Pomiar temperatury u najmłodszych może dostarczać wielu problemów zatroskanym rodzicom. Dlatego istotnym jest żeby dokonać zakupu adekwatnego do potrzeb termometru. Nie można także zapomnieć, że wartość temperatury będzie inna w zależności od tego, w jakim miejscu dokonujemy pomiaru. Okazuje się, że pomiary mogą różnić się między sobą nawet o 0,5 stopnia Celsjusza. W jakich miejscach mierzyć temperaturę dzieciom? I jaki termometr dla dziecka będzie najlepszy?

Pomiar pod pachą

Mierzenie temperatury pod pachą jest tradycyjnym sposobem pomiaru, kojarzonym przede wszystkim z termometrem rtęciowym i elektronicznym. U dzieci ten sposób pomiaru wyróżnia się szczególnym niedogodnościami. Przede wszystkim, nie łatwo zmobilizować dziecko do zachowania bezruchu, co w tym przypadku jest niezbędne do tego by pomiar dał wiarygodne wyniki. Poza tym, termometr rtęciowy musi być ściśle przytrzymywany przez kilka minut (niewiele krócej zajmuje to przy użyciu termometru elektronicznego). Dlatego, termometry: rtęciowe i elektroniczne przeznaczone są dla dzieci powyżej 4 miesiąca życia.

 

Pomiar temperatury w uchu

Takiego pomiaru temperatury możemy dokonać u dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Na rynku jest wiele termometrów dousznych wychodzących na przeciw potrzebą konsumentów. Do ich cech zaliczają się: wygodny kształt, ułatwiający układanie się w dłoni, niewielka granica błędu (około 0,2 stopni Celsjusza), podświetlany i czytelny wyświetlacz. Niektóre modele posiadają podgrzewaną końcówkę, przydatną szczególnie podczas mierzenia temperatury u dzieci i niemowląt. Niektóre termometry mają wymienną końcówkę, co pozwala na zachowanie sterylności i ułatwia używanie przez kilku domowników. Pomiar trwa krótko, dzięki temu nie narażamy dziecka na znudzenie i poruszanie się, mogące zafałszować wynik. Poza tym, urządzenie wyłącza się automatycznie po zakończeniu pomiaru, co pozwala na oszczędzanie baterii. Trudności może przysporzyć sam sposób zbierania pomiarów, należy umieścić termometr prostopadle do błon bębenkowej, a następnie manipulować położeniem małżowiny usznej, po to aby wyprostować błonę bębenkową. W przewodzie słuchowym zewnętrznym nie powinien znajdować się wosk. Nowoczesne termometry bezdotykowe, umożliwiające pomiar w uchu, pozwalają uniknąć wielu niedogodności.

 

Pomiar temperatury w ustach

Najrozsądniejszym wyborem termometru dla dzieci i niemowląt do pewnego wieku jest termometr w smoczku. Nie ryzykujemy, że dziecko przegryzie elementy urządzenia. U starszych dzieci można zastosować, termometr elektroniczny, umieszczany pod językiem. Aby uzyskać precyzyjny wynik, dziecko nie powinno otwierać ust podczas wykonywania pomiaru.

 

Pomiar temperatury w odbycie

Ten rodzaj pomiaru przeznaczony jest dla starszych dzieci powyżej trzeciego roku życia. Do mierzenia temperatury w odbycie wykorzystuje się termometry elektroniczne, a dawniej również rtęciowe. Końcówka termometru powinna być pokryta, żelem lub wazeliną, żeby nie doszło do uszkodzenia naskórka, a sam proces aplikacji był mniej dokuczliwy. Niestety podczas tego badania dziecko musi zachować szczególny spokój i ograniczyć poruszanie się. Specjaliści radzą, aby odchodzić od tego rodzaju badania temperatury, ponieważ niesie ono ryzyko urazu przy nieumiejętnym posługiwaniu, a poza tym szklana obudowa niesie za sobą ryzyko uszkodzenia tkanek (w przypadku pęknięcia). Po każdym użyciu, termometr bezwzględnie należy zdezynfekować.

mama mierzy temperaure

Zmierzyłam temperaturę termometrem bezdotykowym - czy moje dziecko ma gorączkę?

Najwygodniejszym dla wielu rodziców okazuje się termometr bezdotykowy. Za jego pomocą dokonujemy pomiaru przede wszystkim w centralnym punkcie czoła, na szyi (żyle szyjnej) w okolicy powieki. Jest wygodny, nie wymaga dezynfekcji. Gdy zmierzona temperatura będzie wynosiła powyżej 38,5 stopnia Celsjusza mówimy o gorączce. Temperatura ciała mieszcząca się w granicach od 37,5 do 38,5 jest nazywana stanem podgorączkowym. Nie można zapominać o stosowaniu się do zaleceń producenta i pomiarze temperatury z odpowiedniej, wyznaczonej w instrukcji odległości. Nie można zapomnieć, że gdy podejrzewamy wysoką gorączkę u dziecka zapewne ma ono spocone czoło. To może oddziaływać na pomiar. Rodzic powinien wybrać inne miejsce pomiaru temperatury. 

Nie można zapominać, że prawidłowa temperatura ciała u dzieci jest wyższa niż u dorosłych. Największe różnice występują w odbycie i na błonie bębenkowej. Specjaliści odradzają pomiar w dole pachowym, ze względu na niską czułość wykonywanego badania.Termometry cieczowe nie wymagały kalibracji, nowoczesne urządzenia muszą jednak zostać skalibrowane. Nie powinno się również pomijać roli pory dnia w wahaniach temperatury. Niewątpliwie otrzymamy wyższy wynik w godzinach popołudniowych niż gdy wykonamy badanie rano. Nie powinno się zmieniać miejsca w którym mierzymy temperaturę u dziecka. Dzięki stałemu miejscu pomiaru, możemy otrzymać wiarygodne różnice w wynikach. Najważniejszym celem badania powinno być określenie czy gorączka w ogóle występuje, bo to świadczy o chorobie. Przy bardzo wysokiej temperaturze musimy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu dziecka.