Dokładny termometr lekarski jest potrzebny zazwyczaj wtedy, gdy mamy do czynienia z gorączką lub stanem podgorączkowym. Pozwala on na precyzyjne dokonanie pomiaru temperatury ciała oraz sprawdzenie, czy coś niepokojącego dzieje się w naszym organizmie. Profesjonalne urządzenia lekarskie tego typu stosowane są przez lekarzy i personel medyczny w szpitalach i przychodniach, jednak dostępność produktów sprawia, że każdy pacjent może mieć nowoczesny termometr we własnym domu. Już teraz sprawdź, jaki termometr lekarski wybrać dla siebie spośród wielu opcji dostępnych na rynku.

Skąd się bierze gorączka?

Temperatura 36,6 stopni Celsjusza uznawana jest za średnią temperaturę ciała. Każde podwyższenie temperatury do 37-38˚C nazywane jest stanem podgorączkowym. Sama gorączka występuje z kolei wówczas, gdy temperatura ciała ma wartość większą niż 38˚C. Niezależnie od tego, jaka jest jej przyczyna, gorączka zawsze alarmuje nas o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Precyzyjny pomiar temperatury ciała umożliwiają profesjonalne termometry lekarskie, które przeznaczone są także do użytku domowego.

 

Klasyczny termometr elektroniczny

Jednym z najpopularniejszych rodzajów termometrów medycznych jest termometr elektroniczny, który wyparł kultowe, szklane termometry rtęciowe. Urządzenie to jest stosunkowo tanie. W aptece lub sklepie medycznym zapłacimy za nie około 10-15 złotych. Termometr elektroniczny pokazuje określoną temperaturę na wyświetlaczu LCD, a zakończenie pomiaru sygnalizowane jest charakterystycznym dźwiękiem. Ten typ termometru lekarskiego można używać doustnie, doodbytniczo lub umieścić go pod pachą. Na uwagę zasługują tutaj elektroniczne termometry piórkowe, które mają giętką, elastyczną końcówkę. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku starszych dzieci.

 

Termometr lekarski bezdotykowy

Bardzo popularnym rodzajem stały się także termometry bezdotykowe na podczerwień, które zajmują wysokie miejsca w rankingach termometrów lekarskich. Taki sprzęt umożliwia bardzo dokładny i niezwykle szybki pomiar temperatury ciała, ale nie tylko. Termometry bezkontaktowe są wielofunkcyjne, ponieważ służą również pomiarowi temperatury otoczenia lub płynów. Mogą być także używane do mierzenia temperatury w nocy, podczas snu pacjenta lub domownika, w tym małego dziecka – bez potrzeby budzenia go.

Aby termometry na podczerwień dały precyzyjny wynik, wymagają od użytkowania ścisłego zastosowania się do instrukcji. Zazwyczaj pomiar za pomocą tego typu urządzenia dokonuje się z odległości 5 centymetrów od czoła lub danego obiektu. Cena takiego sprzętu medycznego jest też znacznie wyższa od klasycznego termometru elektronicznego i waha się w granicach 130-200 złotych.

termometr bezdotykowy rossmax hc 700

Termometry lekarskie do ucha

Wśród metod pomiaru temperatury ciała występują także te dokonywane poprzez uszy i skronie. Za pomocą termometru medycznego do ucha mierzy się temperaturę błony bębenkowej, a wynik uzyskiwany jest już po 1 sekundzie. Pomiar douszny ceniony jest przede wszystkim za to, że wskazuje temperaturę wnętrza ciała. Zmiany tzw. temperatury centralnej organizmu można wykryć znacznie szybciej, niż w trakcie pomiaru poprzez czoło, usta czy odbyt. Na rynku dostępne są także termometry skroniwo-douszne, których cena zbliżona jest do ceny termometrów lekarskich bezkontaktowych.

termometr beurer do ucha ft 58

Jaki termometr dla dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, jaki termometr dla niemowlaka wybrać. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj termometr bezdotykowy, który od razu pokazuje odpowiedni wynik. Odpowiedni dla maluchów z odruchem ssania jest także termometr typu smoczek, który jest wodoszczelny, a wyglądem przypomina standardowe smoczki dla małych dzieci. Termometr o kształcie smoczka jest elektroniczny i całkowicie bezpieczny, a pomiar temperatury dokonywany jest tutaj przez usta. Na zakup tego typu urządzenia trzeba przeznaczyć około 50 złotych.

Opiekunowie małych dzieci mogą także wybrać specjalny monitor temperatury z Bluetooth, które umożliwia na stały pomiar temperatury ciała dziecka – w ciągu dnia i w nocy. Taki termometr lekarski połączony jest ze specjalną aplikacją na smartfonie i umieszcza się go na skórze malucha za pomocą specjalnych, bezpiecznych plastrów medycznych. Wśród ciekawych funkcji znajdziemy tutaj m.in. alarm gorączki czy możliwość obsługi termometru z odległości 10 metrów.

termometr beurer by 11 frog

Termometr owulacyjny

Poza okresem chorobowym, pomiar temperatury ciała wykorzystuje się w naturalnych metodach planowania rodziny. Dzięki specjalnym, lekarskim termometrom owulacyjnym, kobiety które pragną zajść w ciążę, mogą określić dzień owulacji oraz termin dni płodnych. Taki termometr medyczny umożliwia sprawny pomiar ciepłoty ciała podczas każdego dnia. Produkty tego typu są wodoodporne, co sprawia, że łatwo jest utrzymać ich higienę. Na rynku dostępne są termometry owulacyjne z aplikacją, która zbiera i analizuje dane z termometru, co pozwala na szczegółowe śledzenie cyklu miesiączkowego.

 termometr owulacyjny beure ot 30 bluetooth

Gdzie kupić dobru termometr lekarski?

Bezpieczne, certyfikowane i łatwe w obsłudze elektroniczne termometry lekarskie renomowanych marek można kupić w sklepie medycznym Kredos. Termometry medyczne wszystkich typów dostępne w Kredos przeznaczone są zarówno do użytku w placówkach medycznych, jak i w warunkach domowych.