ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Nauka pierwszej pomocy jest bardzo ważna nie tylko dla służb – ratowników medycznych, lekarzy czy też strażaków, którzy nierzadko są wcześniej na miejscu jakiegoś zdarzenia niż pogotowie. Jednak kurs pierwszej pomocy powinien przejść każdy człowiek, gdyż w każdej chwili może coś się stać, a ratowanie życia to tak naprawdę wyścig z czasem. Liczy się każda minuta.

Pierwsza pomoc powinna być udzielona jak najszybciej, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia życia poszkodowanego, dlatego każdy powinien umieć jej udzielić, zanim przyjedzie karetka. Dlatego właśnie kurs pierwszej pomocy może zrobić każdy człowiek. Nawet dzieci miewają już takie zajęcia nawet w szkole.

 

Dlaczego warto przejść kurs pierwszej pomocy?

W dużych miastach pogotowie dojeżdża na miejsce zdarzenia w czasie od kilku do kilkunastu minut, ale już w mniejszych miejscowościach i na wsiach, gdzie karetka musi dojechać z najbliższego miasta, może to być pół godziny albo i nawet więcej. W wielu przypadkach to za długo. Czasami może się też zdarzyć, że będziemy musieli sami ratować kogoś bliskiego, dlatego umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, włącznie z reanimacją jest na wagę złota. Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego obywatela, a nieudzielenie pomocy jest karalne.

Ponadto kurs pierwszej pomocy pomaga zdobyć niezbędną wiedzę i wyćwiczyć pewne umiejętności bez niepotrzebnego stresu i emocji. Te towarzyszą zawsze w momencie, kiedy nagle coś się stanie i trzeba kogoś ratować. W takim szoku i strachu łatwo popełnić błąd albo nawet zapomnieć, co się powinno zrobić. Kursy uczą też właśnie opanowania w takiej sytuacji, bo najważniejsze, choć najtrudniejsze jest właśnie zachowanie zimnej krwi.

pierwsza pomoc manekin szkolenie rko

Jak wygląda kurs pierwszej pomocy?

Kursy pierwszej pomocy przeprowadzane są pod okiem doświadczonych ratowników medycznych, lekarzy lub strażaków. Nikt nie przekaże bardziej rzetelnej wiedzy w lepszy sposób niż właśnie osoby, które ratowaniem ludzi zajmują się na co dzień. Na kursie pierwszej pomocy zarówno zdobywamy ważną wiedzę teoretyczną dotyczącą rodzajów zdarzeń, obrażeń, ran i sposobów ich opatrywania oraz udzielania pomocy w różnych przypadkach. Co najważniejsze, uczymy się również pierwszej pomocy w przypadku, gdy poszkodowany jest nieprzytomny i nie daje oznak życia, a więc samodzielnej reanimacji. Dlatego bardzo ważną częścią kursu są ćwiczenia praktyczne z użyciem fantomów.

 

Czym są fantomy?

Fantomy to specjalny rodzaj manekinów, czyli figur imitujących ciało człowieka. Służą one do nauki udzielania pierwszej pomocy i zostały stworzone z myślą o tym, by studenci kierunków medycznych czy wszelcy uczestnicy kursów pierwszej pomocy nie musieli od razu uczyć się na żywych ludziach. Nauka na manekinie nie jest tak stresująca, gdyż nie ma tutaj obaw o popełnienie błędu, co w przypadku żywego człowieka może się skończyć tragicznie. Z pomocą fantomów można ćwiczyć przede wszystkim reanimację, ale istnieją modele stworzone do bardzo różnorodnych ćwiczeń.

Zazwyczaj składają się z głowy i klatki piersiowej, ale są również manekiny imitujące całe ciało, włącznie z kończynami. Takie fantomy umożliwiają naukę opatrywania ran na kończynach i stabilizowania ich złamań. Współczesne fantomy to o wiele bardziej zaawansowane modele z odwzorowaniem mechanizmów zachodzących podczas zagrożenia życia i potrafią nawet wskazywać, czy dana czynność została wykonana prawidłowo.

 

Fantomy Brayden

Fantomy Brayden to bardzo nowoczesny rodzaj manekinów szkoleniowych. Składają się z głowy oraz torsu i służą przede wszystkim do ćwiczenia resuscytacji krążeniowo oddechowej. Ich innowacyjność polega na możliwości bieżącej kontroli nad poprawnością wykonania resuscytacji, dzięki zestawowi diod LED, które świecą w pełni tylko wtedy, gdy czynność wykonana zostaje poprawnie. Przedstawiają też przepływ krwi do mózgu w formie prezentacji wizualnej.

Posiadają również czujniki tempa oraz głębokości wykonywanych uciśnięć, a przy wykonywaniu sztucznego oddychania poprawny wdech skutkuje unoszeniem się klatki piersiowej jak u prawdziwego człowieka. Fantomy są również wyposażone w system dróg oddechowych – bezpieczny wydech zwrotny oraz sztuczne płuca, które można wymieniać. Oznaczone są na nich również punkty anatomiczne, a więc żebra i wyrostek mieczykowaty. Ponadto fantomy Brayden posiadają także sygnalizację dźwiękową. Te właśnie fantomy dostępne są w naszym sklepie.

Inne rodzaje fantomów do nauki pierwszej pomocy

Inną popularną firmą produkującą fantomy do pierwszej pomocy jest firma Laerdal. Fantomy Laerdal są tak zaprojektowane, że można z ich użyciem symulować liczne scenariusze wydarzeń. Posiadają oznaczone punkty anatomiczne, sygnały dźwiękowe i realistycznie reagują na resuscytację. Można je również połączyć z defibrylatorem treningowym, a także aplikacją na smartfonie, w której można śledzić wyniki resuscytacji i prawidłowość wykonywanych czynności. Posiadają również wiele wymiennych części.

Na uwagę zasługują szczególnie manekiny Little Family Laerdal, które są zestawami trzech fantomów, w tym dziecięcych. Jak wiemy, u dzieci i niemowląt resuscytację przeprowadza się nieco inaczej niż u dorosłych, więc możliwość nauki na fantomach dziecięcych to znakomita sprawa. Jeśli już mowa o fantomach dziecięcych, to jeszcze bardziej rozbudowane są fantomy Prestan. To także są zestawy, które składają się zarówno z manekinu osoby dorosłej, jak i dziecięcego oraz niemowlęcia. U niemowląt resuscytacja jest przeprowadzana jeszcze inaczej niż u starszych dzieci i musi być robiona delikatnie, dlatego ćwiczenia na manekinie niemowlaka są bardzo ważne.

lekarze szkolenie pierwsza pomoc rko

Fantomy te są doskonałym odwzorowaniem ludzkiego ciała oraz dodatkowymi możliwościami przećwiczenia wszystkich czynności związanych z resuscytacją. Wśród manekinów szkoleniowych można spotkać także specjalne głowy do nauki intubacji, będące odwzorowaniem jedynie głowy i szyi, ale za to bardzo szczegółowym. Ponadto spotkać można także manekiny z kończynami, które umożliwiają ćwiczenia wkłuć, zakładania wenflonów, pobierania krwi czy robienia zastrzyków, co jest bardzo ważne w szkoleniu nie tylko ratowników medycznych, ale też przyszłych pielęgniarek.

Takie innowacyjne fantomy pozwalają każdemu człowiekowi idealnie przygotować się do wszelkich sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny