Platformy wibracyjne to sprzęt, który coraz częściej można spotkać na profesjonalnych siłowniach. Stosowane w strefach cardio pełnią rewelacyjną funkcję jako element zakończenia treningu. Taki sprzęt z powodzeniem można stosować również w domu – o ile powierzchnia użytkowa pozwala na ulokowanie urządzenia. Do czego służą platformy wibracyjne i co sprawia, że stają się coraz bardziej popularne?

Platforma wibracyjna - przełom wśród urządzeń fitness?

Trening na platformie wibracyjnej pobudza do pracy wszystkie mięśnie. Co więcej, ćwiczenia te aktywują cały układ kostno-stawowy, a także krwionośny  – wibracje wytwarzane przez urządzenie poprawiają ukrwienie stawów, co znacząco wpływa na ich wzmocnienie. Początkowo platformy wibracyjne stworzono w celu wzbogacenia i urozmaicenia tradycyjnych treningów, jednak po czasie okazało się, że ćwiczenia na platformach z powodzeniem mogą stanowić całościowy trening cardio.

 

Co daje trening na platformie wibracyjnej? Efekty regularnych ćwiczeń na tym urządzeniu to m.in.:

 • Szybsze spalanie tkanki tłuszczowej;
 • Spadek masy ciała;
 • Ujędrnienie ciała:
 • Uelastycznienie skóry;
 • Przyspieszenie metabolizmu;
 • Uregulowanie pracy układu krwionośnego;
 • Lepsze samopoczucie.

 

Zastosowanie platformy wibracyjnej

Korzyści płynące z treningów na platformie wibracyjnej są oczywiste. W jakich sytuacjach ich użytkowanie jest zalecane przez fizjoterapeutów i trenerów personalnych?

 • Podczas rehabilitacji – uelastycznienie ścięgien i stawów często jest głównym powodem rozpoczęcia rehabilitacji. Niewłaściwa praca układu kostno-stawowego sprawia, że dalsze postępy w powrocie do formy mogą być trudne, a czasem nawet niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o prawidłowe ćwiczenia rehabilitacyjne.
 • Na rozpoczęcie przygody ze sportem – jeśli standardowy trening siłowy lub zajęcia fitness są w danym momencie nieosiągalne dla ćwiczącego, warto rozpocząć proces treningowy od platformy wibracyjnej.
 • Wspomagająco podczas redukcji wagi – przyspieszony metabolizm znacząco wpływa na szybkość spalania tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia na platformie pomagają zmniejszyć poziom tej tkanki, co przekłada się na zmniejszenie masy ciała.
 • Na zakończenie treningu – platforma wibracyjna działa w sposób nieobciążający stawów. Ma to istotne znaczenie po intensywnym treningu siłowym, gdy organizm jest już wystarczająco zmęczony.
 • Na rozluźnienie – osoby borykające się ze spiętymi mięśniami, np. na skutek stresu, po treningu na platformie z pewnością zaznają uczucia rozluźnienia mięśni. Ćwiczenia na tym urządzeniu mogą zatem być wspomaganiem psychoterapii.
 • W celu wymodelowania sylwetki – trening na platformie angażuje do pracy sporą grupę mięśni. Co istotne, pracują one jednocześnie w tym samym czasie i w tym samym stopniu intensywności. Dzięki temu efektem ćwiczeń są zarysowane mięśnie, które stają się jędrniejsze i poprawiają ogólny wygląd sylwetki.

 

Jak używać platformy wibracyjnej?

Treningi na platformie wibracyjnej wbrew pozorom nie są skomplikowane. Widząc urządzenie o dużych gabarytach, może wydawać się inaczej, jednak w tym przypadku spore rozmiary nie idą w parze z zaawansowanym technicznie treningiem. Z obsługą platformy świetnie poradzą sobie nawet osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę ze światem fitness. Treningi na platformie trwające zaledwie 10-30 minut dziennie już przynoszą pierwsze efekty ćwiczeń!

platforma wibracyjna trening 

Jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej?

 • Zacznij od rozgrzewki – to podstawa każdego treningu!
 • Przyjmij odpowiednią pozycję – obie stopy powinny przylegać do podłoża;
 • Zrób 20-30 przysiadów;
 • Wykonując wykroki, opieraj naprzemiennie stopy na platformie i przytrzymuj taką pozycję przez 20-30 sekund. Powtórz ok. 20 razy na każdą nogę.
 • Wykonaj ok. 20 pompek, opierając dłonie na platformie.

Ten przykładowy zestaw ćwiczeń, aktywuje do pracy mięśnie całego ciała. Jeśli zależy Ci na jeszcze prostszym treningu, po prostu stań na platformie i utrzymuj właściwą pozycję ciała. W wypadku, gdy zależy Ci na wyrzeźbieniu konkretnych partii ciała, poproś trenera personalnego o pomoc w rozpisaniu dopasowanego do Twoich potrzeb treningu.

 

Platforma wibracyjna zamiast treningu?

Rosnąca popularność sprzętu fitness spowodowała zainteresowanie platformami wibracyjnymi. Opinie na ich temat zachęcają do tego, aby od razu wskoczyć na platformę i zacząć ćwiczyć. Pamiętaj jednak, że samo użytkowanie platformy wibracyjnej nie zastąpi kompleksowego treningu. Jeśli zależy Ci na aktywowaniu mięśni i rozluźnieniu ciała po całym dniu pracy, ćwiczenia na platformie w zupełności wystarczą. Jeśli jednak chcesz traktować fitness profesjonalnie, w taki sam sposób podejdź do treningów – powinny być one różnorodne i dostosowane do oczekiwanych efektów.

Platformy z pewnością spełnią swoją rolę jako sprzęt do treningu cardio oraz jako element kończący trening siłowy. Efektem ćwiczeń na tych urządzeniach jest przede wszystkim uregulowanie układu krwionośnego, ujędrnienie ciała, wzmocnienie i zwiększenie elastyczności mięśni i stawów oraz uczucie odprężenia.