ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Na co zwrócić uwagę przed wyborem ssaka medycznego?

Ssaki medyczne to nieocenione wsparcie medyczne o szerokim zastosowaniu, które wykorzystywane jest zarówno na salach operacyjnych, w karetkach, w hospicjach czy w domach pacjentów. Ich różnorodne formy i możliwości jakie oferują sprawiają, że ich wybór może być kłopotliwy. Jak dobrać najlepszy dla potrzeb model?

Do najważniejszych funkcji ssaków należy zasysanie przez aspirację różnego typu wydzielin, w tym krwi, śluzu, wymiocin czy ropy. Ssaki są nieocenione w trakcie przeprowadzania zabiegów operacyjnych, podczas akcji ratunkowych, gdy mamy do czynienia z intensywnym krwawieniem, ale i przy oczyszczaniu dróg oddechowych i usuwaniu wymiocin. Pozwalają one również wesprzeć osoby cierpiące z powodu chorób związanych z zaleganiem śluzu i plwociny w górnych drogach oddechowych jak np. mukowiscydoza.

 

Jakie ssaki medyczne rozróżniamy?

Ssaki medyczne z racji szerokiego zastosowania przybierają różne formy dedykowane dla określonych potrzeb. Dostępne są modele stacjonarne i przenośne oraz elektryczne i do obsługi ręcznej. Ich wykorzystanie zależy od określonych potrzeb, dlatego dla przykładu na salach operacyjnych bądź na oddziałach intensywnej terapii zda egzamin ssak elektryczny, który pozwala na odsysanie dużych ilości płynów – wyposażone najczęściej w dwa pojemniki zbiorcze (jeden zapasowy). Ssaki opracowane dla ratownictwa powinny z kolei mieć wysoką silę ssania przy jednoczesnej lekkiej formie, aby zapewnić niezawodną i łatwą obsługę w nagłych przypadkach. Dla potrzeb systemów paramedycznych dedykowane są ssaki ręczne tzw. pistolety, a dla użytku domowego najczęściej stosuje się ssaki elektryczne o słabszej mocy.

 ssak operacyjny anmer new hospivac 400 full 2 x 5l apec

Kto może obsługiwać ssak medyczny?

Obsługa ssaków medycznych co do zasady nie jest skomplikowana, jednak z racji iż jest to specjalistyczny sprzęt medyczny, warto kierować się szczegółową instrukcją użytkowania. Ważne jest także odpowiednie przeszkolenie i instruktaż przeprowadzone przez personel medyczny dysponujący odpowiednimi kwalifikacjami – szczególnie dla osób obsługujących ssak w domowych warunkach. Umiejętna obsługa wymaga bowiem wymiany akcesoriów, zakładania filtrów, uruchamiania urządzenia, zastosowania odpowiednich ustawień, w tym np. dla zwiększenia siły ssania. Nieumiejętne użytkowanie ssaka medycznego może być niebezpieczne, niosąc nieprzyjemne skutki uboczne dla pacjenta. Próżnia wykorzystywana w ssakach wykorzystuje wysokie ciśnienie, które może uszkadzać tkanki miękkie.

 

Jak dobrać optymalny model ssaka medycznego?

Dokonując wyboru ssaka należy przemyśleć to gdzie będzie on wykorzystywany, ale i jakim pacjentom ma on służyć. Dla potrzeb szpitali ssaki winny charakteryzować się dużą mocą i możliwie największym przepływem. W przypadku ssaków medycznych wykorzystywanych w domach opieki, hospicjach czy klinikach, urządzenie tego rodzaju będzie służyło najczęściej większej ilości pacjentów, dlatego wybierając optymalny model, warto zwrócić uwagę na akcesoria jakim dysponuje. Akcesoria te powinny być w tym wypadku dostosowane do wielokrotnego użytku, a co za tym idzie być łatwe w utrzymaniu higieny i czystości. Warto zweryfikować siłę ssania ssaka, przepływy itp. aspekty urządzenia. Pojemność pojemników zbiorczych, długość drenów, mogą być kluczowe. Decydując się na określony ssak należy sprawdzić cenę i dostępność części, w tym filtrów itp. Nie małe znaczenie ma tutaj także certyfikacja sprzętu. Ssak jest urządzeniem ratującym życie i wspomagającym funkcjonowanie chorych, dlatego musi być to wybór niezawodny, który nie może zawieść w krytycznym momencie. Zakup ssaka do użytku domowego warto skonsultować z ekspertem. Istotna jest łatwość obsługi – urządzenie nie powinno być zbyt skomplikowanie w użytkowaniu. Ostatnim z ważnych elementów wyboru są koszty eksploatacji urządzenia – niedrogi model wcale nie oznacza taniego użytkowania, gdyż akcesoria czy pobór mocy przez nie generowany mogą nieść wyższe koszty w przyszłości.

 ssak anmer askir 118 karetkowy5

Czy użytkowanie ssaka medycznego jest niesie niebezpieczeństwo dla obsługujących?

Podobnie jak każde inne urządzenie medyczne, nieprawidłowo użytkowany ssak może nieść pewne zagrożenia np. być przyczyną zakażenia. Każde wydzieliny jak krew czy plwocina mogą być nośnikiem patogenów wielu chorób w tym żółtaczki, gruźlicy zapalenia płuc czy wirusa HIV. Dla bezpiecznego stosowania sprzętu, warto zatem zadbać o jego regularne czyszczenie, wymianę filtrów itp. Pojemniki i zużyte akcesoria wymagają ponadto specjalnej utylizacji w przygotowanych do tego celu zbiornikach. Elementy stałe urządzenia należy z kolei dezynfekować przy użyciu specjalnych środków.

Ssaki dostępne w szerokim asortymencie oferowane są w bardzo różnych wariantach. Można znaleźć modele uniwersalne, które sprawdzą się w użytku szpitalnym jak i domowym. Innowacyjne systemy kontroli ssania, precyzyjne rozwiązania zapewniające płynną obsługę, pozwalają na wsparcie pacjentów na zaawansowanym poziomie. Inwestycja w dobrej jakości sprzęt pomaga zyskać pewność, w każdej, nawet wyjątkowo trudnej sytuacji, dlatego wybór winien być przemyślany.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny