Wielkimi krokami zbliża się ogłoszenie konkursu na działania w ramach projektu FENX.06.01-IP.03-001/23 „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej POZ”. Granty mają na celu zwiększenie dostępności do leczenia i zwiększenie efektywności leczenia w POZ.
Program FEnIKS i inne fundusze europejskie mogą znacząco wpłynąć na rozwój i poprawę funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Możliwość skorzystania z grantów, przyczyni się do podniesienia jakości świadczonych usług, zwiększenia dostępności opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli i modernizacji przychodni. Za kilka tygodni ruszy nabór wniosków w ramach projektu FENX.06.01-IP.03-001/23. Jest on częścią Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 – 2027. Projekt ten został ukierunkowany na wsparcie sektora zdrowia.
Cel programu FEniKS dla sektora zdrowia
Priorytet FENX.06 ma na celu poprawę jakości i dostępności usług zdrowotnych oraz rozwój innowacyjnych technologii medycznych w Polsce. W ramach tego priorytetu wspierane są projekty, które przyczyniają się do modernizacji infrastruktury zdrowotnej, wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych i informatycznych.
Projekt FENX.06.01-IP.03-001/23, ma na celu wsparcie działań związanych z modernizacją przychodni, czyli inwestycje w budowę, rozbudowę, remonty oraz wyposażenie placówek medycznych. Drugim celem jest wprowadzanie nowych technologii diagnostycznych, terapeutycznych oraz systemów zarządzania w służbie zdrowia. Ważnym elementem rozwoju placówek, jest także zwiększenie dostępności i efektywności systemu opieki zdrowotnej, zwłaszcza na terenach o mniejszej gęstości zaludnienia.
Dla kogo dofinansowanie z programu FEnIKS?
Wnioski mogą składać podmioty, które wykonują działalność leczniczą POZ, podmioty, które posiadają aktywne kontrakty z NFZ lub chcą podpisać taką umowę przed rozpoczęciem realizacji projektu. W szczególny sposób premiowane będą podmioty, znajdujące się na obszarach defaworyzowanych czyli z obszarów „białych plam”.
POZ mogą liczyć na wsparcie, a wysokość dofinansowania uzależniona jest od wielkości placówki i ilości aktywnych pacjentów. Placówki mające do 5000 pacjentów mogą otrzymać 300 tysięcy zł. Te które mają liczbę pacjentów mieszczącą się w przedziale 5000 - 10 000 - mogą liczyć na dofinansowanie do 450 tysięcy złotych, powyżej 10 000 pacjentów granty do 600 tysięcy złotych.
Korzyści dla POZ z projektu FEnIKS
Modernizacja przychodni i podniesienie jakości opieki, to główne cele dofinansowania z funduszy FeniKs. Placówki POZ, starające się o dofinansowanie z programu FEnIKS, mogą unowocześnić posiadaną bazę sprzętową, poszerzyć możliwości diagnostyczne, co wiąże się z ułatwieniem dostępu pacjentów do kompleksowej opieki w POZ. Rozwój telemedycyny to istotny punkt, który może przyczynić się do skrócenia czasu oczekiwania na diagnozowanie pacjentów. W kontekście opieki koordynowanej, idealnie sprawdzą się holtery EKG i holtery ciśnieniowe. Posiadanie takiego sprzętu w placówce, zdecydowanie skróci czas diagnostyki. Zakładając holter pacjentowi w placówce POZ, odczyt wyniku badania w sposób zdalny może opisać lekarz kardiolog. Przekazanie opisu do lekarza prowadzącego w POZ sprawia, iż otrzymuje on kompleksową informację, wie w jaki sposób zaopiekować się pacjentem i jakie leczenie wdrożyć. Wykorzystanie kompetencji specjalistów medycyny rodzinnej i lekarzy różnych specjalności w dużej mierze skróci kolejki u specjalistów i przełoży się na sprawniejsze zajęcie się pacjentem. Dynamiczny rozwój informatyzacji pozwala na zmianę papierowych wersji dokumentacji na elektroniczną, a archiwizowanie i przechowywanie danych przenosi się na serwer.
Czym się kierować przy wyborze sprzętu do POZ?
Decydując się na doposażenie placówki, należy się zastanowić, jaki sprzęt sprawdzi się w placówce. Inwestowanie dużych pieniędzy w sprzęt, którego nikt w placówce nie umie obsługiwać mija się z celem. Zakupując sprzęt, należy pamiętać o planie serwisów, przeglądów, konserwacji i legalizacji. Wszystko wykonuje się zgodnie z zapisami w paszportach technicznych. Cały proces logistyczny powinien być dobrze przemyślany. Decydując się na zakup np. holtera ciśnienia, należy założyć, kto będzie zajmował się zakupem i zamawianiem np. jednorazowych podkładów pod mankiet.
FEnIKS pozwala na zakup wag kolumnowych, niemowlęcych, tablic do badania wzroku, stołów do badania niemowląt, kozetek lekarskich, aparatów EKG, lodówek z monitoringiem temperatury (wysoka jakość sprzętu zapewnia właściwe przechowywanie szczepionek). POZ może się także wyposażyć w aparaty do pomiarów ciśnienia z mankietami dla dzieci i dorosłych jak i pacjentów z otyłością. Przychodnie, które pod swoją opieką mają dużo dzieci, noworodków i niemowląt, mogą zainwestować w bilirubinometr, który jest bezinwazyjnym sprzętem do obserwacji poziomu bilirubiny. Mając zużyty sprzęt, można pokusić się o jego wymianę (stetoskopy, otoskopy czy dermatoskopy).
Jeśli placówki POZ, w swoich szeregach mają dietetyków, bardzo przydatnym sprzętem może okazać się waga z analizatorem składu ciała. W ramach porad dietetycznych, pacjent może śledzić postępy swojej diety. Waga z analizatorem składu ciała, może stać się motywatorem do dalszej pracy i dbania o własne zdrowie. Podobnie detektor przepływu doopler. Pacjenci borykający się z cukrzycą, przynajmniej raz do roku powinni mieć przeprowadzone badanie kończyn dolnych, zwłaszcza stóp (pod kątem czucia oraz ukrwienia). W wielu placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, brakuje aparatów do szybkiej diagnostyki. Analizator daje szersze spektrum oceny stanu pacjenta - np. szybka ocena CRP. Im szybsza diagnoza, tym szybciej wdrażane leczenie. Rzeczy pozamedyczne, to kolejne elementy wyposażenia POZ, w które można zainwestować. Komputery, urządzenia wielofunkcyjne, serwery backupowe, centrala telefoniczna czy chat bot. Są to niezbędne sprzęty, które ułatwiają pracę personelu. Inwestycje FEnIKSa są szansą na modernizację przychodni i poprawienie satysfakcji pacjentów i personelu medycznego.
Sklep medyczny Kredos, zajmuje się przygotowaniem ofert i wycen na sprzęt medyczny dla wszystkich placówek medycznych. Wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy są zawsze gotowi, aby Państwu pomóc i odpowiedzieć na wszelkie pytania. Zapraszamy do kontaktu!