ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Domy opieki to temat wciąż mocno kontrowersyjny. Mimo sporego postępu i łatwego dostępu do informacji wiele osób wciąż uważa te miejsca za złe i nieodpowiednie dla ich bliskich. Inni zaś nie chcą korzystać z domów opieki, ponieważ obawiają się potępiania przez społeczeństwo, które takie postępowanie odbiera jako wyrzeczenie, a wręcz „pozbycie” się najbliższych.

 

DOMY OPIEKI - NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY

Faktem jest, iż opieka nad osobą starszą zawsze może być problematyczna. O tym czy jest to zajęcie mniej lub bardziej pochłaniające czas i uwagę zazwyczaj decyduje to w jakimi stopniu senior jest sprawny zarówno psychicznie jak i fizycznie. Niektórzy nie są niestety w stanie zapewnić odpowiedniej opieki seniorom nawet niezależnie od ich sprawności. Ponieważ nawet wysoce samodzielnie funkcjonujący seniorzy potrzebują kontaktu z rówieśnikami czy kreatywnych zajęć.

Dlatego też domy opieki wychodzą na przeciw z rozwiązaniami takimi jak rozróżnienie na pobyt stały oraz dzienny. Różnią się one zasadniczo miejscem zakwaterowania seniora. W przypadku pobytu dziennego seniorzy śpią we własnych domach przychodzą do ośrodka w określonych godzinach. Każdego dnia czekają tam na nich różne zajęcia aktywizacyjne. Do tego w ciągu dnia mają oni zapewnieni również ciepłe posiłki. Tak więc w ciągu dnia spędzają oni czas dokładnie tak jak seniorzy z pobytu stałego, którzy na koniec dnia rozchodzą się do swoich pokoi na terenie ośrodka.

Jeżeli nie jest się w stanie zapewnić odpowiedniej opieki, a senior ma obawy przed skorzystaniem z usług domu opieki warto jest wtedy zacząć od pobytu dziennego. Zazwyczaj pomaga to seniorom oswoić się z miejscem i wyzbyć się negatywnych skojarzeń czy przekonań na jego temat.

starsza pani po zawale lekarz

Jakie funkcje powinien pełnić DPS?

Ustawa o pomocy społecznej dosyć szczegółowo reguluje także kwestie dotyczące funkcji tych instytucji. Do najważniejszych zadań domów opieki społecznej należy zaspokajanie potrzeb bytowych, opiekuńczych czy wspomagających, do których należą:

- udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych,

- opieka higieniczna,

- kontakty z otoczeniem,

- niezbędna pomoc w załatwianiu spraw osobistych,

- pielęgnacja, także w czasie choroby,

- wyżywienie,

- utrzymanie czystości,

- pomoc w zakupie obuwia i ubrań,

- organizacja czasu wolnego.

 

Jakie wymagania techniczne powinien spełniać budynek oraz pokoje mieszkalne?

Placówka taka powinna być przystosowana do zapewnienia całodobowej opieki swoim użytkownikom. Jak wskazuje ustawa o pomocy społecznej budynek i jego otoczenie nie może mieć barier architektonicznych. Co więcej, powinna się w nim znajdować winda - w innym przypadku pokoje mogą być usytuowane tylko na parterze. Dosyć szczegółowo uregulowana jest także kwestia metrażu przypadającego na osobę. Co do zasady, pokoje nie powinny być więcej niż trzyosobowe, a pokój jednoosobowy nie może być mniejszy niż 9 m2. Z kolei w pokojach dwu- i trzy-osobowych na osobę powinno przypadać co najmniej 6 m2. Ustawodawca wprowadza jedynie wyjątek dla pokojów osób leżących - mogą być czteroosobowe.

 

Każdy pokój mieszkalny musi być wyposażony w odpowiedniej liczbie w:

- łóżko lub tapczan,

- szafę,

- stół,

- krzesła,

- szafkę nocną.

 

Ponadto każda placówka tego typu powinna posiadać:

- pokój dziennego pobytu służący jako jadalnia,

- pomieszczenia pomocnicze do prania i suszenia,

- jedną łazienkę dla nie więcej niż pięciu osób i jedną toaletę dla nie więcej niż czterech osób, wyposażone w uchwyty ułatwiające osobom mniej sprawnym korzystanie z tych pomieszczeń, z tym że jeśli liczba osób leżących przekracza 50% ogólnej liczby mieszkańców, dopuszcza się zmniejszenie liczby tych pomieszczeń o 25%.

 

Jakie posiłki powinny być zapewnione?

Każdy dom pomocy społecznej ma obowiązek zapewnić swoim użytkownikom trzy posiłki dziennie, w tym posiłki dietetyczne, zgodnie ze wskazaniami lekarze. Co ważne, przerwa między posiłkami nie powinna być krótsza niż 4 godziny, przy czym ostatni posiłek nie może być podany wcześniej niż o 18. Oprócz tego należy w międzyczasie zapewnić dostęp do napojów i drobnych przekąsek.

Opieka nad osobami starszymi jest niekiedy pod wieloma względami podobna do opieki nad dzieckiem, jednak niewiele osób zarzuca pracującym rodzicom, że postępują niewłaściwie prowadząc dziecko do żłobka czy przedszkola. Warto więc wziąć ten fakt pod uwagę. Domy opieki mają nie tylko zapewniać seniorom opiekę, na którą wskazuje sama nazwa, ale dają też okazję do spotkań towarzyskich z rówieśnikami, pielęgnowania pasji i rozwoju.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny