona w stanie uchronić nas przed wieloma niebezpiecznymi dla zdrowia i życia konsekwencjami. Prawidłowy poziom cukru we krwi, kwas mlekowy, ciała ketonowe czy cholesterol - te parametry bez problemu sprawdzimy w warunkach domowych, mając do tego odpowiedni sprzęt o wielofunkcyjnym działaniu.