ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest równie istotna jak jego temperatura czy czystość. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Na rynku znaleźć można mnóstwo nawilżaczy i osuszaczy powietrza, ale najpierw trzeba wiedzieć, co i czy w ogóle jest nam potrzebne. Zanim kupi się taki sprzęt, warto pomyśleć o higrometrze, który pomoże nam zbadać wilgotność powietrza w domu.

 

Wpływ wilgotności powietrza na zdrowie

Zgodnie z obowiązującymi normami, wilgotność powietrza w pomieszczeniach nie powinna być niższa niż 30%. Najlepiej jednak, aby wynosiła od 40 do 60%. Wilgotność wyższa niż 60% grozi problemami z oddychaniem i ograniczeniem możliwości fizycznych.

 Wysoki poziom wilgotności może też powodować problemy reumatyczne, a przy dodatkowym zaciemnieniu powstają idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów na ścianach. Te prowadzą do alergii, problemów z zatokami czy nawet z nerkami. Zbyt niski poziom wilgotności zaś ułatwia przedostawanie się szkodliwych substancji do organizmu, a przede wszystkim do dróg oddechowych, więc możemy borykać się z problemami z gardłem, krtanią czy nawet płucami. Szczególnie suche powietrze zagraża alergikom i małym dzieciom. Jeśli cierpimy na silne objawy alergiczne lub inne problemy z układem oddechowym, higrometr może wskazać nam ich przyczynę.

 

Czym jest higrometr?

Higrometr, inaczej zwany wilgotnościomierzem, to, jak sama nazwa wskazuje, urządzenie do pomiaru wilgotności powietrza. Kojarzy się przede wszystkim z meteorologią, bo pomiary ogólnej wilgotności powietrza są regularnie wykonywane w stacjach i pomagają w przewidywaniu zjawisk pogodowych.

Higrometry używane są oprócz tego w przemyśle, rolnictwie, budownictwie, handlu czy też do badań naukowych. Jednak urządzenie to może posłużyć również do mierzenia wilgotności we własnym domu. Higrometr pokojowy wygląda jak zwykły elektroniczny zegarek ustawiany na półce.

zielone tlo higrometr 

Rodzaje higrometrów pokojowych

Higrometry mają różne technologie wykonywania pomiarów. Te pokojowe dzielą się pod tym względem na trzy rodzaje:

  • higrometry włosowe – najstarszy rodzaj higrometrów, w których narzędziem pomiarowym jest naprężony włos, zazwyczaj koński lub ludzki, jednak obecnie włosy są zastępowane nicią syntetyczną. Włos lub nić kurczy się pod wpływem wilgotności, minimalnie zmieniając swoją długość. Urządzenia te są najtańsze, ale co za tym idzie nie są najdokładniejsze. Nie wymagają baterii czy prądu i są odporne na uszkodzenia;
  • higrometry bimetaliczne – działają na podobnej zasadzie co włosowe, ale zamiast włosa czy nici znajduje się w nich pasek metalu, który podobnie jak nić i włosy zmienia swoją długość pod wpływem wilgotności. Te urządzenia również są tanie i posiadają takie same zalety, jak włosowe, jednak są od nich dokładniejsze;
  • higrometry elektroniczne – najbardziej dokładne, nowoczesne urządzenia, które oprócz podstawowego pomiaru wilgotności mogą zbierać również inne cenne dane. Jest to możliwe dzięki wbudowanym w nie różnego rodzaju elektronicznym czujnikom. Są jednak uzależnione od źródła energii elektrycznej – albo muszą mieć baterię, albo być podpięte stale do prądu. To wszystko sprawia więc, że są także znacznie droższe od pozostałych rodzajów. Higrometry te występują zarówno w wersjach stałych, montowanych do ściany, jak i w wersjach przenośnych.

 

Jak odczytywać wyniki na higrometrze?

Sposób odczytywania wilgotności na higrometrze zależy oczywiście od rodzaju urządzenia. Zwykłe higrometry włosowe lub bimetaliczne wskazują tylko podstawowy pomiar wilgotności względnej. Elektroniczne natomiast mogą mieć wiele różnych wskazań, zależnie od ilości wbudowanych funkcji pomiarowych i czujników.

One mogą nawet mierzyć oprócz wilgotności temperaturę powietrza, ale skupmy się na samej wilgotności. Elektroniczne higrometry wskazują nie tylko wilgotność względną, ale również bezwzględną, właściwą oraz temperaturę punktu rosy. Wilgotność względna, to podstawowy pomiar, wykorzystywany także w prognozach pogody. Jest to poziom pary wodnej w powietrzu w stosunku do jego maksymalnej wartości, wyrażany w procentach. Parametr ten jest opisywany skrótem „RH”.

Wilgotność bezwzględna z kolei określa poziom wilgotności metra sześciennego powietrza i jest wyrażona w gramach. Oznaczana jest skrótem „dv”. Wilgotność właściwa wskazuje zaś ilość pary wodnej, znajdującą się w jednym kilogramie powietrza. Na wyświetlaczu będzie to parametr „r”. Ostatni zaś wskaźnik, czyli temperatura punktu rosy, może być oznaczany jedynie przez urządzenia sprzężone z barometrem oraz termometrem. Parametr, który wyświetla się jako „Td” i podawany jest w stopniach Celsjusza, określa minimalną temperaturę, w której para wodna skrapla się w powietrzu, przy aktualnym ciśnieniu atmosferycznym oraz wilgotności.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny