ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Wypisanie noworocznych postanowień przychodzi nam z łatwością. Ale co zrobić, żeby stały się naszą codziennością, a nie tylko kilkutygodniowym wyzwaniem? Oto kilka podpowiedzi, które pomogą dotrzymać postanowień?

Wszyscy marzą o zdrowiu, pięknej sylwetce i długowieczności. Chcemy być perfekcyjni w każdym aspekcie i dążymy do tego, aby osiągać zamierzone cele w każdej sferze życia. Gdy przychodzi nowy rok, kalendarze wielu ludzi pękają w szwach od postanowień. Wśród nich królują między innymi obietnice związane właśnie ze zdrowiem i dietą. Wypisanie nawyków, które chcemy wprowadzić do swojego życia, przychodzi nam z łatwością. Trudniej jednak o ich utrzymanie.

Pierwsze dni i tygodnie mijają stosunkowo łatwo, ale z czasem motywacja spada i porzucamy ustalone postanowienia. Co zrobić, aby zyskać kontrolę nad wprowadzaniem zdrowych nawyków? Jak sprawić, aby stały się one naszą codziennością?

 

7 nawyków, które pozwolą Ci cieszyć się piękną sylwetką i zdrowiem

Podstawą wprowadzenia w życie zdrowych nawyków jest konkretne ich określenie. Wypisz wszystkie działania, jakie chcesz wprowadzić do codziennej rutyny, aby móc weryfikować postępy ich wdrażania. Pamiętaj, aby wprowadzać je stopniowo. Gdy jeden nowo wprowadzony nawyk stanie się Twoją codziennością, dopiero wtedy wdrażaj kolejny.

 

Jakie nawyki warto wprowadzić, jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką?

  • Zdrowo się odżywiaj - to podstawa każdej diety, a także codziennej pielęgnacji. To, co jesz, ma ogromny wpływ na to, jak się czujesz i jak wygląda Twoje ciało.
  • Utrzymuj odpowiednią masę ciała - regularnie sprawdzaj swoją wagę i wskaźnik BMI. Zarówno nadwaga jak i niedowaga przyczyniają się do zaburzeń zdrowotnych więc należy ich unikać. Znacznie łatwiej jest kontrolować właściwą masę ciała i ją utrzymywać niż dopuścić do jej przekroczenia i zrzucać niepotrzebne kilogramy.
  • Postaw na aktywność fizyczną - absolutne minimum to 3 razy w tygodniu po min. 30 minut - tyle powinien trwać wysiłek fizyczny. Trening możesz wykonywać na siłowni, w zaciszu domowym, jak również w okolicznym parku. Wybierz ulubioną dyscyplinę sportu i postaraj się wdrożyć aktywność fizyczną do swojego życia na stałe.
  • Odstaw cukier - jego nadmiar szkodzi zarówno Twojej sylwetce, jak i zdrowiu. Spożywanie słodyczy pozostaw na specjalne okazje, a na co dzień nie traktuj ich jako elementu jadłospisu. W wielu potrawach naturalnie występuje cukier i nie ma potrzeby, aby dodatkowo spożywać go jako dodatek do codziennych posiłków.
  • Nie pal papierosów - mowa o paleniu czynnym, jak i biernym. Problemy wynikające z palenia papierosów są oczywiste. Nie zawsze pamiętamy jednak o tym, aby nie być tzw. biernym palaczem. Jeśli nie borykasz się z tym nałogiem, nie niszcz swojego zdrowia, będąc towarzyszem innego palacza.
  • Ogranicz spożywanie alkoholu - lampka wina raz na jakiś czas jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale regularne picie alkoholu negatywnie wpływa na Twoje zdrowie i na to, jak prezentuje się Twoja figura.
  • Wysypiaj się - regeneracja organizmu jest istotna. Odpowiednia ilość godzin snu zapewni Ci siłę i motywację do realizacji wszystkich zadań, jakie ustalisz na dany dzień, a tym samym przyczyni się do wdrażania i umacniania nowych nawyków. 

 

Jak wytrwać w postanowieniach?

Wypisz na kartce wszystkie swoje postanowienia, a następnie rozpisz konkretne zadania, które są niezbędne do ich realizacji. Odhaczaj poszczególne zadania na swojej liście „to do”. Zobaczysz, jak małymi kroczkami będziesz zbliżać się do osiągnięcia wyznaczonych celów. Podział zadań na mniejsze etapy jest tutaj kluczowy. Pozwala to stopniowo wdrażać nowe nawyki w życie, bez wywracania codziennej rutyny do góry nogami. Do pełnej kontroli mogą przydać się gadżety elektroniczne. Aplikacje w telefonie, dedykowane zarządzaniu projektami i zadaniami ułatwią Ci kontrolowanie zaplanowanych zadań i terminową ich realizację.

bieganie zima jesien11

Ruch pod kontrolą

Do kontroli aktywności fizycznej może posłużyć Ci aplikacja lub czujnik aktywności - możesz oczywiście stosować jedno i drugie. Załóż czujnik na rękę i śledź ilość ruchu, spożywanych kalorii czy liczbę wykonanych w ciągu dnia kroków. Zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia WHO, minimalna dawka ruchu dla osoby dorosłej wynosi 150 minut tygodniowo. Kontroluj swoją aktywność fizyczną i sprawdź, czy wpisujesz się w te zalecenia. Czujniki ruchu  stosowane podczas treningu to dobry sposób na monitorowanie pulsu. Możesz wybrać te zakładane na rękę lub pas piersiowy.

Pomiary pulsu podczas treningu przekładają się na osiąganie jeszcze lepszych wyników sportowych. Puls podczas treningu może wzrosnąć nawet do 200 uderzeń na minutę, podczas gdy prawidłowy puls podczas spoczynku wynosi ok. 60-80 uderzeń na minutę u osób dorosłych. Dla przykładu: prawidłowy puls podczas aktywności fizycznej, jaką jest spacer, wynosi ok. 70 uderzeń na minutę dla osoby dorosłej. Pamiętaj, że im bardziej wysportowany jest Twój organizm, tym mniejsza jest wartość pulsu spoczynkowego. Warto w tym celu zasięgnąć porady specjalisty i ustalić, jaki jest Twój puls spoczynkowy i maksymalny, a także zalecany puls treningowy.

regularne picie wody

Sposoby na wypijanie zalecanych 2,5 litrów wody dziennie

2,5 litra to zalecana przez dietetyków ilość wody, jaką dziennie powinna spożyć dorosła osoba. Minimalna ilość wody, jaką należy wypijać każdego dnia to 1,5 l, podczas gdy eksperci Światowej Organizacji Zdrowia WHO zalecają wypijanie nawet 3 litrów wody dziennie. Rozbieżności te mogą wynikać z faktu, że zalecana dzienna dawka wody będzie zróżnicowana z uwagi na wiek, płeć, aktywność fizyczną i codzienną dietę konkretnej osoby, a także klimatu, w jakim mieszka i aktualnej pory roku.

Zdecydowanie warto kontrolować ilość spożywanej wody i zadbać o to, aby codziennie wypijać przynajmniej najmniejszą zalecaną ilość. Niedobory wody w organizmie przejawiają się bólem i zawrotami głowy, spadkiem koncentracji i wydolności organizmu, a nawet zaburzeniami pracy serca. Nie warto narażać na to swój organizm, jednak czasem wypijanie właściwej ilości płynów przychodzi z trudem.

 

Jak wypijać zalecane 2,5 litra wody dziennie?

  • Miej wodę zawsze pod ręką - w domu, w biurze, w samochodzie i w torebce. Noś wodę ze sobą i dbaj o to, aby butelka wody znajdowała się w każdym miejscu, w którym przebywasz. Gdy będziesz mieć wodę pod ręką, istnieje większa szansa, że będziesz pamiętać o jej piciu.
  • Licz ilość wypijanych szklanek - określ ilość szklanek, jaką codziennie planujesz wypić i zapisuj każdą wypitą szklankę do notatnika lub w specjalnej aplikacji. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad tym, ile wody musisz jeszcze wypić do końca dnia.
  • Skorzystaj z pomocy managera - mowa o elektronicznym managerze picia. Postaw go w domu i w biurze i wypijaj szklankę wody za każdym razem, gdy manager wyda sygnał diodowy lub dźwiękowy.

Sposobów na kontrolę zdrowych nawyków jest sporo - począwszy od zapisywania ich w standardowym notesie, poprzez użytkowanie w tym celu specjalnych aplikacji, aż po zastosowanie stworzonych w tym celu gadżetów elektronicznych. Wybierz, który sposób jest dla Ciebie najlepszy i wdrażaj do codziennej rutyny działania, które przyczynią się do zadbania o Twoją sylwetkę i zdrowie.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny