Cukrzyca obejmuje grupę przewlekłych chorób metabolicznych objawiających się podwyższonym stężeniem cukru, a dokładniej glukozy we krwi. Następuje w momencie zaburzenia funkcjonowania lub wydzielania insuliny, czyli hormonu produkowanego przez komórki beta trzustki. Odmiany cukrzycy różnią się ze względu na podłoże i przebieg choroby. Przewlekła hiperglikemia to przypadłość, która skutkuje uszkodzeniem, nieprawidłowością działania i niewydolnością wielu narządów. Pomimo to, cukrzycy nadal mogą prowadzić normalne życie oraz kontrolować rozwój choroby.

Niezbędnikiem każdego diabetyka jest przenośny aparat do mierzenia cukru, czyli glukometr. To medyczne urządzenie pozwala uniknąć konieczności przechodzenia regularnych badań laboratoryjnych.

Zewsząd otacza nas technologia, a więc i glukometr odnajduje swoje innowacyjne uzupełnienie – dedykowaną aplikację na telefon.

Glukometr z aplikacją na smartfona

Życie pacjenta z cukrzycą wymaga przede wszystkim systematyczności oraz samokontroli. Ciągłe pomiary poziomu glukozy we krwi, odmierzanie odpowiedniej dawki insuliny, liczenie zamienników węglowodanowych, ścisłe pory posiłków i przyjmowania leków, monitorowanie wyników badań kontrolnych – wszystko to wymaga sumiennego notowania oraz zapisków z możliwością przypomnienia w przyszłości.

 

Zeszyt diabetyka w formie cyfrowej

Istnieją aplikacje przypisane do konkretnych glukometrów, które znakomicie zastąpią zeszyt diabetyka i uwolnią osobę zmagającą się z cukrzycą od samodzielnego analizowania gromadzonych danych. Aplikacje kompatybilne z aparatami do mierzenia cukru przechowują wyniki pomiarów poziomu glukozy oraz na ich podstawie opracowują przydatne, kolorowe wykresy. Ponadto, niektóre z nich umożliwiają ustawienie powiadomień, w tym tych przypominających o wykonaniu kolejnych testów. Część aplikacji posiada nawet funkcję analizy schematu codziennego postępowania diabetyka i może sugerować wprowadzenie przydatnych zmian do rutynowych czynności. 

Aplikacja na telefon do pomiaru cukru – jak wybrać najlepszą?

Aplikacja na smartfona sprawdzi się niczym prywatny asystent diabetyka – posiada zdecydowanie więcej funkcji niż zwykły notes, ponadto pozwoli na uwolnienie myśli od uporczywego spamiętywania i analizowania informacji. Przy wyborze elektronicznego dzienniczka, warto zapoznać się z opiniami użytkowników. Wówczas szybko okaże się, czy w celu uzyskania dostępu do takich funkcji, jak generowanie raportów do druku czy możliwość ustawiania istotnych powiadomień o wizytach kontrolnych, należy dokupić rozszerzenie.

glukometr nowoczesny kredos 

Jakich funkcjonalności potrzebujesz?

Bardzo często darmowe wersje aplikacji pozwalają jedynie na notowanie podstawowych danych i pomiarów. Część z nich wymaga od użytkownika posiadania konkretnego glukometru w celu bezprzewodowego przesyłania wyników z urządzenia na telefon, jednak zazwyczaj dane można wpisywać także odręcznie. Zastanawiając się nad pobraniem odpowiedniej aplikacji, należy skrupulatnie przestudiować jej funkcje wraz z informacjami, jakie jest zdolna przechowywać. To szczególnie ważne w przypadku osób, które poza cukrzycą zmagają się również z innymi dolegliwościami.

Ciekawym rozwiązaniem dla pacjentów z różnymi przypadłościami mogłoby okazać się stosowanie elektronicznego dzienniczka przy jednoczesnym użytkowaniu uniwersalnego urządzenia typu analizator krwi Bencheck Plus. Porównywanie w przeciągu dłuższego okresu czasu przez aplikację mobilną informacji, takich jak ciśnienie, praca serca, temperatura, a nawet apetyt czy samopoczucie może przysłużyć się wielu użytkownikom. Co więcej, dzienniczek powinien działać w sposób, który pozwala na gromadzenie w jednym miejscu jak największej ilości obserwacji.

 

Glukometr z aplikacją na telefon. Jakie glukometry są dostępne na rynku?

Jednym z popularniejszych elektronicznych dzienniczków cukrzyka jest dostępny w systemie iOS Diabetes Pal, który umożliwia odręczne przenoszenie wyników pomiaru glukometru na telefon w przypadku posiadania urządzenia innego niż Telcare. Aplikacja pozwala na analizę danych przy pomocy wykresu liniowego, blokowego oraz kołowego. Sprzyja sporządzaniu notatek oraz gromadzeniu informacji o przyjmowanych lekach czy posiłkach.

Na uwagę zasługuje także dzienniczek mySugr kompatybilny z nowoczesnym glukometrem Accu-Check Instant. Poza podstawowymi danymi monitoruje również wysiłek fizyczny, ilość posiłków (może nawet pobierać ich zdjęcia) czy stosowane leki. Umożliwia sumienne rejestrowanie samopoczucia i ustawianie wyzwań motywacyjnych, służących kontrolowaniu choroby. Podczas korzystania z aplikacji diabetykowi towarzyszy kolorowy, zabawny potworek.

Elektroniczny dzienniczek Istel Health stworzony z myślą o glukometrach marki Diagnosis to kolejna aplikacja, która umożliwia gromadzenie raportów oraz udostępnianie ich przed wizytą kontrolną.

Aplikacja Contour Diabetes przeznaczona do użytkowania wraz z nowoczesnym glukometrem Contour Plus One rozpoznaje aż czternaście schematów zachowań, generuje przypomnienia ułatwiające zmianę nawyków, a także tworzy sprawozdania, pozwalając jednocześnie na dodawanie notatek tekstowych i głosowych.

Jednym z najmniejszych, najbardziej dyskretnych oraz nowatorskich systemów do określania stężenia glukozy we krwi i zaawansowanego zarządzania wynikami jest glukometr GensuCare, którego budowa umożliwia podłączenie urządzenia do telefonu. Aplikacja kompatybilna z aparatem gromadzi obszerne statystyki pomiarów, ponadto pozwala na sumienne wysyłanie wyników za pomocą wiadomości SMS bądź e-mail do rodziców, opiekunów bądź lekarzy diabetyka.

 

Glukometr w telefonie – pozostałe aplikacje

Diabetyk poprzez wybór odpowiedniej aplikacji może dostosować swój elektroniczny dzienniczek do własnych wymagań na wiele sposobów – okazuje się, że istnieją nawet poszczególne aplikacje dla dzieci i kobiet w ciąży.

Sweet Pregna to najbardziej popularna alternatywa do spisywania odręcznych notatek wśród kobiet zmagających się z cukrzycą ciążową. Dzienniczek dodatkowo ustala codzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Aplikację BlueLoop można śmiało okrzyknąć „centrum zarządzania” dla opiekunów dzieci chorujących na cukrzycę. Za jej pośrednictwem rodzice i lekarze otrzymują stały dostęp do aktualizowanych w czasie rzeczywistym informacji, ponadto dzienniczek kontaktuje się z użytkownikami za pośrednictwem wiadomości SMS.

Aplikacja Diabetes:M to kolejny asystent cukrzyka, który dodatkowo udziela rozlicznych porad na podstawie wprowadzonych pomiarów i notatek. Przydatnymi funkcjami dysponuje również dzienniczek Glucose Buddy rejestrujący między innymi codzienne ćwiczenia fizyczne oraz przypominający o konieczności wykonania testu poziomu glukozy we krwi. Aplikacje, które nie są dedykowane konkretnemu aparatowi do mierzenia cukru, a które umożliwiają odręczne wpisywanie danych, będą stanowiły znakomite uzupełnienie tańszych urządzeń, takich jak glukometr iXell.

Zdecydowana większość opisanych dzienniczków elektronicznych jest dostępna do ściągnięcia zarówno w systemie iOS, jak i Android.