Wiele można byłoby mówić o nadciśnieniu tętniczym, bowiem problem ten dotyka znacznej części społeczeństwa. Zbyt wysokie ciśnienie jest bardzo niebezpieczne i nie można bagatelizować jego występowania.

Okazuje się jednak, że tak, jak za wysokie, tak również i zbyt niskie ciśnienie, wcale nie jest dla organizmu obojętne. Choć jest dolegliwością rzadziej występującą, to może być ona objawem chorób układu krążenia, które mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia, ale również i życia pacjenta. Czym się takie ciśnienie objawia? Kiedy należy zgłosić się do specjalisty? W jaki sposób je leczyć? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.Niskie ciśnienie - co to znaczy?

Zbyt niskie ciśnienie określone może być innymi pojęciami - hipotensja, niedociśnienie, czasami nawet jako hipotonia, ale wszystkie określają ten sam stan - ciśnienie  poniżej 100/ 60 uderzeń na minutę. Pierwsza wartość to tak zwane ciśnienie skurczowe, druga z kolei określa ciśnienie rozkurczowe. I choć chorobą cywilizacyjną XXI wieku jest nadciśnienie, to jednak problem niedociśnienia także występuje i dotyka sporej części społeczeństwa. 

 

Jak zdiagnozować niedociśnienie?

Najbardziej narażonymi na taki stan są kobiety młode, szczupłe i aktywne. U jednych może to być naturalna cecha przekazywana z pokolenia na pokolenie i nie wymaga ona wówczas leczenia. Jeśli jednak niedociśnienie tętnicze jest wywołane konkretnymi stanami, należy skupić się na nim nieco bardziej. 

Normy dla ciśnienia skurczowego wynoszą 120 - 129 mm Hg, z kolei dla ciśnienia rozkurczowego 80 - 84 mm Hg. Różnica z kolei między jednym, a drugim powinna mieścić się w przedziale od 30 - 50 mm Hg. Niskie ciśnienie, jak sama nazwa mówi występuje wtedy, gdy jego parametry są poniżej tych właśnie norm. W przypadku zaś, gdy rozkurczowe ciśnienie jest niskie, a skurczowe wysokie, możemy mówić o tak zwanym sztywnieniu naczyń tętniczych. Zazwyczaj problem ten dotyczy osób starszych i postępuje on wraz z wiekiem. Konieczne jest zastosowanie wówczas leków, których celem będzie obniżenie ciśnienia dolnego i podwyższenie skurczowego. 

 

Aby sprawdzić ciśnienie krwi, niezbędny jest w tym celu ciśnieniomierz pomiarów ciśnienia tętniczego. Jeśli przez kilka dni z rzędu, wartość będzie zaniżona, możemy mówić o takim właśnie problemie. Niezwykle jednak ważne jest to, aby pomiarów dokonywać codziennie, w takich samych godzinach i w podobnych warunkach. Nie powinno się bowiem dokonywać pomiaru na przykład w środę rano po śniadaniu, w czwartek po poobiednim spacerze, w piątek po drzemce. Miarodajnymi będą tylko te wyniki, które są wykonywane w takich samych rytmach danego dnia. 

Jakie objawy wywołuje niedociśnienie tętnicze?

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, które wydają się być niepokojące, z całą pewnością podstawą jest szybka wizyta u specjalisty, konkretna diagnoza i ewentualne zastosowanie leczenia. Do objawów, które mogą powodować zbyt niskie ciśnienie należą między innymi: 

 • Bóle głowy i zawroty, a także bóle oczu z mroczkami
 • Mdłości
 • Zmęczenie i senność, brak energii
 • Zmniejszona wydolność, męczenie się, sapanie
 • Bóle w klatce piersiowej
 • Kołatanie serca
 • Szumy uszne
 • Problemy ze snem
 • Zimne stopy i dłonie
 • Wewnętrzny niepokój, depresja

badanie cisnieniomierzem zegarowym z manometrem i gruszką

Co powoduje niedociśnienie tętnicze?

W zależności od tego, z jakim rodzajem niedociśnienia mamy do czynienia, taka też może być przyczyna jego występowania. I tak wyróżnia się niskie ciśnienie:

 • pierwotne lub samoistne

Takie niedociśnienie dotyczy blisko 15% społeczeństwa. Mamy tutaj do czynienia z niskim ciśnieniem przez cały czas, bez konkretnej przyczyny. Doskonale sprawdza się tutaj zdrowa dieta i odpowiednia dawka aktywności fizycznej. 

 • ortostatyczne

To niedociśnienie sięga 30% społeczeństwa, szczególnie osoby starsze i dotyczy zaburzeń w regulacji krążenia. Tutaj niskie ciśnienie pojawia się nagle i trwa chwilę, po czym wraca do normy. Zazwyczaj występuje po zmianie pozycji, na przykład po wstaniu rankiem z łóżka czy po dłuższym siedzeniu na kanapie. 

 • wtórne

Takie niedociśnienie związane jest z poważnymi, przewlekłymi chorobami, w tym między innymi: niedoczynności tarczycy, cukrzycy, problemom z nerkami czy nerwicy. Taki stan rzeczy może także wiązać się z niedoczynnością przysadki mózgowej, z odwodnieniem, z chorobami endokrynologicznymi czy menopauzą. 

Niskie ciśnienie - skutki

Niskie ciśnienie samo w sobie nie jest chorobą, dlatego też skutkami jego występowania są przede wszystkim poważne choroby czy dolegliwości ze strony serca i układu sercowo - naczyniowego. Do tych najbardziej groźnych zaliczyć można między innymi: zawał serca, zatorowość płucną, jak również i tamponadę

W żadnym wypadku nie można problemów z niskim ciśnieniem bagatelizować, bowiem tak, jak nadciśnienie tętnicze, tak również i samo niedociśnienie, są bardzo poważnymi schorzeniami, które nieleczone, mogą spowodować utratę zdrowia, a nawet i życia. 

 

Czy można podnieść ciśnienie krwi?

Oczywiście! I w gruncie rzeczy nie chodzi tutaj o sytuację stresową, która w jednej chwili potrafi sprawić, że serce zacznie bić z dużą prędkością, a samo ciśnienie osiągnie niezwykle wysokie parametry. Tutaj chodzi o podniesienie ciśnienia na dłuższy czas. W przypadku leczenia pierwotnego, nie ma potrzeby stosowania specjalnych rozwiązań czy leków, by starać się je podnieść. Wystarczy kawa czy mocna herbata, by je podwyższyć, bez potrzeby sięgania po jakiekolwiek leki. Dobrze jest postawić także na aktywność fizyczną. Jeśli jednak chodzi o niedociśnienie wtórne, tutaj konieczne jest zastosowanie leków, które poprzez farmakologiczne środki będą w stanie je podnieść. 

 

Niedociśnienie - jak leczyć?

Jeżeli chodzi o leczenie niskiego ciśnienia, tak jak wspomnieliśmy powyżej, pierwotnego nie trzeba leczyć. Problem natury ortostatycznej wymaga zaś leczenia farmakologicznego, jednak niezbędny jest tutaj także zdrowy styl życia, a więc odpowiednia dieta, aktywność i co istotne, bardzo dobre nawodnienie organizmu - minimum 2 -3 litry wody dziennie. U części pacjentów stosuje się także specjalne pończochy uciskowe, jak również masaże i hydroterapię. Jeżeli chodzi zaś o niedociśnienie wtórne, tutaj należy zastosować odpowiednie leki. Mogą to być dihydroergotamina, która zwiększa napięcie naczyń żylnych, leki sympatykomimetyczne, które pobudzają receptory alfa - adrenergiczne lub mineralokortykoidy, których celem jest zatrzymanie sodu i zwiększenie objętości krwi, która krąży w naczyniach krwionośnych.

Mając problem z niskim ciśnieniem, na pewno warto postawić na odpowiednią dietę, w tym między innymi na pieczywo razowe, na wędliny, sery, orzechy, a także produkty kwaszone i płatki kukurydziane. Istotne znaczenie ma także aktywność i w razie konieczności środki farmakologiczne. Na pewno nie można bagatelizować niedociśnienia, bo nieleczone może doprowadzić do poważnych chorób, które to mogą stać się przyczyną śmierci. O zdrowie należy dbać, bowiem życie mamy tylko jedno i ono właśnie odgrywa wartość nadrzędną i priorytetową.