Pulsoksymetry są urządzeniami  niezbędnymi do przeprowadzania pomiaru saturacji krwi. Sprawdzają się one w sposób szczególny wśród pacjentów zmagających się z chorobami układu oddechowego i sercowo - naczyniowego. W dobie jednak i wszechobecnego na każdym kroku koronawirusa - także są doskonałymi urządzeniami medycznymi, pomagającymi z walce z tą chorobą. 

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr  to urządzenie, które służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, a więc dokładnie wysycenia jej tlenem. Możliwe jest to dzięki różnym długościom fal - czerwonej i podczerwonej. W jaki sposób? Urządzenie takie mierzy między innymi stopień pochłaniania przez czerwone krwinki promieniowania o różnych długościach fal. Te fale mogą mieć 660 nanometrów i określane są jako czerwone, a także 940 nanometrów i określane są jako podczerwone. 

Od czego uzależniony jest stopień pochłaniania fal przez hemoglobinę? Przede wszystkim zależy on od tego, czy ta hemoglobina transportuje tlen czy też nie. Stopień nasycenia tlenem obliczany jest na podstawie różnic w pochłanianiu emitowanego promieniowania przez hemoglobinę, oczywiście z wzięciem pod uwagę stałej absorpcji.

 

Używanie pulsoksymetrów w walce z Covid - 19

Choć jeszcze do niedawna pulsoksymetry wykorzystywane były przede wszystkim dla pacjentów z problemami oddechowymi, z nadciśnieniem, cukrzycą czy chorobami układu sercowo - naczyniowego, to coraz częściej ich zastosowanie sprawdza się w przypadku leczenia pacjentów z Covidem - 19. Dlaczego więc w przypadku koronawirusa, pomiar saturacji odgrywa tak istotną rolę i ma tak duże znaczenie?  

Tego typu urządzenia stanowią doskonały wybór w przypadku kontrolowania przebiegu choroby COVID - 19. Każdy z nas z pewnością wie, że jednym z najbardziej poważnych objawów tej choroby są problemy z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej i duszności, które mogą powodować zawroty głowy i omdlenia. Dzięki regularnym pomiarom można wykryć szybko i nieinwazyjnie wszelkie nieprawidłowości, by od razu zareagować i odpowiednio działać. Tylko bowiem w taki sposób można uchronić się przed powikłaniami, jakie niesie za sobą niedotlenienie. W bardzo wielu przypadkach, pacjenci przechodzą tak zwaną cichą hipoksję, a więc nie ma znaczących objawów, które mogą świadczyć o niedotlenieniu organizmu. Poprzez badanie pulsoksymetrem, ten wynik jest w pełni miarodajny, pozwalający na podjęcie określonych kroków. To, co stanowi bardzo ważną informację - osoby, które mają pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i wskazania przez lekarza do konieczności posiadania takiego sprzętu, mogą ubiegać się o jego refundację przez NFZ, zgodnie z zapowiedziami Ministra Zdrowia. 

pulsoksymetr maseczka 

COVID - 19 a niskie nasycenie tlenem

Wśród pacjentów, u których wykryty został COVID - 19 zauważa się spadek nasycenia tlenem, który niekoniecznie wiąże się z problemami z oddychaniem. Nie mając pulsoksymetru, można zupełnie nie wiedzieć o tym, że do niedotlenienia organizmu dochodzi, ale skutki tego stanu rzeczy z pewnością zostaną już zauważone. Często w początkowym etapie pacjent czuje się dobrze. Pojawiają się delikatne problemy z oddychaniem, zadyszka, szybkie męczenie się. Po jakimś czasie człowiek się do tego już przyzwyczaja i nie odczuwa tak, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego. W hemoglobinie jest tego tlenu coraz mniej i mniej, co wpływa znacząco na stan zdrowia, w jakim dana osoba się znajduje. Jeśli reakcja nie jest podjęta natychmiast, bo pacjent nie odczuwa znaczących objawów niedotlenienia, dalszy przebieg choroby może być bardzo ciężki i niebezpieczny, dlatego też im większej kontroli poddaje się saturację, tym mniejsze pojawia się prawdopodobieństwo wystąpienia skutków niedotlenienia organizmu. 

Wśród dostępnych na rynku sprzętów medycznych, z całą pewnością to właśnie pulsoksymetr jest tym najbardziej pożądanych i wybieranych na przestrzeni ostatniego roku. Wiąże się to przede wszystkim z postępującym przebiegiem choroby i coraz większą ilością osób, które to z COVIDEM - 19 się zmagają. To właśnie podczas epidemii tej choroby, zyskał na popularności, mimo iż wcześniej także był wykorzystywany.

 

Hipoksja - czyli co warto wiedzieć na temat niedotlenienia organizmu?

Hipoksja jest to stan niedotlenienia tkanek, jaki wynika między innymi z niedoboru tlenu we krwi. Stan taki może być zagrożeniem życia osoby, która z taką przypadłością się zmaga. 

Przyczynami takiego stanu mogą być:

 •  choroby układu oddechowego: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozedma płuc, niedodma 
 • choroby krwi: anemia, zatrucie tlenkiem węgla, wady przeciekowe serca, 
 • choroby układu krążenia: niewydolność serca
 • obrzęk płuc
 • zatorowość płucna
 • COVID - 19

 

Jakie objawy powoduje hipoksja?

 • sinica centralna - niebieskawe usta, język i błony śluzowe
 • bóle i zawroty głowy
 • problemy z widzeniem
 • senność
 • duszności
 • ciągłe zmęczenie 
 • nadkrwistość
 • przyspieszone bicie serca
 • palce pałeczkowate

 

Jak leczyć hipoksję?

Na samym początku należy zaznaczyć, iż nieleczona - może doprowadzić  do nadciśnienia płucnego i niewydolności serca. Tak istotna jest więc szybka reakcja i odpowiednie działanie. Po pierwsze - doraźna tlenoterapia, a więc czysty tlen podawany jest po to, aby chory mógł łatwiej oddychać, jednocześnie zwiększając ilość tlenu we krwi, która dalej rozprowadzana jest do wszystkich tkanek organizmu. Po drugie - leczenie przyczyny. Aby bowiem poradzić sobie z hipoksją, niezbędne jest znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy i rozpoczęcie odpowiedniego do tego leczenia. 

 

Jedno jest pewne- w leczeniu koronawirusa, z pewnością obecność pulsoksymetrów odgrywa bardzo ważną rolę, aby zapobiec wystąpieniu hipoksji, niezwykle niebezpiecznej dla organizmu człowieka, powodując szereg nieodwracalnych dla niego zmian. Stosując pulsoksymetry, średnio 2 -3 razy na dobę, można mieć saturację pod pełną kontrolą i w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, możliwa jest natychmiastowa reakcja i pomoc medyczna, czyli to, co w gruncie rzeczy odgrywa wartość nadrzędną. 

 

A jeśli temat pulsoksymetrów, ich norm i wartości, a także i samego pojęcia saturacji, to zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do zapoznania się z pozostałymi naszymi artykułami.