ZAMKNIJ ZAMKNIJ

8 mitów o maseczkach ochronnych

W Internecie krąży mnóstwo sprzecznych informacji na temat maseczek ochronnych i ich właściwości. Fakty poparte badaniami często zagłuszane są przez nie mające oparcia w nauce plotki i mity o domniemanych zagrożeniach maseczek. Czy naprawdę są niebezpieczne? Czy w ogóle są skuteczne? Jak powinno się je nosić? Odpowiadamy na te pytania i obalamy niebezpieczne mity.

Mit 1: Sposób noszenia maski ochronnej nie jest ważny

Na ulicy spotkamy wiele stylów noszenia maseczek ochronnych. Maski zakrywające tylko usta, za duże i nałożone byle jak lub wręcz ściągnięte na brodę czy zwisające z jednego ucha, przygotowane “na wszelki wypadek”. Jednak sposób ich noszenia jest niezwykle istotny. 

Maseczka powinna zakrywać usta i nos, a także przylegać w miarę dokładnie do twarzy. Nie może być na tyle duża i luźna, że spada nam na brodę. Więcej o prawidłowym zakładaniu i ściąganiu maseczki ochronnej przeczytasz tutaj.

 

Mit 2: Maseczka z materiału nie chroni mnie przed wirusem

Maseczka wykonana z materiału - takiego jak bawełna - doraźnie wykazują podobną skuteczność w zapewnieniu ochrony jak inne ich rodzaje, na przykład maski chirurgiczne. Nie dotyczy to jednak warunków medycznych. Co więcej, używanie ich powoduje, że nie wykorzystujemy niepotrzebnie specjalistycznych maseczek ochronnych przeznaczonych dla pracowników medycznych, najbardziej narażonych na kontakt z wirusem. 

kobieta pomaranczowej koszuli z zalozona maseczka

Mit 3: Maseczka z zaworem oddechowym jest lepsza

W rzeczywistości, zawór oddechowy powoduje, że maska nie chroni tak, jak powinna. Przez zawór wydostaje się powietrze, które wydychasz, a wraz z nim - zarazki. Jeśli miałeś styczność z wirusem i jesteś zarażony, przenosisz go drogą kropelkową w wydychanym powietrzu. Dlatego tak ważne jest zakrywanie ust i nosa - maseczka ochronna blokuje cząsteczki mogące przenosić chorobę. Jeśli Twoja maseczka posiada zawór oddechowy, nie ma tej bariery.

 

Mit 4: Maseczka ochronna powoduje wdychanie nadmiaru dwutlenku węgla

Informacja, że noszenie maseczki ochronnej przez długi czas powoduje wdychanie znacznej ilości dwutlenku węgla to jeden z najczęściej powielanych mitów. Nie ma on żadnego oparcia w badaniach naukowych. Maseczki ochronne są bezpieczne. Przecież lekarze i inni pracownicy medyczni nosili maseczki przez wiele godzin jeszcze przed pandemią, na przykład podczas długich i skomplikowanych operacji. 

Maseczki ochronne zaprojektowane są tak, aby cząsteczki dwutleku węgla - znacznie mniejsze od cząsteczek koronawirusa, które maska zatrzymuje - swobodnie przez nie przenikały. Nawet ściśle przylegające i wysoce wyspecjalizowane maski typu respirator z filtrami N95 pozwalają na przenikanie przez nie cząsteczek dwutlenku węgla i są bezpieczne dla zdrowia.

 

Mit 5: Przez maseczkę dostarczam organizmowi mniej tlenu

To również jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących maseczek ochronnych. Naukowcy wyraźnie mówią, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do noszenia maseczki. Astmatycy i osoby z innymi dolegliwościami układu oddechowego mogą bezpiecznie korzystać z masek. Mit, że noszenie maseczki ochronnej może powodować zmniejszenie stężenia tlenu we krwi został dawno obalony. Są tak zaprojektowane, aby - jeśli są poprawnie założone - przepływ tlenu i dwutlenku węgla był dla nas bezpieczny.

 

Mit 6: Nie muszę nosić maseczki ochronnej, jeśli miałem koronawirusa

Po przebyciu choroby Twój organizm produkuje przeciwciała, ale wciąż nie wiemy dokładnie, jak długi jest okres odporności. Badania wskazują, że może się utrzymać zarówno 2-3 miesiące, ale i niecały miesiąc. Dla własnego bezpieczeństwa oraz innych noś maseczkę ochronną, nawet jeśli chorowałeś już na COVID-19.

 

Mit 7: Nie muszę zakrywać ust i nosa, jeśli nie jestem chory

Nie jesteś w stanie stwierdzić bez wykonania testu, czy jesteś zarażony koronawirusem. Być może przechodzisz COVID-19 bezobjawowo i możesz zarażać inne osoby. Jeśli jesteś lub czujesz się zdrowy i pozbawiasz się tej ochronnej bariery, jaką jest maseczka, znacząco zwiększasz ryzyko, że do Twojego układu oddechowego przedostanie się koronawirus.

 

Mit 8: Nie muszę praktykować zasad dystansu społecznego i higieny, jeśli mam maseczkę

Maseczki ochronne w ogromnej mierze przyczyniają się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa i zwiększają nasze bezpieczeństwo. Nie należy jednak zapominać o częstym myciu dłoni, nie dotykaniu twarzy i przestrzeganiu zasad dystansu społecznego.

 

Maseczki ochronne pomagają ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa!

Wiele nieprawdziwych informacji na temat maseczek ochronnych może powodować w nas strach. Dyskutuje się też o nich w kontekście politycznym czy wolności i praw człowieka - tutaj maski pokazane są jako sposób kontroli i ograniczanie wolności. 

Tymczasem chodzi o bezpieczeństwo każdego z nas. Badania są jednogłośne - maseczki ochronne skutecznie pomagają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Prawidłowe ich noszenie i przestrzeganie zasad higieny i dystansu społecznego może uratować tysiące żyć.

Nie czekaj, aż będzie za późno i zwiększ bezpieczeństwo swoje i Twoich bliskich.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny