ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Dzięki zmierzeniu saturacji można dowiedzieć się, czy we krwi jest wystarczająca ilość tlenu czy też nie. Temat niezwykle ważny, z którym bez wątpienia powinna zapoznać się każda osoba uzależniona od palenia.  

Płuca palacza - czyli jak one w rzeczywistości wyglądają?

Z pewnością każdy z nas ma w głowie obraz, jaki przedstawiali nam nauczyciele jeszcze w szkole podstawowej. Po jednej stronie płuca osoby niepalącej, po drugiej - palacza. Czarne, smoliste, zmienione w swoim kształcie, takie, na widok których po prostu odwróciliśmy wzrok. No właśnie! I choć to były tylko zdjęcia, rzeczywistość niczym się tutaj nie wyróżnia. Jak wygląda zatruwanie płuc różnego rodzaju związkami, które są szkodliwe i zagrażają zdrowiu, a nawet i życiu palacza?

Osoba paląca wdycha substancje chemiczne, które znajduje się w dymie papierosowym. Te podrażniają nabłonek płuc, który jest niezwykle delikatny. W ten sposób tworzy się stan zapalny. Rzęski, które mają za zadanie oczyścić powietrze z substancji toksycznych, działają tutaj w spowolnionym tempie, a do płuc dociera śluz i inne substancje, które wpływają na jakość pracy układu oddechowego i zwiększone ryzyko zachorowania na liczne choroby, w tym nowotwór płuc. W konsekwencji, patrząc na badania, widoczna jest tutaj zwiększona gęstość, jak również i produkcja śluzu. Rzęski nie usuwają go, a więc palacz cierpi na uporczywy, męczący kaszel. To wszystko dalej prowadzi do znacznie częstszych infekcji płuc, w tym na przykład do przewlekłego zapalenia oskrzeli.

 

Co może powodować palenie?

Głównym skutkiem palenia papierosów są trwałe uszkodzenia płuc. Wynika to z rozwijających się w nich stanów zapalnych, jak również i powstałych w wyniku palenia blizn. W ten sposób płuca stają się mniej elastyczne, a wymiana tlenu w nich jest znacząco ograniczona. Idąc dalej, długotrwałe palenie może doprowadzić także do rozedmy płuc. Jest to niszczenie pęcherzyków płucnych, które prowadzą do problemów z oddychaniem i duszności. Na szczęście zmiany w płucach są odwracalne i mogą one poprawić jakość swojej pracy, dlatego też na rzucenie palenia - NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO.

saturacja palacz1 

Jak wygląda saturacja u palacza? 

Saturacja jest to określenie ilości związanej we krwi hemoglobiny z molekularnym tlenem do całkowitej jej ilości w ludzkim organizmie. Wiadomo, iż aby żyć, potrzebny jest tlen. To najważniejszy dla nas pierwiastek. Obok pulsu, a także temperatury ciała, ciśnienia krwi i częstotliwości oddechu, to właśnie ona jest piątym parametrem życiowym. Nie trzeba więc nikogo przekonywać, jak ważną odgrywa ona dla nas rolę, mimo iż wielu z nas zupełnie na jej temat nie ma pojęcia. Normy saturacji w tętnicach u osoby dorosłej, zdrowej wynoszą 95 - 99%, w żyłach około 75%. Im człowiek starszy, tym też ta saturacja spada. A jak to wygląda w przypadku palaczy? 

Jeżeli chodzi o wyniki pomiarów, według badań nie są one znacząco niższe, niż w przypadku osób niepalących. Posiadając więc pulsoksymetr, tutaj nie zawsze można zauważyć spadek saturacji, stąd też wielu osobom tak ciężko jest uwierzyć, jakie skutki palenie może spowodować dla organizmu. To jednak, że wynik ten mieści się często w normach nie oznacza, że człowiek nie truje swojego organizmu. Nikotyna powoduje zwiększenie występowania wielu chorób, prowadząc nawet do śmierci. Do tego zmniejsza się jakość życia, pojawiają się problemy z oddychaniem, a duszący kaszel nie daje o sobie zapomnieć. Czy tak chcemy, aby wyglądało nasze życie?

Prawdą jest, że wśród dostępnych używek, alkohol i papierosy są tymi najczęściej wybieranymi. Palacz bardzo szybko potrafi się od takiego palenia uzależnić. Sam dym tytoniowy jest bardzo szkodliwy i to nie tylko dla osoby palącej, ale również i dla jego otoczenia. Co jest tego przyczyną? Dym tytoniowy tworzy niezwykle toksyczną mieszankę, w której znajdują się między innymi: nikotyna, tlenek węgla, jak również i cyjanowodór. To właśnie te substancje niszczą organizm i na wielu płaszczyznach działają na niego negatywnie. Sama nikotyna trafiając do dolnego odcinka dróg oddechowych, wchłonięta jest przez pęcherzyki płucne do samego krwiobiegu, będąc dalej rozprowadzoną po całym ciele. Głębokość oddechu, jak również i pH dymu we krwi znajduje się w granicach od 31 - 41 ng/ml nikotyny. 

Skutkami palenia są między innymi:

  • miażdżyca
  • zwiększone ryzyko zawału serca
  • udar mózgu
  • rozedma płuc
  • infekcje górnych dróg oddechowych
  • nowotwory, w tym: jamy ustnej, gardła, przełyku, płuc, a także trzustki czy żołądka

 

Zakup pulsoksymetru

Bez wątpienia, bez względu na to, czy palimy papierosy czy też nie - pulsoksymetr jest takim urządzeniem medycznym, jaki powinien mieć w domu każdy z nas. Dawniej używano jedynie sprzętów stacjonarnych i były one dostępne jedynie w szpitalach. Dziś rynek ma nam do zaoferowania tak zwane pulsoksymetry kieszonkowe, które może mieć każdy z nas. Sprawdzanie saturacji odgrywa tak naprawdę bardzo ważną rolę. Jeśli pojawiają się duszności, problemy z oddychaniem, bóle lub zawroty głowy, na pewno na nią należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, a to właśnie urządzenie działa niezawodnie. W przypadku palaczy sprzęt taki na własny użytek, powinien mieć jeszcze większe znaczenie.

Według przeprowadzonych badań, w krajach rozwiniętych samo palenie papierosów przyczynia się do śmierci blisko 20 - 40% osób w kraju, a w krajach nierozwiniętych od 40 do 60%. Wyniki są naprawdę zatrważające. Jeśli chodzi o saturację, ta prowadzi do niedotleniania organizmu, która to w konsekwencji jest niebezpieczna, wręcz zagrażająca życiu człowieka. I choć u palaczy nie jest ona specjalnie obniżona, by mogła prowadzić do niedotlenienia, to jednak samo palenie jest bardzo szkodliwe dla całego organizmu człowieka. Nawet więc, jeśli pulsoksymetry wskażą prawidłowy pomiar, nie oznacza to, że problemu nie ma. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny