Masaż limfatyczny jako zabieg wellnes 

Masaż limfatyczny – poza tym, że znakomicie odpręża – wykorzystywany jest do walki z obrzękami i usuwania cellulitu. Lepiej niż bodywraping ujędrnia skórę, zaś dzięki usuwaniu nadmiaru tłuszczu i wody z tkanek daje efekt prozdrowotny i wyszczuplający. Po masaż limfatyczny coraz częściej sięgają również sportowcy, aby szybciej regenerować się po wysiłku. Masaż limfatyczny, zwany również drenażem limfatycznym, jest bardzo popularnym zabiegiem w gabinetach rehabilitacyjnych, kosmetologicznych i odnowy biologicznej. Aby zmaksymalizować efekt, kiedy się na niego zdecydujemy, wybierzmy uznany salon lub gabinet.

Zabieg ten stosuje się w celu:

  • usuwania obrzęków różnego pochodzenia (jest niezastąpiony m.in. przy uczuciu ciężkości nóg)
  • terapii cellulitu, czyli tzw. skórki pomarańczowej
  • poprawy ujędrnienia i wyglądu skóry.

 

Na czym polega zabieg masażu limfatycznego?

Istotą drenażu limfatycznego jest stopniowy, przesuwający się ucisk danej partii ciała, wykonywany manualnie przez specjalistę lub urządzenie do masażu limfatycznego. Urządzenia zaopatrzone są w mankiety, w które wkłada się nogi lub ręce (przypominają one nogawki lub rękawy) i kamizelki, które pozwalają na masaż klatki piersiowej. W trakcie masażu są one pompowane, podczas gdy osoba korzystająca z zabiegu wygodnie leży. Specjalista przeszkolony do wykonywania tego typu masażu dobierze odpowiedni do Twoich potrzeb stopień intensywności (jest on większy w przypadku zastosowania ściśle medycznego) – urządzenia do masażu oferują nawet 100 różnych programów.

 

Skąd się biorą obrzęki?

Zabieg masażu limfatycznego pobudza krążenie krwi i limfy. Dzięki temu tkanki podskórne i skóra są lepiej odżywione, a jednocześnie sprawniej usuwane są drobnoustroje, produkty przemiany materii, toksyny i nadmiar wody zalegającej w tkankach. Jak to możliwe?

Wyjaśnijmy krótko, co dzieje się na poziomie komórek. Krew płynąca od serca tętnicami, a następnie naczyniami włosowatymi oplatającymi każdą komórkę naszego ciała, na koniec swojej wędrówki dociera do przestrzeni międzykomórkowej. To z niej komórki pobierają substancje odżywcze i do niej wydalają zbędne produkty przemiany materii i toksyny. Dodatkowo między komórkami w większej lub mniejszej liczbie znajdują się drobnoustroje. Po „wyładunku” substancji odżywczych znaczna część krwi wraca do układu krwionośnego, część jednak obmywa komórki z niepożądanych substancji, wirusów i bakterii. To właśnie limfa. Nie wróci ona od razu do układu krwionośnego, ale będzie krążyć po tkankach drobniutkimi naczyniami włosowatymi, następnie zaś po drodze, płynąc w kierunku serca, trafi do licznych węzłów chłonnych w celu „uzdatnienia”. Dopiero gdy już zostanie oczyszczona, wpłynie do układu krwionośnego (w niewielkiej odległości od serca).

Kiedy w tkankach zostaje zbyt wiele limfy, tj. nie wraca ona odpowiednio szybko do układu krwionośnego, w tkankach dochodzi do zastoju płynów, czyli powstają obrzęki. Dodatkowo w niewystarczającym stopniu odprowadzane są toksyny i zbędne produkty przemiany materii, które powinny zostać wydalone z organizmu.

 

Dlaczego masaż limfatyczny jest skuteczny? 

Aby system krążenia limfy, który jest systemem otwartym, działał sprawnie, konieczna jest równowaga między ilością krwi przesączającej się do tkanek a wracającą do serca. Pilnowanie tej równowagi to zadanie układu limfatycznego. Czasami jednak (np. na skutek żylaków lub zbyt małej aktywności fizycznej przy wysokiej temperaturze) w tkankach zostaje większa ilość płynu, ponadto przeciążeniu ulega cały system naczyń limfatycznych. Fachowo przeprowadzony zabieg masażu limfatycznego poprzez wywieranie ucisku i następującego po nim w odpowiednich momentach odprężenia przywraca prawidłowy drenaż tkankowy. Ponieważ usprawnia on pracę układu limfatycznego, jego efekty utrzymują się również po zabiegu.

zabieg wellnes 

Sposób na cellulit i jędrną skórę

Masaż limfatyczny zwiększa ujędrnienie i poprawia wygląd skóry – dzięki niemu skóra jest też wyczuwalnie gładsza. Natomiast grudki tłuszczu tworzącego cellulit delikatnie się wygładzają. Żeby całkiem pozbyć się cellulitu, tak aby nie był widoczny, trzeba przejść serię zabiegów (minimum 5). I, dla utrzymania efektów, zdecydować się na poprawę stylu życia J

W walce z cellulitem pomocne są ćwiczenia fizyczne na dolne partie ciała – nogi i pośladki – oraz picie dużej ilości wody. Regularne ćwiczenia to podstawa zdrowego stylu życia, gdyż aktywność fizyczna ma największy wpływ na naszą kondycję, a nawet długowieczność. Nawadnianie organizmu to także jeden z najlepszych prezentów, jakie możemy dać naszemu ciału – jednak nie w każdym przypadku. Osoby z chorobami nerek muszą zwracać baczną uwagę na ilość wody dostarczaną do organizmu.

 

Masaż limfatyczny tylko dla przyjemności?

Masaż limfatyczny możesz stosować jako przyjemny, odprężający zabieg. Dodatkowym bonusem jest profilaktyka cellulitu i wiotczenia skóry. Nie musisz czekać do momentu, w którym te problemy wystąpią.

 

Przeciwwskazania do masażu limfatycznego 

Jak każdy zabieg, również masaż limfatyczny jest obwarowany różnymi przeciwwskazaniami. Do najczęściej wymienianych należą:

  • ciężka niewydolność narządów (np. nerek, płuc, serca)
  • ostre zapalenie żył i węzłów chłonnych
  • padaczka
  • infekcja wirusowa lub bakteryjna przebiegająca z gorączką
  • ciąża i miesiączka.

Osoby, które nie są zdrowe (a zwłaszcza mają poważne dolegliwości) na wszelki wypadek powinny zasięgnąć opinii lekarza. Konsultacja z lekarzem jest też konieczna u osób powyżej 60. roku życia.