Nadciśnienie tętnicze jest to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Największym jej problemem są niewidoczne objawy na początku choroby, stąd też wykryta jest ona dopiero w zaawansowanym jej stanie. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą podstępną, niekontrolowana - może doprowadzić do bardzo poważnych dla zdrowia i życia konsekwencji. Nie można jej wyleczyć, ale trzeba nauczyć się z nią żyć. W jaki sposób? Poprzez zmianę trybu życia, kontrolowanie tego ciśnienia, a w skrajnych przypadkach zastosowanie farmakologii. W tym artykule postaramy się spojrzeć na temat nadciśnienia tętniczego nieco bliżej. Poznamy objawy, które mogą nas zaniepokoić i sposoby radzenia sobie ze skokami ciśnienia. Co ważne - pokażemy także, że nieodłącznym elementem wyposażenia każdej osoby z nadciśnieniem są ciśnieniomierze. Gotowi do lektury?

Ciśnienie tętnicze - jakie są jego normy?

Jednym z kluczowych elementów, na jakie bez wątpienia należałoby zwrócić szczególną uwagę są normy ciśnienia tętniczego. To bowiem właśnie na ich podstawie można określić, czy problem z ciśnieniem występuje czy też nie. Kluczowe znaczenie przy dokonywaniu badania ma pomiar spoczynkowego ciśnienia tętniczego. Jakie więc musi ono być?

Aby ciśnieniomierz mógł wskazać nam odpowiednie wyniki, należy zwrócić uwagę na dwa kluczowe parametry - wartość skurczowa, czyli ciśnienie górne i wartość rozkurczowa, czyli ciśnienie dolne. Prawidłowe ciśnienie tętnicze wynosi mniej, niż 140 /90 mmHg, przy czym skurczowe określa pierwszą wartość, rozkurczowe drugą. Optymalne  wynosi <120/<90, prawidłowe 120 - 129/ 80-84. W przypadku wartości na poziomie 130 - 139/ 85 - 89, jest ono wysokie, ale prawidłowe. Powyżej, jest już stanem chorobowym i tak:

 • 140 - 159 /90-99 to nadciśnienie tętnicze I stopnia
 • 160 - 179/ 100 -109 to nadciśnienie tętnicze II stopnia
 • ≥180/≥110 to nadciśnienie tętnicze III stopnia

 

Ciśnieniomierz - obowiązkowe urządzenie w każdym domu

Bez wątpienia aparaty do mierzenia ciśnienia powinny znajdować się w każdym domu. To właśnie dzięki nim możliwe jest szybkie i proste dokonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Zarówno w przypadku osób zdrowych, jak również i chorych, stanowi on doskonały wybór dla każdego, dla kogo cena zdrowia stanowi wartość nadrzędną. Badając ciśnienie regularnie, można wcześniej wykryć nadciśnienie tętnicze, a w przypadku jego występowania, mieć nad nim pełną kontrolę.

Rynek ma nam do zaoferowania różnego rodzaju urządzenia w tej właśnie kategorii produktów. I tak wyróżnić możemy między innymi:

 • ciśnieniomierz automatyczny

Jest to urządzenie, które jak sama nazwa mówi pompuje mankiet automatycznie. Wynik można uzyskać w kilka chwil, a jego używanie jest niezwykle proste, jednak wynik nie jest tak dokładny jak ciśnieniomierza ręcznego.

 • ciśnieniomierz półautomatyczny

Pokazuje on wynik w formie elektronicznej, dzięki wbudowanemu manometrowi, ale wtłoczenie powietrza do mankietu należy dokonać ręcznie za pomocą pompki. 

 • ciśnieniomierz zegarowy (lekarski)

Tworzy go mankiet do ciśnieniomierza, pompka, a także wskaźnik zegarowy i słuchawki. Choć jest on bardzo dokładny, to jego obsługa jest niezwykle trudna. Wszystko wykonywane jest tutaj manualnie.

 • zegarek z ciśnieniomierzem

To specjalna forma urządzenia, która pozwala badać je za pomocą noszonego na nadgarstku zegarka. Rozwiązanie to skierowane jest w głównej mierze do osób stawiających na sportowy styl życia.

 • ciśnieniomierz elektroniczny

Ten jest najbardziej uniwersalny, bowiem gwarantuje największą wygodę jego użytkowania. Bez problemu możemy dokonać pomiaru ciśnienia w dowolnej chwili w warunkach domowych.

Ten można dalej podzielić na: 

 • ciśnieniomierz naramienny

Tutaj mankiet zakładany jest na ramię, a pomiar tętna dokonywany jest na tętnicy ramiennej.

 • ciśnieniomierz nadgarstkowy

Tutaj mankiet umieszcza się na nadgarstku, a pomiar tętna dokonuje się na tętnicy promieniowej.

ciśnieniomierz elektroniczny omron M3 

Oferta dostępnych na rynku ciśnieniomierzy jest bardzo szeroka. Dużą popularnością cieszy się na przykład ciśnieniomierz Omron, jak również i ciśnieniomierz Microlife, który uważany jest za niezawodne urządzenia do pomiaru ciśnienia tętniczego, dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach.

 

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

Niestety, ale u większości osób, oprócz podwyższonego ciśnienia tętniczego, nie występują żadne inne objawy. Stąd też tak ciężko jest zdiagnozować chorobę, jeśli nie dokonuje się regularnych pomiarów ciśnienia. U części chorych z nadciśnieniem samoistnym, czyli pierwotnym, głównymi objawami mogą być: pulsujące bóle głowy, szumy uszne, jak również i problemy z widzeniem. Często można również odczuć większe zmęczenie, problemy ze snem, jak również i nudności. Powodem do niepokoju jest także częsty ból w klatce piersiowej. W przypadku z kolei nadciśnienia wtórnego, pojawić mogą się powiększone nerki, przerost lewej komory serca, szmery serca, a także i nieprawidłowe wyniki badania dna oka.

 

Wpływ nadciśnienia tętniczego na organizm człowieka

Bez wątpienia główny problemem, jaki związany jest z nadciśnieniem tętniczym stanowi zwiększone ryzyko rozwoju wielu chorób. Zalicza się do nich między innymi miażdżycę, udar, niewydolność serca lub jego zawał, a także bardzo często przyspieszony proces sztywnienia tętnic. W późniejszym etapie dochodzi do uszkodzenia nerek, do pogorszenia się narządu wzroku, a w najgorszych przypadkach do śmierci.

 

Jak zapobiegać nadciśnieniu?

Jednym z kluczowych elementów, na jakie należy zwrócić szczególną uwagę jest profilaktyka nadciśnienia tętniczego. Stosując odpowiednie zalecenia, można uchronić się lub zmniejszyć ryzyko rozwoju tej jakże podstępnej choroby. Co więc odgrywa tutaj wartość nadrzędną?

 1. zdrowa, zbilansowana, pełnowartościowa dieta
 2. odpowiednia aktywność fizyczna
 3. wyeliminowanie nałogów
 4. regularne badanie ciśnienia tętniczego.

Cztery proste kroki są w stanie znacząco wpłynąć na kwestię naszego zdrowia, a także i życia.  Mając odpowiedni aparat do pomiaru ciśnienia - codzienne badanie to jedynie kilka chwil, a mogą mieć one tak ogromne dla nas znaczenie.

Jednym z najważniejszych czynników, jakie należy tutaj wziąć pod uwagę jest - ranking ciśnieniomierzy. Warto sprawdzić dostępne propozycje, porównać je i wybrać takie urządzenie, które właśnie dla nas okaże się być najlepsze. Na pewno większość z nas zwraca uwagę też na cenę ciśnieniomierza i to ona ma decydujące znaczenie przy dokonanym zakupie. Na szczęście dziś wraz z atrakcyjną ceną w parze idzie także wysoka jakość.