ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Odpowiednia diagnostyka chorób to podstawa, by móc podjąć w związku z konkretną przypadłością jak najlepsze leczenie. Niezawodne w tym celu są sprzęty, które do wykonywanie takich badań są wykorzystywane. Wśród dostępnych na rynku aparatów, z pewnością warto skupić uwagę na aparatach USG, które są jednymi z najbardziej popularnych na rynku. Jak działają? Kiedy okażą się być niezawodne? Jak wygląda samo badanie?

Jak działa aparat USG?

Aparat USG, inaczej określany jako ultrasonograf, jest to urządzenie wykorzystujące do działania ultradźwięki, dzięki którym to możliwe jest wykonywanie badania, jak również obrazowania tkanek. Dzięki nowoczesnym aparatom, bez problemu można dokonać diagnostyki obrazowej, otrzymując tym samym wysokiej jakości obraz przekroju obiektu, który jest badany. Dzięki wysokiej rozdzielczości, wynik badania USG jest dokładny, miarodajny i skuteczny w ocenie lekarza specjalisty. Dzięki nim można dokonać zobrazowania nawet najmniejszych narządów wewnętrznych. 

usg badanie w gabinecie ginekologa

Aparaty USG wykorzystywane są w wielu dziedzinach medycyny. W sposób szczególny sprawdzają się w ginekologii, niezbędne są w anestezjologii, ale także w kardiologii, w dermatologii czy chirurgii. Ich obecność na rynku jest nieoceniona. Ilość dostępnych na rynku produktów z tej kategorii jest bardzo duża. Nowoczesne aparaty USG posiadają wiele funkcji i możliwości. Dostępne są w wersji stacjonarnej, jak również i przenośnej.

 

Czym jest badanie USG?

USG, czyli ultrasonografia jest to badanie obrazowe, które pozwala zobaczyć zarówno wielkość, jak również i kształt narządów wewnętrznych. To podstawowe badanie diagnostyczne, które opiera się na wykorzystaniu fal akustycznych, mających wysoką częstotliwość. Przenikają przez komórki organizmu, nie wyrządzając im żadnej szkody. Wykorzystując specjalny żel, przewodzenie impulsów jest łatwe, szybkie i skuteczne, a widoczny na ekranie monitora obraz USG dokładny i czytelny. Możliwe jest wykonanie badania USG różnych fragmentów organizmu, począwszy od USG jamy brzusznej, przez USG piersi, serca, węzłów chłonnych, po badanie stawów, mięśni i wszelkich narządów. 

obraz usg dziecka 4miesiac ciazy

 

Kiedy wykonywane jest badanie USG?

Badanie USG wykonywane jest niezwykle często, ze względu na swoją skuteczność i nieinwazyjność. Służy ono w sposób szczególny diagnostyce zmian chorobowych, ale także ocenie rezultatów leczenia czy ogólnej profilaktyce. Ponadto stanowi ono główną formę badania dla kobiet w ciąży, pozwalając niezwykle dokładnie ocenić rozwijający się w kobiecie płód. 

 

Ultrasonografia - jak wygląda badanie?

Samo badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Przed jego wykonaniem, pacjent powinien pamiętać o kilku, bardzo ważnych zasadach. Jakich? Nie wolno palić papierosów, gdyż mogą one zniekształcić oglądany obraz. Nie powinno się jeść ciężkostrawnych posiłków, bowiem mogą one mieć wpływ na dokładną widoczność. Najlepiej postawić na badanie na czczo, a jeśli nie ma możliwości wykonania go w godzinach porannych, wybrać lekkostrawne jedzenie. Przed badaniem najlepiej jest wypić około 1 litra wody niegazowanej, a następnie skorzystać z toalety, jeśli badana ma być jama brzuszna czy płód. Pusty pęcherz w takich bowiem przypadkach to podstawa. Badanie USG może być wykonywane na niemal wszystkich częściach ciała, jednak nie zaleca się jego wykonywania na otwartych ranach, na oparzeniach czy urazach. 

 

Czy to badanie nie powinno więc zastąpić wszelkich innych? Nie, bowiem nie jest ono w stanie wykryć wszystkich schorzeń. Struktura kości możliwa jest do zobaczenia jedynie poprzez RTG, z kolei schorzenia kręgosłupa czy zmiany w mózgu poprzez rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. Ultrasonografia jest w stanie zbadać wszelkie narządy i tkanki, jednak bada je powierzchownie, nie mogąc dostać się do samego wnętrza. I tak jest w stanie zobrazować wierzchnią warstwę kości czyli okostną, ale samej struktury kości już nie. 

 

Korzyści wynikające z badania USG

Zalet wykorzystywania USG jest bardzo dużo, stąd też badanie to jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w większości dziedzin medycyny. To, co na pewno przemawia za jego wykonaniem to bezpieczeństwo. Jakie jedno z nielicznych, nie działa w żaden sposób szkodliwie i nie powoduje żadnych, niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. Jest ono szybkie w wykonaniu. Wystarczy tylko nałożyć na głowicę specjalny żel, a następnie przyłożyć ją do badanej części ciała, by od razu otrzymać wynik, bez zbędnego czekania. Co istotne, jest ono dostępne na NFZ lub prywatnie i nie kosztuje wiele, w porównaniu do rezonansu magnetycznego czy też tomografii komputerowej. Gwarantuje pełną dostępność. Takie aparaty USG znajdują się w karetkach pogotowia, są one w szpitalach, w przychodniach i gabinetach. 

 

USG wykorzystywane w celach profilaktycznych

Zajmując się tematem USG, warto także spojrzeć na to badanie profilaktycznie. Nie służy ono bowiem jedynie do diagnostyki, ale warto przynajmniej raz do roku wykonać je w celach profilaktycznych. Do tych najbardziej potrzebnych i wartych wyboru należą: USG piersi, USG ginekologiczne dopochwowe, USG prostaty  czy też USG jamy brzusznej. Dobrze jest także postawić na badanie tych narządów czy miejsc, które są narażone ze względu na obarczone ryzyko genetyczne nowotworami. Niestety, ale większość ludzi nie poddaje się badaniom profilaktycznym, co skutkuje tak dużą umieralnością. Wykrycie chorób we wczesnym etapie zwiększa szansę na wyzdrowienie, dlatego też badając się - można postawić na swoje życie, czyli to, co mamy najcenniejsze. 

 

Wykorzystywanie USG kieszonkowego

W dzisiejszych czasach ilość dostępnych urządzeń na rynku jest naprawdę ogromna. Jeśli chodzi o aparaty ultrasonograficzne, te także dostępne są w szerokiej ofercie produktów do wyboru. Można postawić na klasyczne stacjonarne, można wybrać przenośne na kółkach czy na przykład tak zwane ,,kieszonkowe”, które ma niewielkie rozmiary i może okazać się niezawodne w badaniu pacjenta w domu czy w miejscu wypadku. I choć takie aparaty USG są bardzo drogie, to bez wątpienia najbliższe lata z pewnością zaowocują coraz to większą dostępnością i używalnością właśnie tych sprzętów.

usg tarczycy pacjentka szpitalna

Zwykłe badanie - ogromna jego moc

Choć badanie takie jest proste, bezinwazyjne i szybkie w wykonaniu, to bez wątpienia dzięki swoim możliwościom, może nieść ratunek zdrowiu, a nawet i życiu osoby poszkodowanej. Krew w płucach czy w worku osierdziowym, pęknięte narządy czy inne uszkodzenia w ciele, których nie widać gołym okiem. Takie badania pozwalają na wykrycie nowotworów we wczesnym stadium, jak i innych stanów chorobowych, w których czas odgrywa istotne znaczenie i na nim właśnie należy się skupić. 

 

Ultrasonograf tworzy obraz na ekranie monitora, który to widoczny jest dzięki odbijaniu się ultradźwięków, jakie emitowane są przez aparat USG. Dźwięki te mają częstotliwość, która jest niesłyszalna dla człowieka. W porównaniu do rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy też zdjęć rentgenowskich, to jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny