Laktator – czy i kiedy warto w niego zainwestować?

Karmienie niemowlaka i związane z nim aspekty stanowią kluczowy element opieki nad dzieckiem. Decyzja o karmieniu piersią należy do indywidualnych kwestii każdej mamy, jednak te z nich, które mogą i chcą się na nie zdecydować  z pewnością w pewnym momencie docenią walory jakie daje laktator. Co warto wiedzieć o tym niepozornym urządzeniu? Jak wybrać najlepszy model dopasowany do potrzeb młodej mamy?

 

Czym jest laktator?

Laktator to najprościej rzecz ujmując urządzenie służące do odciągania kobiecego pokarmu, aby ten można było podać dziecku później np. za pomocą butelki.

Zestaw z laktatorem najczęściej składa się z nakładki ssącej, którą przykłada się do piersi, mechanizmu pompującego oraz pojemniczka na mleko.

Kiedy laktator może być pomocnym rozwiązaniem? Przede wszystkim w sytuacjach gdy młoda mama:

  • okazjonalnie nie może nakarmić dziecka, gdyż będzie w czasie karmienia niedostępna np. na wizycie u lekarza, pilnym wyjściu itp.,
  • w określonych godzinach w ciągu dnia nie może karmić dziecka, gdy np. wraca do pracy po porodzie, a pragnie aby podczas jej nieobecności dziecko jadło mleko mamy,
  • ma problemy z karmieniem malucha, który ma słaby odruch ssania, szybko się męczy i w efekcie nie dojada lub słabo przybiera na wadze karmiony bezpośrednio z piersi – karmienie mlekiem mamy z butelki ułatwia dziecku picie, a także pozwala ocenić ile pokarmu maluch rzeczywiście zjada,
  • ma wcześniaka, który musi leżeć w inkubatorze przez co nie ma możliwości karmienia go piersią – odciąganie pokarmu z pomocą laktatora jest wówczas jedyną alternatywą na dostarczenie dziecku mleka matki,
  • potrzebuje pomocy w pobudzeniu laktacji, gdy np. tuż po porodzie nie ma pokarmu, bądź jest go nazbyt mało aby maluch był najedzony – ściąganie nawet niewielkich ilości mleka pomaga pobudzić gruczoły mlekowe do produkcji pokarmu,
  • musi przez jakiś okres zażywać leki itp. o możliwym szkodliwym działaniu na dziecko, a nie chce utracić laktacji.

Na rynku oferowane są dwa rodzaje laktatorów, w tym manualne do ręcznego odciągania pokarmu oraz elektryczne. Różnica pomiędzy nimi polega jedynie na tym, iż te pierwsze należy pompować samodzielnie, z kolei elektryczne warianty robią to automatycznie. Dodatkowo te drugie są zdecydowanie droższym rozwiązaniem.

 kobieta z laktatorem i butelka

Jaki laktator wybrać?

Wedle wielu opinii, laktator należy zakupić jako jedną z pierwszych składowych wyprawki, jednak nie jest to najlepsza opcja. Przed zakupem laktatora należy przemyśleć wiele aspektów, w tym ten czy w ogóle planujemy karmienie piersią, czy urządzenie ma nam służyć regularnie czy jedynie sporadycznie, i wiele innych. Nie sposób przewidzieć każdej sytuacji, dlatego z zakupem laktatora nie należy się spieszyć – ich dostępność jest naprawdę spora, dlatego można szybko uzupełnić wyposażenie młodej mamy o laktator dopasowany do potrzeb.

W przypadku mam, które planują korzystać z laktatora wyłącznie sporadycznie zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie laktator ręczny, który pozwala w kilka minut odciągnąć pokarm bez większego wysiłku. Naturalnie w przypadku mam, które decydują się na regularne (codzienne) odciąganie pokarmu wygodniejszą wersją będzie laktator elektryczny, który pozwala zyskać dodatkowy komfort – nie zajmuje rąk, przez co można wykorzystać tych kilka chwil np. na lekturę ulubionej książki.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laktatora?

Dokonując wyboru laktatora w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Najlepiej szukać materiałów, które będą wytrzymałe i nie będą ulegały niszczeniu. Użytkowanie laktatora wymaga jego regularnego wyparzania, wygotowywania czy mycia w zmywarce, dlatego powinien być on wykonany z dobrych komponentów. Przed zakupem doskonale jest go zobaczyć w akcji, czyli obejrzeć złożony model podczas działania. Powinien być on spójny, dobrze trzymać się w ręku i wyglądać solidnie. Początki karmienia piersią bywają bardzo stresujące, dlatego inwestycja w dobry laktator będzie jednym z kroków do większego komfortu podczas pierwszych prób.

Laktator powinien być łatwy i szybki w składaniu, aby każdorazowe użycie go nie sprawiało kłopotu. Urządzenie to powinno być łatwe w utrzymaniu czystości. W zależności od piersi, warto dobrać nakładkę optymalnie dopasowaną. Nie może być ona zbyt mała, gdyż powinna obejmować nie tylko brodawkę, ale i sporą część piersi – to znacznie ułatwia odciąganie mleka. Dobrze dobrany laktator to również dodatkowe akcesoria, które w razie potrzeby możemy uzupełnić np. butelki do których można odciągać mleko, woreczki do przechowywania itp.

laktator reczny microlife bc 300 maxi 2 w 1