ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Pulsoksymetr to urządzenie medyczne służące do pomiaru poziomu saturacji, czyli stopnia wysycenia krwi tlenem. Aparaty umożliwiają szybkie sprawdzenie podstawowych parametrów życiowych, gdyż poza saturacją mierzą również tętno. Obecnie na rynku znajdują się także pulsoksymetry do użytku domowego, co umożliwia pacjentom wykonywanie samodzielnych pomiarów. Jaki pulsoksymetr wybrać i komu jest on potrzebny?

Jak działa i do czego służy pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to urządzenie, które do wykonania pomiarów wykorzystuje interakcje zachodzący między tkankami i płynami ustrojowymi ludzkiego ciała a promieniowaniem optycznym.

Te parametry pozwalają określić stopień nasycenia krwi tlenem, co jest jednym z istotnych wskaźników życiowych. Oprócz tego, badając pulsacyjny sygnał wytwarzany przez krew tętniczą w palcu, pulsoksymetry podają wskaźnik tętna.

Urządzenia te stosowane są na szpitalnych oddziałach, aby monitorować proces oddychania pacjentów. W przypadku wykonywania zabiegów lub operacji ze znieczuleniem ogólnym stosowanie pulsoksymetru jest niezbędne do kontroli stanu zdrowia i życia pacjenta. Kolejnym zastosowaniem sprzętu z tej kategorii jest oddział wcześniaków i noworodków z niską masą urodzeniową oraz wszystkich pacjentów szpitalnych z zaburzeniami oddychania –  bez względu na oddział, na którym się znajdują.

 

Pulsoksymetr - jak używać?

Osoby, które nie rozstają się z pulsoksymetrem, doskonale wiedzą, jak go używać. Niemniej jednak istnieje spora grupa ludzi, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tym urządzeniem.

Jak używać pulsoksymetr?

 • Pozostań w bezruchu – pomiar saturacji i tętna powinien odbywać się spokojnie, najlepiej w pozycji siedzącej.
 • Usuń ograniczenia - pomiary wykonywane przez pulsoksymetr mogą zostać zakłócone nawet przez takie „drobiazgi” jak sztuczne paznokcie, czy chociażby lakier znajdujący się na płytce paznokcia. Jeśli nie masz możliwości usunięcia lakieru, bezwzględnie usuń wszystkie inne warstwy izolujące: bandaż, plaster z opatrunkiem itp.
 • Umieść urządzenie na palcu dowolnej ręki - w celu odczytu prawidłowych wartości, pulsoksymetr umieść na palcu środkowym lub wskazującym.

Stosowanie pulsoksymetru jest proste i nie powinno sprawiać nikomu najmniejszych problemów. Warto pamiętać, aby pomiaru nie dokonywać na mokrych ani zimnych dłoniach.

Kto powinien regularnie badać saturację?

Kto powinien badać saturację? W warunkach szpitalnych odpowiedź jest oczywista:

 • Wszystkie osoby, których stan jest krytyczny i wymagają stałej kontroli tętna i poziomu natlenienia organizmu;
 • Pacjenci w trakcie operacji i zabiegów, aby móc kontrolować na bieżąco ich stan;
 • Pacjenci bezpośrednio po wykonanym zabiegu, aby móc monitorować ich funkcje życiowe.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku pulsoksymetrów nadgarstkowych i napalcowych. Prostota ich działania może sprawić, że pacjenci potraktują to urządzenie wyłącznie jako kolejną zabawkę, a pomiary będą wykonywać odruchowo, nie zastanawiając się nad ich zasadnością.

Pulsoksymetr niebieski 

Kto powinien mieć pulsoksymetr stale przy sobie i regularnie badać saturację?

 • Osoby borykające się z problemami układu oddychania;
 • Osoby, które uskarżają się na gwałtowne reakcje układu krwionośnego i związane z nim choroby;
 • Pacjenci, którzy są świeżo po operacji lub zabiegu w warunkach szpitalnych;
 • Wszystkie osoby, które otrzymają takie zalecenie od swojego lekarza;
 • Seniorzy; 

 

Pulsoksymetr napalcowy - czy jego wynik jest wiarygodny?

Pulsoksymetry stosowane w placówkach medycznych to tzw. pulsoksymetry stacjonarne. Taki sprzęt wymaga stałego dostępu do źródła prądu, a oprócz poziomu saturacji wskazuje również ciśnienie krwi i kontrolę oddechu. Drugą klasyfikacją tych sprzętów medycznych są pulsoksymetry przenośne, które stworzone zostały do użytkowania ich w domowych warunkach – dzielą się na urządzenia napalcowe lub nadgarstkowe. Te pierwsze cieszą się ogromną popularnością głównie z uwagi na ich kompaktowy wymiar, a także szybki czas wykonywania pomiaru. Co więcej, pulsoksymetr napalcowy mierzy saturację i tętno również w sytuacji, gdy pacjent porusza się i nie potrafi wytrzymać ani chwili w całkowitym bezruchu.

Czy warto zainwestować w to urządzenie? Zdecydowanie tak! Nawet najmniejszy z oferty sprzętów, pulsoksymetr napalcowy, pozwala otrzymać wiarygodny wynik i kontrolować poziom nasycenia organizmu tlenem, co jest kluczowe w przypadku wielu chorób. Miłośników technologii i innowacji z pewnością zaciekawi fakt, że niektóre modele pulsoksymetrów posiadają wbudowany bluetooth.

Za prawidłowy poziom saturacji u dorosłej osoby uznaje się wskaźnik 95-97%. Jeśli Twoja saturacja nie jest właściwa, zadbaj o stałą kontrolę stopnia nasycenia tlenem organizmu i tętna. W tym celu wybierz pulsoksymetr napalcowy i noś go zawsze ze sobą, aby mieć pod kontrolą Twoje funkcje życiowe. Na rynku dostępne są przeróżne modele pulsoksymetrów - w tym urządzenie przenośne, o gabarytach tak małych, że schowasz je nawet do niewielkiej torebki lub kieszeni. Zainwestuj w wybrany model i dbaj kompleksowo o swoje zdrowie!

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny